Eksi 40 derecede tişörtle gezilecek mahalle inşa ediyor

Eksi 40 derecede tişörtle gezilecek mahalle inşa ediyor

Kazakistan’ın başkenti Astana’da aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de yer aldığı 7 ülkenin devlet başkanının katıldığı törenle Orta büyük alışveriş merkezi Han Çadırı’nı açan Rixos Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince Dubai’si olması beklenen, şehrin tasarlanmasında yaptığı binalarla öncü rol üstlenmeye hazırlanıyor. Han Çadırı’nın etrafında, kışın soğukluğun eksi 40 dereceyi bulduğu Astana’da adeta sokağa çıkmadan yaşamanın mümkün olduğu kapalı mini bir şehir tasarlayan Tamince’nin ‘mahallesi’ 1 milyon metrekareye ulaşan bir alanda kurulacak.

Astana’da Milliyet’in sorularını yanıtlayan Fettah Tamince, henüz 12 yıllık bir şehir olan Astana’da yaptığı Han Çadırı’nın büyük bir kompleks projenin ilk ayağı olduğunu söyledi. Projede yer alan 180 rezidansı şimdiden tamamladıklarını belirten Tamince bu evlerin ağustosta satışa çıkacağını açıkladı. 200 milyon dolarlık projenin konut alanı 8 bloktan  oluşuyor. Bloklardaki rezidanslar 150 metrekareden başlayıp 1.500 metrekarelik penthouse evler şeklinde dizayn edilmiş. Proje etap etap yürürlüğe sokulacak.

6 ay karlar altında

Tamince Kazakistan yatırımlarını 6 ay boyunca kar altında kalan Astana’da insanların iklim koşulları karşısında daha rahat bir yaşam sürdürmeleri mantığı üzerine kurduklarını söyledi. Dışarıdaki soğukla tamamen irtibatın kesildiği Han Çadırı projesinin diğer ayağında rezidansların yanı sıra iş merkezi, okul, sağlık ve spor tesisleri bulunuyor. Tamince bütün bu merkezlerin birbirine tünellerle bağlanacağını belirtirken, koridorlarla Han Çadırı arasında bir tünel oluşturulacağına dikkat çekti.

Böylece insanlar tünellerden geçerek dışarıdaki soğuğa maruz kalmadan işlerini yapabilecek. Tamince’nin verdiği bilgilere göre kışın en sert geçtiği şubatta bile bu kompleks içinde yaşayanlar tişörtle dışarı çıkıp alışveriş yapabilecek, ofislerine gidebilecek.
Han Çadırı’nın açılışına katılan işadamlarından Süzer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Süzer, kişi başı gelirin 5 bin 500 dolar olduğu Kazakistan’nın zengin maden kaynaklarıyla geleceğin yıldız ülkelerinden biri olacağını söyledi. Bölgeye ilk ticari bankayı kuran Süzer şu tespitlerde bulundu: Uranyum ve petrol zengini “Son 10 yıldaki inanılmaz gelişime bakıldığında, bundan sonra çok hızlı gelişeceklerini görüyorum. Kazakistan özellikle uranyum ve petrol yataklarıyla yabancı yatırımcıların ilgi odağı. Rusya ve Çin gibi ülkelerle iyi ilişkileri var. Bölge yabancıların ilgi odağında.” Nüfusu 16 milyon olan ülkenin milli geliri ise 90 milyar dolar. Hızla gelişen Kazakistan’da hafta sonlarında kısa tatiller için dahi yurtdışına çıkan varlıklı bir kesim bulunuyor.


Etiketler: ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR