Dubai’nin En Tuhaf Binası: Rotating Tower

Dubai'nin En Tuhaf Binası: Rotating Tower

Dubai’de yapılacak ve dünyanın ilk hareketli binası olma özelliğini taşıyacak olan Rotating Tower, ilginç mimarisi ile bilimkurgu filmlerini aratmayacak. Makinelerin yaşamın her alanını ele geçirdiği bilimkurgu filmlerindeki gibi akıllı, hareketli mekanlar sağlayacak olan kule, içinde hem evleri hem de ofisleri barındıracak. İtalyan mimar David Fisher tarafından planlanan bina, “machines for living” (makineler yaşam içindir) mottosu ile tasarlandı.

Güneşin doğuşu ve batışını yerinizden hiç kalkmadan izleyebilirsiniz

Her biri kendi etrafında dönebilen 78 kattan oluşacak olan kule, içinde yaşayanın isteklerine göre kendi etrafında 360 derece dönebilen evlerde yaşama imkanı sunuyor. Yatak odanızdan çıkmadan güneşin hem doğuş hem de batış manzarasını yakalamanıza olanak tanıyan bu ultra lüks yaşam biçimi, daha hayata geçmeden Dubai’nin şaşaalı yaşamına adapte olmuş görünüyor.

Zeki bina sadece dönmüyor elektrik de üretiyor

Her katının ayrı ayrı bulunduğu yerde dönmesiyle yetinmeyen Rotating Tower, elektrik gücü de üretecek. Tükettiğinden daha fazla güç üretecek olan ilk dinamik mimari kule, üretimini her katın arasında yatay olarak bulunan rüzgar türbinleri ile gerçekleştirecek. Kulede toplam 77 rüzgar türbini bulunacak. Dönen kulenin türbinleri ile her yıl 1.2 milyon kilovat saat elektrik üretmesi beklenirken, ürettiği elektriği çevresindeki şehre de satması planlanıyor.

Tuvaletler dönüşe meydan okuyor

Mimar David Fisher, binanın hareketleri nedeniyle, en büyük zorluğu sıhhi tesisatın yarattığını söylüyor. Rotating Tower kullanıma sunulduktan sonra sistem sorunsuz olarak çalışacağı düşünülse de, hareket halindeki katlar için çözüm üretmek tasarımcıları bir hayli zorlamış görünüyor. Bina için katın hareketi sırasında zarar görmeyecek yenilikçi bir esnek boru sistemi tasarlanıyor.

İlk gökdeleni kıvraklıkta sınır tanımıyor

Daha önce hiç gökdelen tasarlamadığını kaydeden David Fisher, tasarladığı ilk gökdelenin hareketli olması konusunda kaygı taşımıyor. Bugüne kadar üzerinde çalıştığı onlarca yapıdan edindiği tecrübelerin, tasarladığı hareketli binayı hayata geçirmek için yeterli olacağını ifade eden mimar, “Binayı bir fabrikada inşa etmek, daha kaliteli ve güvenli bir şantiye işi çıkarılacağı anlamına geliyor” diyor.

Gökdelende villa yaşamı

Rotating Tower’ın sahip olacağı tüm alan düşünüldüğünde metrekaresinin 3 bin dolara mal olacağı öngörülüyor. Dubaililer için bile lüks sayılacak bir yaşam alanının tasarlandığı dönen gökdelen, içinde bölge halkı tarafından villa olarak adlandırılan evleri de bünyesinde barındıracak. Katlarda yüzme havuzları, rezidans sahiplerinin güvenlik ve konforunu artırmak için araçlarına özel asansörlü alanlar, geniş Dubai aileleri için oldukça büyük daireler yer alacak.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

BENZER YAZILAR