Çikolatayı Andıran 1268 Tane Konik Tepe: Çikolata Tepeleri

Çikolatayı Andıran 1268 Tane Konik Tepe: Çikolata Tepeleri

Çikolata Tepeleri deyince aklınıza sıra dışı bir manzara gelmesi normal. Çünkü bir çikolatayı andıran bini aşkın tepenin bir araya gelerek oluşturduğu bu doğa harikası, tam da hayal ettiğiniz gibi sıra dışı bir oluşum. Filipinler’in en gözde mekânlarından Bohol Adası’nda kendiliğinden oluşan bu tepeler görenleri adeta kendilerine hayran bırakıyor.

Su Akıntılarından Doğan Mucize

Bohol Adası’nın gözdesi Çikolata Tepeleri, bundan milyonlarca yıl evvel, adalar henüz denizin altındayken su akıntılarının etkisiyle oluşuyor. Tabii, bu doğa mucizesi tepelerin efsaneleri de dilden dile dolaşıyor. Rivayetlerden birine göre bir gün iki dev birbirine küsüyor ve bir anda birbirlerine taş, toprak, çimen ne varsa atmaya başlıyor.

Günlerce devam eden bu harbin ardından sonunda yorgun düşüyorlar, aralarındaki buzlar eriyor ve barışıp dost olarak adadan ayrılıyorlar. Onlardan geriye kalan dağınıklıklar ise tepeleri oluşturuyor. Başka bir rivayete göre ise tepeler, bir devin aşkı sonucu oluşuyor. Arogo isminde bir dev, Aloya isimli fani bir kadına aşık oluyor. İkisi kavuşamadan kadın ölünce bizim dev o kadar ağlıyor, o kadar ağlıyor ki gözyaşları tepeleri var ediyor.

Çikolatayı Andıran 1268 Tane Konik Tepe!

Çikolata Tepeleri, her biri 30 ile 50 metre boy aralığında tam 1268 tane konik tepeden oluşuyor. Bu tepelerin üzerinin çimle kaplı olması dikkat çekerken akıllara şu soru takılıyor: Neden “Çikolata” Tepeleri? Çikolata Tepeleri, ismini üzerindeki çimlerden alıyor. Çimler kuru mevsimlerde sararak kahverengine dönüşüyor ve bu görüntü akla arka arkaya dizilmiş 1268 tane çikolata tepesini getiriyor.

Tepeler koni şeklini taşıdığından dünyaca ünlü çikolata markası Hershey’s Kisses’in koni şeklindeki çikolatalarını andırıyor. Bu sebeple de ismine “Çikolata Tepeleri” deniyor. Özgün bir duruşa ve sıra dışı bir öyküye sahip olan tepeler, 3. Ulusal Coğrafik Anıtı olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor.

Harry Potter’dan Sonra Başlayan Ziyaret Akını

harry potter chocolate hills ile ilgili görsel sonucu

Filipinler-Bohol Adası denince akla ilk gelen yapılardan olan bu koni şeklindeki Çikolata Tepeleri’nin keşif hikayesi ise biraz garip. Tepeler, 1980 yılına kadar hiç ziyaret edilmiyor ve pek de bilinmiyor. Ancak tüm dünyayı sarsan Harry Potter filminde mekan olarak kullanılınca olan oluyor. O gün bugündür Çikolata Tepeleri’ne ziyaretçi yağıyor. Dünyanın her yerinden gelen ziyaretçiler, Çikolata Tepeleri’nin güzelliği karşısında büyüleniyor. 50 kilometrekare alana yayılan bu devasa tepeleri görmek, önünde fotoğraf çektirmek için gösterilen ilgi oldukça büyük. Şayet sizin de yolunu bir gün Filipinler’e düşerse bu efsanevi jeolojik oluşumu mutlaka görmelisiniz.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR