Dünyanın En Yüksek Çim Duvarı: Birr Castle Box Hedge

Dünyanın En Yüksek Çim Duvarı: Birr Castle Box Hedge

Doğanın bir parçası olarak kurgulanan pek çok mekân, dünyanın neresine giderseniz gidin beğenilir ve ilgi görür. Özellikle tarihi değeriyle de öne çıkan birbirinden gösterişli yapılara ait avlu, bahçe gibi düzenlemeler ziyaretçilerin içini açan ve insanın ruhuna aynı anda huzur ve dinamizm kazandırabilen alanlar olma özelliği taşır. Bunlardan biri; İrlanda’da yer alan Birr Castle Bahçeleri, dünyanın en yüksek çim duvarlarına (box hedge) ev sahipliği yapıyor. Gerek bahçenin güzelliği gerekse söz konusu duvarlar burayı ziyaret etmeniz için yeterli gerekçeyi size veriyor.

Yaşayan Duvarlar

12 küsür metrelik yüksekliği ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başaran Birr Castle Box Hedge, adeta tarihi kaleye ait göz alıcı bahçeyi ihtişamıyla tamamlayan bir eser olarak karşımıza çıkıyor. İlk olarak bundan 300 sene önce ekilmeye başlanan bu bitkiler o tarihten bu yana yaşayan bir duvar olarak varlık göstermeye devam ediyor.

Aslında bu türden çim duvar inşa etme alışkanlığının tarihi eski Roma dönemlerine kadar uzanıyor. Uygun mevkilerde şekillendirilen ve kendi içinde çok hoş küçük patikalar oluşturan çim duvarlar ismini İngilizce “box” yani “kutu” kelimesinden alıyor gibi görünse de işin aslı öyle değil. Burada asıl sözcük “Buxus”; yani şimşir. Bugün “box hedge” olarak literatüre geçen ifadenin kökeni, Türkçe’de şimşir olarak bildiğimiz ve özellikle bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilen, sürekli yeşil kalabilen söz konusu şimşir bitkisine dayanıyor.

Dört mevsim yeşil kalan onlarca farklı bitki türünden meydana gelen Birr Castle Box Hedge size görsel anlamda büyüleyici bir güzellik sunarken sanatın ve yaratıcılığın ne yeri ne de zamanının olmadığını bir kez daha hatırlatıyor. Yeter ki ortaya doğal ve estetik bir şeyler koymak isteyin!

Geçmişten Bugüne Birr Castle Box Hedge

Birr Kalesi’nin resmi arazisi içinde yer alan Box Hedge nesiller boyu, 1620 yılında kaleye yerleşen Parsons’lar tarafından işlenip bakılmış. Göçüp giden insanlara ve nesillere inat, tarihin izlerini üzerinde taşıyarak varlığını korumaya devam eden dünyanın en yüksek çim duvarının ağzı olsa da, asırlar boyu şahit olduklarını anlatsa…

Yedinci Rosse Kontu günümüzde halihazırda kalede yaşıyor ve bahçeye de hayli özen gösteriyor. Box Hedge dışında bahçede gürgen ağaçlarından oluşan harikulade bir kemerli yol da bulunuyor. Ayrıca 1840’lı yıllarda Üçüncü Rosse Kontu tarafından yaptırılan dev teleskop da yine kale sınırları içinde muhafaza ediliyor.

Tüm bu dikkat çeken özellikleriyle Birr Castle Box Hedge, çocuklarınızla birlikte ziyaret edebileceğiniz tarihi ve doğal bir mekân olma özelliği taşıyor. Olası bir İrlanda gezisi sırasında görülecek yerler listesine pekâla ekleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR