Dünyanın Ev İhtişamlı Evlerinden: Franchuk Villa

Franchuk Villa

İngiltere’nin başkenti Londra’nın batısında, zengin konutları ile dikkat çeken, bu nedenle de dünyanın en zengin bölgelerinden birisi sayılan Belgravia’da yer alan Franchuk Villa, 161 milyon dolar değeri ile dünyanın en pahalı evleri içinde sayılıyor. 2003 yılında Ukraynalı oligark ve eski cumhurbaşkanı Viktor Franchuk ile evli Elena Franchuk tarafından satın alınan villanın adı da böylece değişmiş oluyor. Elena Franchuk’un Ukrayna’da çok etkili bir isim olduğunu ve Ukrayna Anti-AIDS vakfının da kurucusu olduğu belirtmek gerekiyor.

Villanın, Franchuk Villa Olmadan Önceki Tarihi

Franchuk Villa

Eski bir leydi okulu olan villa, Viktorien stilde inşa ediliyor. 1997 yılında Çinli bir iş adamı tarafından alınan villa, 2006 yılında Coll Hill Spink 2 isminde bir şirkete satılıyor. Şirket tarafından villada sadece minimalist tarzda tadilat yaptırılıyor. Villa 2003 yılında tekrar el değiştiriyor ve aynı zamanda ünlü İngiliz sanatçı Sir Elton John’un da çok yakın arkadaşı olan iş insanı Elena Franchuk tarafından satın alınıyor konut olarak kullanılmadan önce tadilata giriyor. Ancak bu tadilat bizim evlerimizde yapılan 15-20 günlük tadilatlar gibi kısa sürmüyor. Tam 18 ay boyunca inşaatçılar ağır iş makineler ve vinçlerle çalışarak çevreye büyük gürültü ve zarar veriyorlar. 10 milyon pound harcanarak yapılan tadilatta villaya panik odası, yeraltı kapalı havuzu, özel sinema salonu, dünya standartlarında bir spor salonu ve sauna gibi çok özel detaylar ekleniyor. Bugün Lübnanlı emlak zengini ve iş insanı Musa Salem’in 150 milyon dolar ödeyerek sahip olduğu villa halen Franchuk Villa adıyla anılmaya devam ediyor. Franchuk Villa, bugün tekrar satışta ve değeri 161 milyon dolar olarak kabul edilse de yeni sahibini tam 123 milyon dolara bekliyor.

Vila Franchuk’un Mimarisi

Franchuk Villa

Londra’nın da en büyük binası olarak kabul edilen 5 katlı villa, 1.951 m2 yaşam alanına sahip ve 10 odadan oluşuyor. Ancak tabii ki odalar bizim bildiğimiz büyüklüklerde bulunmuyor. 10 odanın her biri içinde bulunan mobilyalar ve antikalarla birer kraliyet odası sayılıyor. Hatta içindeki antikaların değeri, evin kendi değeri ile yarışıyor. Kensington Caddesine çok yakın olarak konumlandırılan villa 4 normal evin birleşmesinden oluşuyor. Tavanlar ise tam 6 metre yüksekliğinde bulunuyor.

Ali Çulha

Ali Çulha

Bir evde bitki köşesi varsa o ev "yuva"dır.
Ali Çulha
BENZER YAZILAR