Dünyanın En İlginç Kiliselerinden Biri: 4. Hava Kuvvetleri Akademisi Kilisesi

Dünyanın En İlginç Kiliselerinden Biri: 4. Hava Kuvvetleri Akademisi Kilisesi

Dünya mimarisinin en çok beğenilen ibadethanelerinden biri olan 4.Hava Kuvvetleri Akademisi Kilisesi, ABD’nin Colorado eyaletinde yer alıyor. İlginç mimari yapısı ile dikkat çeken kilise 28 Ağustos 1959 tarihinde Amerikan Hava Kuvvetleri tarafından yapılmaya başlanmış ve 1963 yılında yapımı tamamlanmıştır.

Amerika’nın en etkileyici yapısı

4.Hava Kuvvetleri Akademisi Kilisesi ile ilgili görsel sonucu

Luftwaffe Akademisi’nin topraklarında bulunan yapı karmaşık mimari yapısı ile bugün Amerika’nın ulusal anıtlarından biri haline gelmiştir. Yüksekliği 280 metre, genişliği ise 84 metreyi bulan yapı kıvrımlı dizeleri ile ön plana çıkıyor. 17 adet diziden oluşan yapının etrafı, her biri 23 metre uzunluğundaki alüminyum panellerle çevrelenmiştir. Güneş ışığından tam olarak yararlanabilmek için panellerde cam malzemeler kullanılmıştır.

İçerisi oldukça aydınlık olan kilise, huzur veren tasarımı ile ibadet yapmaya gelenleri etkisi altına alıyor. Geniş bir mermer merdivenle binanın içine giriş yapılıyor. Merdivenin korkuluk görevi gören çelik parmaklıkları modern bir hava getiriyor. Dünyanın en iyi mimarlarından biri olan Walter Netsh önderliğinde bir ekibin elinden çıkan bu şapelin maliyeti yaklaşık 3,5 milyon doları bulmuştur.

Görkemiyle büyüleyen ibadethane

4.Hava Kuvvetleri Akademisi Kilisesi ile ilgili görsel sonucu

Amerikan Hava Kuvvetleri için subay yetiştiren akademiye ait bir kilise olan 4. Hava Kuvvetleri Akademisi Kilisesi, sadece Hıristiyan değil diğer tüm dinler için de ibadethane görevi görüyor. Kilise içerisinde Ortodokslar, Protestanlar, Katolikler, Budistler, Yahudiler ve Müslümanlara özel ibadet alanları bulunuyor. Kilisenin en üst katı Protestanlar için ayrılan 1200 kişilik bir alana ev sahipliği yapıyor.

Bu alanın altında kalan bölümde ise Budistler, Yahudiler, Ortodokslar ve Katolikler için ayrılıyor. Bu bölümün altında ise Müslümanlar için ayrı bir alan yer alıyor ve bu bölümde ayrıca 2 adet toplantı salonu bulunuyor. Bütün ibadethanelerin kapıları birbirinden farklı bir giriş kapısına sahip ve böylece ibadetlerini yapan kişilerin birbirine müdahale etme olasılığı ortadan kaldırılıyor.

Ödüllü ibadethane

4.Hava Kuvvetleri Akademisi Kilisesi ile ilgili görsel sonucu

Görkemiyle büyüleyen yapı, birçok ödüle de ev sahipliği yapıyor. Bunlar arasında Amerikan Mimarlar Enstitüsü tarafından verilen 25 Yıl Ödülü de yer alıyor. Tüm dinlere kapılarını açan bu eşsiz tapınak, modern mimarinin klasik bir örneği olarak kabul ediliyor. Birden fazla dini topluluğa hizmet için özel olarak tasarlanan kilisede tüm dini törenler eş zamanlı olarak düzenlenebiliyor.

Üçgen şeklindeki 17 adet dizinin arka arkaya sıralanması ile oluşan kilise her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Ülkemizden de oldukça fazla sayıda turist alan kilise kendine özgü tasarımı ve heybetiyle kendine hayran bırakıyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR