Dünyanın En İlginç Yapılarından Biri: Demlik Şeklindeki Benzin İstasyonu

Dünyanın En İlginç Yapılarından Biri: Demlik Şeklindeki Benzin İstasyonu

Dünyanın dört bir köşesinde gezilip görülmeyi bekleyen birbirinden ilginç yapılar, birbirinden enteresan inşa hikayeleriyle birlikte var oluyor. ABD sınırları içinde minik fakat meşhur bir yapı olarak karşımıza çıkan Demlik Şeklindeki Benzin İstasyonu görüldüğünde insan şu soruyu kendi kendine sormadan edemiyor: Bir insan durup dururken neden çay demliği şeklinde bir benzin istasyonu inşa etmek istesin? Aslında cevap basit; eğer siz de 1920’li yıllar Amerika’sında yaşamış olsaydınız hicvedilmek istenen şeyi hemen fark etmeniz işten bile değildi.

Skandaldan İstasyona

demlik benzin istasyonu ile ilgili görsel sonucu

Amerika’nın 29. başkanı Warren G. Harding’in, önderliğindeki Amerikan hükümetinin ve 1920’lerde faaliyet gösteren dev petrol şirketlerinin adının karıştığı Teapot (çay demliği) Dome skandalı bir anlamda Demlik Benzin İstasyonu’nun isim babası olma özelliği taşıyor.

Amerika’da Watergate skandalına kadar gelmiş geçmiş en büyük skandal olarak kabul edilen Teapot Dome skandalı, olayın yaşandığı yıl Jack Ainswoth adında esprili bir adamın yaratıcı yönünü harekete geçiriyor. Yakamoz altında arkadaşlarıyla kağıt oyunu ve içki eşliğinde politika ve bahsi geçen skandal hakkında konuşan Ainswoth, gecenin sonunda skandala ismini veren demlik şeklinde bir benzin istasyonu yapma fikrinin eğlenceli olabileceğini düşünüyor. Böylece işe koyuluyor ve istasyonu dedesinin bakkal dükkanının yanındaki araziye, hem de kendi elleriyle inşa ediyor.

Asırlık Benzin İstasyonu

demlik benzin istasyonu ile ilgili görsel sonucu

Kırmızı beyaz bir demlik biçiminde tasarlanan bu yapı 3,90 metre yüksekliğe ve 4,20 metre genişliğe sahip. Demlik kapağının tepesinde ise yuvarlak biçimli yanıp sönen bir lamba bulunuyor Yapının yani demliğin tutma yeri çimentodan yapılmış. Son derece sevimli bir demlik olarak tasarlanıp inşa edilen Demlik Benzin İstasyonu 1978 yılına kadar sorunsuz olarak hizmet veriyor. Bu tarihte sarhoş bir sürücü istasyona çarpıyor; kaza sonucunda yapının kapı ve pencereleri içeri göçüyor. Yapı ilk restorasyonunu bu şekilde görüyor.

1985 yılında Demlik Benzin İstasyonu ulusal tarihi mekanlar statüsü kazanıyor ve hayli popülerleşiyor. 2004 yılında, 82 yıllık işletmenin ardından, benzin istasyonu ticari faaliyetlerine son veriyor. Bir anlamda terk ediliyor, gözden düşüyor ve zamanla cazibesini yitiriyor. Neyse ki bu istasyonun tarihi önemini ve orijinal mimarisinin hakkını veren Zillah bölge yönetimi tarafından 2012 yılında satın alınarak yeniden restore ediliyor ve nihayet bugünkü görünümüne kavuşuyor.

Her ne kadar artık benzin istasyonu olarak hizmet vermiyor olsa da Demlik Benzin İstasyonu, özellikle benzin pompalarıyla dekoratif anlamda vintage rüzgarları estiren, ziyaretçilerini zamanda yolculuğa çıkarmayı başaran eğlenceli ve sembolik bir mekan olmayı sürdürüyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR