Duvar Vurguları İle Stil Sahibi Yaşam Alanları Oluşturmak

Duvar Vurguları İle Stil Sahibi Yaşam Alanları Oluşturmak

Bir odayı tarz sahibi, şık, sıra dışı ve ilham verici bir dekorasyona kavuşturmanın pek çok farklı yolu var. Hazır boya ve duvarları yenileme mevsimine girmişken, bunun en pratik ve en etkili yollarından biri olan duvar vurgularına şöyle bir göz gezdirmeye ne dersiniz?

Duvar vurgusu derken neden mi bahsediyoruz? Bir odadaki tek bir duvarın farklı ve canlı bir renk ile boyanması ya da dikkat çekici bir duvar dekoru ile süslenmesi ile oluşturulan renk, doku ya da desen sıçramalarından; yani aslında odanın bir duvarının dekorasyonun odak noktası haline getirilmesinden bahsediyoruz.

Bu vurgulama ve tek duvarda dikkat çekici odak alanı oluşturma akımı ilk olarak  90’larda ortaya çıkmış ve 2000’li yıllarda da tüm dünyada eğlenceli, şık ve dikkat çeken yaşam alanları ortaya çıkarmaya devam etti ve sonra popülerliğini yitirmişti. Ama son yıllarda yeniden ortaya çıktı ve bugünün desen, doku ve renkleri ile günün trendlerini yansıtarak göz kamaştırıcı yaşam alanları yaratmaya devam ediyor.

Bu duvar dekorasyonu uygulamasının en büyük avantajı mobilyaları yenilemenize ya da dekorasyonunuzu değiştirmenize gerek kalmadan yaşam alanlarına olağanüstü bir şıklık ve dönüşüm getirebilmesi elbette. İşte bu uygulama ile evini canlandırmak ve odalarına taze bir hava katmak isteyenler için ilham veren duvar vurgusu örnekleri…

Tuğla ya da taş duvar kaplamaları

Rock Stone Doğal Taş Mimari Uygulamalar – Doğal Taş Uygulamaları: tarz Duvarlar

 

Rustik ve doğal bir yaşam alanı yaratmanın en kolay yollarından biri tuğla ya da taş duvarlardır değil mi? Ancak tabii ki betonarme bir evde yaşıyorsanız bu dokuya ulaşmanın birkaç farklı yolu var. Tuğla ve taş duvar kaplamaları ile oldukça kalıcı ve şık görünen rustik bir duvar dekorasyonu ortaya çıkarabileceğiniz gibi, daha pratik, ekonomik ve kendinizin bile uygulayabileceği tuğla ya da taş desenli duvar kağıtlarını da kullanabilirsiniz. Elbette duvar kağıtlarının kaplamalar gibi gerçekçi durması mümkün değil ama kaliteli ve üç boyutlu desenli yeni nesil duvar kapıdı uygulamaları sayesinde artık gerçeğe çok yakın uygulamalar ortaya çıkabiliyor.

Canlı bir renk

Evinin Ustası – 100 TL’ den Az Bütçe ile Ev Dekorasyonu: tarz Duvarlar

 

Duvar vurgusu ortaya çıkarmanın en yaygın görülen biçimi yaşam alanındaki tek duvarda canlı, göz alıcı ve dikkat çekici bir renk kullanmak. Elbette bunun için diğer duvarların beyaz, bej, açık gri gibi nötr renklerle boyanmış olması gerekiyor ki göz yormasın. Bu örnekte girişi derinleştiren bir antre uygulamasını görüyoruz ama bu renk sıçraması aslında hemen hemen her odada harikalar yaratmayı başarıyor. Dekorasyonunuza ve mobilyalarınıza uygun bir canlı renk seçip evinizi boyarken kolayca uygulayabileceğiniz şahane bir fikir!

Tarz sahibi desenler

HannaHome Dekorasyon – Rock’n Roll ruhu duvarlarınızda!: modern tarz Duvar & Zemin

 

Eğer yaşam alanlarınızda belirli bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız bunu desenler yardımıyla yapabilirsiniz. Bu örnekte kuru kafa desenli modern bir duvar kağıdının salonun geniş yüzeyli duvarlarından birine uygulanması ile oldukça genç ve adeta Rock’n Roll ruhunu yansıtan bir dekorasyon havası elde edilmiş. Son birkaç yıldır kuru kafa desenlerinin ayrıca trend olduğunu da belirtmeden geçmeyelim tabii.

Boyamadan da vurgulayabilirsiniz

Canvas Design – Canvas Pictures 3-pieces: tarz Duvarlar

 

Bu sene duvarlarınızı boyamak istemiyorsanız bu uygulamadan eksik kalmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor bu. Dikkat çekici duvar dekorları, tablolar ya da aksesuarlarla odanızın tek bir duvarını süslemeniz de bu etkiyi daha küçük çapta da olsa yaratacaktır.

Geçişli vurgular

HannaHome Dekorasyon – Barbara Schöneberger imzalı sıra dışı bir koleksiyon: “Barbara Home Collection” : modern tarz Duvar & Zemin

 

Odadaki tek duvarın hareketli ve renkli dokusunun mobilyalarınız ile uyum sağlamayacağını ve absürt bir görüntü oluşturabileceğini düşünüyorsanız duvarlarda kullanmak istediğiniz desen ve renkleri odanıza küçük aksesuar ve ayrıntılarla yayabilir ve mobilyalarla duvar arasında yumuşak bir geçiş sağlayabilirsiniz. Bu örnekte dikkat çekici duvar kağıdı ile sade mobilyalar arasındaki şık geçiş oturma grubunun kırlent kılıfları ile sağlanmış.

Tropikal vurgular

Duvarkapla.com – Good Luck Tasarımlı duvar kağıdımız: tropikal tarz tarz Duvar & Zemin

 

Tek duvarda vurgu ve odak noktası oluşturma yönteminin son yıllarda yeniden hayatımıza girmesi aslında biraz da tropikal desen ve dokuların popülerleşmesiyle gerçekleşti. Tropikal desenler büyük, dikkat çekici ve renkli desenler olduğu için tüm odada kullanıldıklarında göz yorucu bir görünüm oluşturuyorlar ancak tek bir duvarda bu desenler istenilen etkiyi fazlasıyla yaratıyor…

Daha fazla fotoğraf ve seçenek için:Homify


Etiketler: ,

Homify

Homify

İlhamdan planlamaya kadar, mekânınızı gerçek bir eve dönüştürmek için gereken pek çok şey Homify'da!
Homify
BENZER YAZILAR