Dap Yapı, Maltepe, Kartal ve Dragos üçgenine yoğunlaştı

Dap Yapı, Maltepe, Kartal ve Dragos üçgenine yoğunlaştı

Dap Yapı, Maltepe’de iki yeni kulenin inşaatına başladı. Biri 120, diğeri 140 metre yüksekliğinde. Proje son derece iddialı. En az, Dragos Royal Towers kadar. 212 konutu barındıran bu iki kule, firmanın Dragos’taki projesi gibi yelken konseptinde olacak. Kuleler, binada yaşayanların dairelerine sandalla gelip gideceği bir gölet içinde yer alırken, aynı konsept dahilinde 5 bin metrekare açık ve kapalı alanlı sosyal tesis de inşa edilecek. Projenin tamamlanma tarihi ise 2011.


 


Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, bu yeni projenin ortasına bir de 13 katlı bina yapacak. Burayı şirketin genel müdürlük binası haline getirecek. Yani, Yılmaz’ın mekanı burası olacak. Yılmaz’ın bu özel projede yer almayı istemesi kuşkusuz son derece anlaşılabilir bir neden. Ama, Yılmaz, geliştirdiği projelerin Maltepe, Kartal civarlarını mekan edinmesi ve kendisinin de burasını mekan edinmesini; öngörüsüyle açıklıyor:


 


“Birkaç yıl evvel, yaptığımız röportajlarda şehir taşınıyor demiştik. Dediğimiz büyük oranda doğrulandı. İnsanlar, Anadolu yakasında Maltepe, Kartal, Dragos gibi yerlere taşındı. Yeni projeler hayata geçmeye başladı. Sanayi, limanlar, hava alanı ve Formula 1 de bu geçişte önemli roller aldı. Bu taşınma yeni ve güzel projeler üretildikçe devam edecektir. Uzun yıllar şehir içinde, daracık sokaklarda, yeşil alanları kısıtlı, otopark yerleri olmayan, kısaca sosyal donatı alanlarından mahrum yaşayan halk, yeni ve düzenli yerleşimlere daha iyi sosyal donatı ve sosyal yaşam alanlarına deprem korkusunu da ekleyerek geçiş yapmıştır.”


 


Anadolu yakasının Büyükdere Caddesi ve Levent’i


Ziya Yılmaz, Maltepe, Kartal, Dragos üçgeninin sadece yaşam alanı olarak tercih edilmediğinin iş dünyasının da buraya kaydığını söylüyor ve ekliyor: “İş dünyası da düzenli ve yeterli altyapı olanakları dolayısıyla Anadolu yakasını tercih ediyor. Bankaların çoğunun bilgi işlem merkezleri Anadolu yakasına kaydı. Çünkü şehir içi sonradan ekleme, düzeltme ve onarma ile bu imkanları veremiyor.”


Yılmaz, bu tespitlerinde haklı da görünüyor. Anadolu yakasının Büyükdere Caddesi ve Levent’i olma yolunda ilerleyen bölge, ulaşım ve konum açısından çok avantajlı bir noktada bulunuyor. E5 ve TEM bağlantısı hem özel araç hem de toplu taşıma için güçlü ulaşım aksları yaratıyor. Kadıköy -Tuzla istikametinde, çift yönlü hafif raylı sistem güzergahı önemli bir ayrıcalık. Kısa sürede tamamlanması beklenen ve Kartal-Kadıköy arasını 15 dakikaya indirecek olan metrobüs hattı ile Marmaray projesi bölgeye değer katacak.


 


Eğer, Kartal, bir de dönüşebilirse…


Artılar bununla sınırlı değil. Kartal’ın Anadolu yakasının merkezi haline getirilmesi vizyonuyla planlanan, Kartal Kentsel Dönüşüm Projesi, nitelikli konut siteleri, hizmet ve kültür alanları, opera binası, Kartal marinası, Adliye Sarayı, oteller ve sosyal alanlarıyla bölgeye yakın bir tarihte önemli bir nüfus sirkülasyonu kazandıracak. Tabii, eğer gerçekten de hayata geçirilebilirse…


 


 


MALTEPE, PROJESİNİ NE TETİKLEDİ?


Dap Yapı’nın Maltepe’deki yeni projesi 120 ve 140 metre yüksekliğinde 2 kuleden oluşuyor. Projede yer alacak konut sayısı 212.  Tıpkı Dragos Royal Towers gibi bu proje de yelken konseptinde olacak. Kuleler, binada yaşayanların dairelerine sandalla gelip gideceği bir gölet içinde yer alırken, aynı konsept dahilinde 5 bin metrekare açık ve kapalı alanlı sosyal tesis de inşa edilecek. Projenin tamamlanma tarihi ise 2011.


Ziya Yılmaz, 2009’da krize rağmen Kartal’da yer alan Dragos Royal Towers projesindeki dairelerin yüzde 70’ini ve Sarıgazi’deki Centro Futura projesindeki dairelerin ise yüzde 90’ını satmalarının, bu çapta bir proje için kendisini tetiklediğini söylüyor. Yılmaz, kendilerini bu konuda tetikleyen bir diğer deneyim olarak da  2001 yılında Türkiye’de yine ciddi bir kriz yaşandığı sırada 100 bin metrekare satılabilir alanı olan 600 konutluk Şelale Evleri’ni yaparak bitirmelerini gösteriyor.


 


DRAGOS’DA MIAMI’Yİ ÖRNEK ALDIK


Dap Yapı, halen inşaatı devam eden Dragos Royal Towers adlı projesini yıl sonunda tamamlayacak. Kriz döneminde ortaya çıkan projelerden biri olan Dragos Royal Towers B+A kitleye hitap ediyor. Butik bir proje olarak inşa edilen Dragos, alanları 88 ile 270 metrekare arasında değişen 212 daireden oluşuyor. Fiyatlar ise  412 bin TL’den başlayıp 1 milyon 630 bin TL’ye kadar çıkıyor. Projeyi ayrıcalıklı kılan özelliklerden biri Kınalı, Heybeli, Burgaz ve Büyükada’nın manzarasına hakim olması. Ziya Yılmaz, projeyi geliştirirken, Miami, New York ve Dubai’yi örnek aldıklarını söylüyor ve ekliyor: “Dairelerin yüzde 70’i el değiştirmiş durumda.”


 


ÇEKMEKÖY’DEKİ JAPON İÇİN ÖZEL ÖDEME PLANI


Dap Yapı’nın Anadolu yakasında hayata geçirdiği bir diğer proje de Centro Futura. 6’şar katlı 7 blok ve 203 bağımsız rezidanstan meydana gelen proje ‘yeni İstanbul’ diye adlandırılan Çekmeköy – Sancaktepe’de inşa ediliyor. Japonların Osaka Sistem diye adlandırdıkları bitişik nizamlı, sempatik ve renkli mimarisiyle yaşam verdikleri bu proje için 15 Nisan’a kadar bir kampanya başlattıklarını belirten Ziya Yılmaz, 120 aya 0.67 faiz oranının yanı sıra isteyene de 180 aya kadar vade uygulayacaklarını açıkladı. Projede 71 metrekare ile 263 metrekare büyüklüğündeki rezidanslar, bahçe ve teras dubleksler yer alıyor.Etiketler: , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR