Zamana Meydan Okuyan Dış Cephe Malzemeleri

Zamana Meydan Okuyan Dış Cephe Malzemeleri

Dış cepheler evimizin dışarıdan görünümünü en çok etkileyen bölümleridir. Bir anlamda evimizin vitrini de sayılabilirler. Yakın bir zamana kadar hemen her binanın dış cephesi birbirine benzer, yalnızca renkleriyle bir diğerinden ayrılabilirdi. Hatta belli dönemlerde, örneğin doksanlı yıllarda yapılan binalarda dış cephelerde farklı renklere bile ender rastlanıyordu. Bugünse inşaat malzemelerinde çeşit sayısı bir hayli arttı ve her bütçeye olduğu gibi, her zevke de uygun malzeme bulmak oldukça kolaylaştı.

Taş veya ahşap kaplamalardan sayısız farklı desendeki karolara kadar dış cepheler için pek çok farklı seçeneğe ulaşmak mümkün hale geldi. Bu yazımızda çeşitli dış cephe örneklerini sizler için derledik. Çok sayıda örnek arasından seçtiğimiz bu şık modeller, malzemeleri farklı olsa da, gerek kullanım ömrü gerekse de estetik ömürleri itibariyle zamana meydan okuyan dış cephelerden oluşuyor. Dilerseniz bu iddialı dış cephelere biraz daha yakından bakalım.

Yeni nesil fibercement paneller

SARGRUP İNŞAAT VE ENERJİ LTD.ŞTİ. – Fibercement paneller: minimal tarz tarz Evler

 

Hemen her türden malzemeden üretilen paneller, inşaat sektörünün temel ürünleri olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyorlar. Kaliteleri ve ömürlerine paralel olarak çeşitleri de giderek artan bu panellerin hemen her ihtiyaca uygun olanlarını bulmak mümkün. Bugün artık hammaddesi saman olan paneller dahi mevcut.

Fibercement paneller ise en yeni ve en gelişmiş ürünler arasında yer alıyor. Dış cephelerde endüstriyel bir hava yaratan, şık olduğu kadar sağlamlığıyla da dikkat çeken bu paneller, modern bir dış cephe arayanlar için mükemmel bir alternatif.

Doğal taş kaplama

DBS INSAAT TAAH KIMYA SAN VE TIC LTD STI – Flex C Ment Wall System: tarz Duvarlar

 

Çeşitli doğal taşların kaplama malzemesi olarak kullanılması son yıllarda oldukça yaygın bir hale geldi. Duvarlara kolay uygulanır hale getirilmiş bu doğal taşlar, iç cephelerde dekorasyon için olduğu kadar dış cephelerde de kullanılıyor. Gerçek taş evlerin bir hayli maliyetli olduğu düşünülürse, dış cephede doğal bir görüntü için doğal taş kaplamanın iyi bir seçenek olduğunu söylemek mümkün.

Koşulsuz ve süresiz estetik, ahşap kaplamalar

Studium Saut Arte & Interiores: modern tarz Evler

 

Ahşap, kullanıldığı her alanda, dokunduğu her şeyde müthiş bir estetik katkı sunuyor. Dış cepheler için de durum farklı değil elbette. Son yıllarda özellikle lüks evlerde sıkça rastladığımız ahşap kaplamalar, hem yalıtım hem de estetik özellikleriyle öne çıkan, üstelik oldukça da uzun ömürlü olan bir dış cephe modeli olarak dikkat çekiyor.

Kütük evler

selin tomruk evleri – ahşap ev: klasik tarz tarz Evler

 

Ahşap kaplamalar sizin için yeterli değilse, dış cepheyi iç mekânla, duvarları zeminlerle birleştiren, akıcı ve kale gibi sağlam bir tasarıma sahip kütük evler tam da aradığınız şey olabilir. İskandinav ülkeleri ve Alaska gibi soğuk bölgelerde yüzlerce yıllık bir geçmişi olan kütük evler artık dünyanın hemen her yerinde yaygın olarak kullanılıyor. Ülkemizde de pek çok firma orijinal kütük ev modelleri üretmeye başladı. Kütük evler, her yönleri ile olduğu gibi dış cepheleri ile de son derece iddialı bir görüntü sergiliyorlar.

Gerçek doğal taşlar

Kayalar İnşaat Ltd şti. – Doğal taş ev: tropikal tarz tarz Evler

 

Doğal taş kaplamalar hiç şüphesiz kent merkezlerindeki evler için oldukça cazip bir alternatif. Ancak doğaya daha yakın bir köyde ya da kasabada yaşıyorsanız, ya da bunu planlıyorsanız, gerçek doğal taşlardan yapılmış, yerel mimari örneği bir ev de ilginizi çekebilir. Anadolu’nun pek çok bölgesinde farklı örneklerini görebileceğiniz ve yerli ustalara yaptırabileceğiniz bu taş evler, nesiller boyu süren kullanım ömürleri bir yana, sanat eseri niteliğindeki estetik özellikleri ile de ilgi çekiyorlar. Dış cephelerindeki doğal ve yalın görüntüsü ise gerçekten görülmeye değer bir manzara sunuyor.

Daha fazla fotoğraf ve seçenek için:Homify


Etiketler: , , , ,

Homify

Homify

İlhamdan planlamaya kadar, mekânınızı gerçek bir eve dönüştürmek için gereken pek çok şey Homify'da!
Homify
BENZER YAZILAR