El halısı, 3K’nın halılarında yaşıyor

El halısı, 3K'nın halılarında yaşıyor

Son dönemde modern tasarımlarıyla ön plana çıkan 3K Halı, geleneksel el dokuması halı geleneğini de unutmuyor. Markanın son dönemde imza attığı 4 yeni koleksiyon, el dokuması halı geleneğine bir saygı duruşu gibi. Anadolu’da bugüne kadar yaşayan medeniyetlerin izlerini taşıyan koleksiyonlardaki halılar Türkiye’nin değişik bölgelerinde dokunmuş. Halıya hem geleneksel hem de modern bir bakış açısı getiren 3K Halı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Yılmaz’la markanın yeni koleksiyonlarını, Ankara ve Bodrum’da açılacak yeni mağazaları ve en son projelerini konuştuk…&nbsp


Son dönem projelerinizden bahseder misiniz?


Ankara’da yeni bir mağaza açılıyor. Konya’da bir mağazamız vardı zaten. Ankara’da da Tepe’lerin içinde ve YKM’de corner’larımız vardı. Çok şık ve konsept bir mağaza oldu. Önümüzdeki hafta da Bodrum mağazamızı açıyoruz, orası hem 3K Konsept, hem Ragstore olacak. Hem yerli hem yabancıların ihtiyaçlarına hitap edecek hem de turistik anlamda değerlendirilen bir mağazamız olacak orada. Hem bizim oryantal halılarımız hem de yöresel kilimler, heybeler, yastıklar yani aksesuarlar olacak.


Uzun zamandır üzerinde çalıştığınız yeni koleksiyonlarınızdan bahsedebilir misiniz?


İki senedir üretmek için uğraştığımız 4 farklı koleksiyon var. İlki Nakkaşhane Koleksiyonu. Nakkaşhane’nin şu anda dünyada eşi benzeri yok. Çünkü kalite, renk ve doku olarak benzersiz. 1 metrekaresinde 420 bin tane düğümle dokunan bir halı ve her aşamasında titizlikle üretim yapıldı.


Üzerindeki yünler Karadeniz, Ege, Doğu Anadolu, İç Anadolu’dan toplanan elyaflarından biraraya getirip harmanından yapılıyor. Hepsi kuzu yünü. Üzerinde neredeyse bütün Türkiye coğrafyasının izleri mavcut. Ve bu kuzu yününü Kirman’da yörüklere büktürüyoruz. Yüzde 100 kök boyalarla renklendiriliyor.


O zaman çok sınırlı sayıda üretim var?


Evet sınırlı sayıda üretiliyor. Zaten o çok özel bir koleksiyon ve şu anki hedefimiz yıllık 5 bin metrekare üretim yapmak. Bunun üzerine çıkamıyoruz çünkü o kalitede ürünü dokuyacak dokuyucuyu bulmak çok zor. Bunun dokuyabilen insanlar, saf ipek halıyı dokuyabilen insanlar.


Peki bu koleksiyonların üretim fikri nereden çıktı?


Geçmiş tarihimizde Türkiye sınırları içinde yapılmış bütün gizli ürünleri ortaya çıkarmaya çalışıyorum, böyle bir merakım var. Mesela koleksiyonlardan birine adın veren Kari Kala, Erzurum’un ilk isimlerinden biri. Bizans’tan sonra Erzurum Arapların yönetimine geçmiş ve Arap sultanının karısının adı Kali, Kala da Farsçada şehir demek. Araplardan sonra o isim devam etmiş ve özel birtakım halılar dokunmuş. Oranın prestiji ve övgüsü için. Biz bu konuda derinlemesine bir araştırma yapıp Kali Kala Koleksiyonu’nu yarattık. Bunlar da renk, doku ve yünüyle geçmiş tarihin bir yansıması gibi.


Peki New Ottoman ve Simirna?


New Ottoman Serisi Genç Osmanlı döneminin özellikle Rokoko Barok üslubunun da yansımalarının olduğu, ama günümüzün yorumlarının katıldığı, hem günümüz modern ve klasik dekorasyonunda mükemmel uyum sağlayan bir koleksiyon çıktı ortaya. Bunu da saf kaşmir ve saf ipekten yaptık. Bütün koleksiyonların desen ve tasarımları yaklaşık 2 – 2.5 senemizi aldı. Simirna Koleksiyonu Simirna İzmir’in eski adı. İzmir ve çevresinde dokuttuğumuz bir halı. Tarihte o bölgede Osmanlı döneminde İzmir ve civarında dokunan halılardan esinllenerek günümüzün rekleriyle uyumlu ama o dönemin ruhunu taşıyan bir koleksiyon yarattık.


Peki bu koleksiyonlardaki halılar sadece Türkiye’de mi satışa sunulacak?


Bizim hedefimiz bu yaptığımız üretimleri biraz daha artırıp, ihracat anlamında da değerlendirmek. Çok talep var ama bu talebi karşılamak mümkün değil çünkü üreteci şu anda yetersiz, bununla ilgili Anadolu’da araştırma yapıyoruz, belki yeni üretim yerleri tespit edeceğiz.


Yurtdışı için ne söyleyebilirsiniz?


Rusya’da ve Macaristan’da cornerlarımız var, ama biz Avrupa’ya tam olarak açılmadan önce Türkiyedeki oluşumumuzu tamamlamak istedik. Biz mağaza aracığılıyla değil ama İspanya’ya çok uzun yıllardır ihracat yapıyoruz.


Daha önce nerelerde üretim vardı?


Biz çok uzun zamandır Kayseri civarı, Karadeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi’nde üretimler yaptık ve hala da bir kısmı devam ediyor. Ama bu bölgeler teknoloji ve sanayi tesislerinin gittiği yerler olduğu için artık bizim bu el dokuma sanatı çok azaldı hatta yok olmaya yüz tuttu diyebilirim. Belki de bu işi yapan ve son markalardan biriyiz. Bu bizim atalarımızdan devraldığımız bir sanat. Neredeyse 80 yıla yakın oldu.


Tasarıma bu kadar önem veren bir marka olarak hangi tasarımcılarla çalışıyorsunuz?


Artık sadece Türkiye’de değil, yurtdışındaki tasarım ekipleriyle de çalışıyoruz. Bunlar bizim yurtdışında üretim yaptığımız halıların tasarımını yapan ekip. Bu Belçikalı ekibin tasarımları halı konusundaki yöresel beğenileri çok iyi gözlemleyen ve analiz eden insanlar. Diğer yandan Türkiye’de kendi tasarım ekebimiz var. özellikle klasik tasarımlar yapıyorlar yani Ragstore’daki tasarımlara imza atıyorlar.


3K Konsept’te yenilikler var mı?


3K Ragstore bizim klasik yüzümüz. Konsept ise daha çağdaş, daha genç ve daha modern biz çizgiyi temsil ediyor. Hem halı ve aksesuarlar olarak hizmet veriyor. Orada da dünyaca ünlü pekçok marka ve tasarımcıyı bünyemizde bulunduruyoruz. Calvin Klein Home Collection’un halıları Türkiye’de ve Ortadoğu’da sadece 3K Konsept’te. Onun dışında Versace, Karim Rashid, Eric Levi gibi pekçok marka ve tasarımcının ürünleri de var. Sadece halı değil bir evin iç ve dış dekorasyonunu tamamlayacak ürünleri de satışa sunuyoruz. Deri puf ve yastık üretimine de başladık. Hedeflerimizden biri de Konsept’i çok şık mağazalar halinde daha fazla tüketiciyle buluşturmak. İlki Ankara’da açılıyor, ardından Bursa, İzmir ve Adana’da Konsept mağazaları açılacak. Özellikle Güneydoğu’da bizim hizmet kalitemizi yansıtabilecek çalışanlar bulabilirsek hemen mağaza açmak istiyoruz. O bölgede çok fazla reklam yapmamamıza rağmen o bölgedeki seçici kitle buralarda gelip bizi buluyor.Etiketler:

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR
kategorisinde yayınlandı