Sanat Müze İçindir: Chongqing Art Museum

Sanat Müze İçindir: Chongqing Art Museum

Bir müze düşünün, daha görür görmez modern sanatı iliklerinizde hissettiren. Çin’de bulunan Chongqing Art Museum, gösterişli ve etkileyici dış görünüşü, içinde sergilenen ve her biri yerel sanatçılara ait olan göz alıcı sanat eserleri ile kapılarını ziyaretçilerine açıyor. İlginç bir deneyim ve unutulmaz bir müze gezisi için Çin’e yolculuk etmeye hazır olun!

Ağaçlar ve sanat avluda size eşlik ediyor

Jiefangbei Anıtı’nın hemen yanında bulunan ve görüldüğü anda dikkatleri üzerine çeken müzenin iki ayrı katı bulunuyor. Kapıdan girildiğinde ağaçlarla çevrelenmiş bir avlu sizi karşılıyor. Adeta bir şehir meydanı gibi olan bu alanda, aynı zamanda müzeye ait sanat eserleri de sergileniyor. Sanata yapılan bu keyifli yolculukta, avludaki her bir parça ziyaretçilere rehberlik ediyor. Chongqing Art Museum, ilk bakışta sade ve boş bir alan gibi görünüyor. Ancak modern sanat parçalarının mükemmel ve estetik görüntüsü, görenleri kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Merdiven basamakları bile sanat eseri gibi görünüyor

İki katlı müzenin belki de en dikkat çekici yanı, yapının da kendi içinde bir sanat eseri gibi görünüyor olması. İç içe geçmiş siyah ve kırmızı kolonlar, uzaktan bakıldığında binayı hemen benzerlerinden ayıran kare ve kırmızı dekoratif dış görünüşü, sanatı iliklerinizde hissetmenize yardımcı oluyor. Müzenin içinde yapılan yolculuğun en etkileyici kısımlarından biri, alt kattan yukarı çıkan merdivenler. Kırmızının vurucu güzelliği ile bezenmiş olan basamaklardan çıkarken, ziyaretçiler kendini sanatın merkezinde hissediyor. Son derece neşeli, artistik ve ilginç görünen basamakların her birinden modern sanatın güzelliği akıyor.

Yerel sanatçıların eserleri sergileniyor

Chongqing Art Museum, dış görünüşü kadar, barındırdığı sanat eserleri ile de göz dolduruyor. Bölgenin yerel sanatçılarının eserlerinin sergilendiği müzede, geleneksellik ile modernizm arasında estetik bir köprü kuruluyor. Çoğunlukla geleneksel yöntemler, kağıt ve fırçalar; buna benzer malzemeler kullanılarak ortaya çıkarılmış eserler, modern dönem özelliklerini ortaya koyuyor. Çin’in askeri ruhunun yansıtıldığı eserlerin ağırlıkta olması ise müzede dikkat çeken detaylar arasında yer alıyor.

Sanat ile iç içe olan herkesin gördüğünde hayran kalacağı ve oldukça verimli zaman geçireceği Chongqing Art Museum, bir yandan Çin’in geçmiş sanatlarını yaşatırken, diğer yandan çağdaş sanata katkıda bulunuyor. Müzeye gitmeye karar verdiğinizde ise yanınıza Çince bir sözlük almayı sakın unutmayın! Çünkü eserlerin isimleri ve açıklamaları geleneksel Çin dilinde yazılmış biçimde yer alıyor. Ancak sanata yolculukta bütün dillerin yetersiz kaldığını düşünenlerdenseniz, yalnızca gözlerinizin estetik bakışı da, anlayabilmeniz için yeterli imkanı sağlıyor.

Etiketler: , , , , , , , , ,

BENZER YAZILAR