Diriliş Ertuğrul Dizisi Nerede Çekiliyor?

Diriliş Ertuğrul Dizisi Nerede Çekiliyor?

Toplam 4 sezondur izleyicileri ekrana kilitlemeyi başaran Diriliş Ertuğrul dizisi, Türk tarihine ışık tutan konusu ile beğeni topluyor. Yapımcılığını Tekden Film’in üstlendiği dizinin başrollerini Engin Altan Düzyatan, Esra Bilgiç, Hülya Darcan ve Cengiz Coşkun gibi deneyimli oyuncular paylaşıyor. Diziyi izleyenlerin ilk aklına gelen ise “Diriliş Ertuğrul dizisi nerede çekiliyor?” sorusu oluyor.

Fenomen dizi Türkiye’nin en kamsamlı prodüksiyonuna sahip!

Dizinin konusu itibariyle çekildiği alanlara da büyük önem veriliyor. Alınan görüntülerin gerçeğe uygun olması, çekimlerde kullanılan alanların eski dönemlerin izlerini taşıması ve seyirciye bu hissi vermesi dizinin başarısını belirliyor. Geçmiş dönemi en gerçekçi şekilde yansıtmak için büyük emek harcanıyor. Yaklaşık 250 kişilik set ekibinin yoğun çalışması sayesinde ortaya çıkan dizinin çekimleri için yaklaşık 80 bin metrekarelik bir alan kullanılıyor. Dizide yer alan 32 ana karakterin yanı sıra, yaklaşık bin kişilik figüran kadrosu mevcut.

Türk dizi tarihinin en kapsamlı dizilerinden olan Diriliş Ertuğrul dizisi, TRT 1 ekranlarında yayınlanıyor. Deneyimli oyuncular dizide rol almaya başlamadan 3 ay önce çalışmalar düzenleniyor. Kılıç kullanma, yakın dövüş ve at biniciliği dersleri alan oyuncular, profesyonel bir iş çıkartmak için sıkı bir çalışmadan geçiyor.

Diriliş Ertuğrul dizi anlayışına yeni bir boyut kazandırıyor

Türk televizyonlarının alışkın olmadığı gerçekçilikte aksiyon sahneleri, güçlü prodiksiyon ve dikkat çeken senaryoyu profesyonel oyuncularla buluşturan yapım, her sezon popülerliğini arttırıyor. Türkiye’deki standart senaryo anlayışının dışına çıkan Diriliş Ertuğrul, dizi sektörüne de yepyeni bir soluk kazandırıyor. Dizide verilen tarihi bilgilerin yanı sıra, duygusal unsurlar da mevcut. Türk kültürünü tüm detaylarıyla yansıtan dizi, geçmiş gelenekler hakkında da bilgiler veriyor.

Dizinin yeni sezonu için 80 kişiden fazla dekor ve sanat ekibi oluşturulduğu biliniyor. Yoğun çalışma ve emeklerle hazırlanan dizi seti, harcanan emeklerin karşılığını reytinglerle alıyor. Türk izleyicisinden büyük çoğunluğundan tam not alan Diriliş Ertuğrul dizisi, Türkiye’de ilklere imza atmaya devam ediyor.

Diriliş Ertuğrul dizisi nerede çekiliyor?

Çekimler için İstanbul’un Riva ve Beykoz Kundura Fabrikası kullanılıyor. Bu bölgeye kurulan plato, oldukça geniş bir alan. Gerçeğine uygun şekilde hazırlanan 600 metrekarelik Süleyman Şah Otağı ile birlikte daha pek çok geniş alan bulunuyor. Halep Sarayı, konuk odaları, arz odası, Tapınakçılar salonu ve odaları, Selçuklu Kasrı ve Karatoygar mekanı gibi dizide yer alan pek çok yer, bu platoda yer alıyor.

Dizideki Halep Çarşısı yaklaşık 5000 metrekarelik alanı kapsıyor. Çadırlar, zindan ve ibadethanenin de yer aldığı bu alan, dizide sıklıkla kullanılan mekanlara ev sahipliği yapıyor. Set ekibinin yoğun çalışmalar gerçekleştirdiği bu plato, tüm izleyicilerin merak konusu. İlk bölümden bu yana akıllara takılan “Diriliş Ertuğrul dizisi nerede çekiliyor?” sorusu da bu sayede yanıt bulmuş oluyor.

Etiketler: , , , ,

BENZER YAZILAR