Çay İle Parke Temizliği Mümkün!

Çay İle Parke Temizliği Mümkün!

Siyah çay Türkiye kültürünün ayrılmaz bir parçasıyken aynı zamanda, iç ısıtmanın, sohbeti koyulaştırmanın en lezzetli yolunu işaret ediyor. Çayın pek fazla bilinmeyen bir işlevi daha bulunuyor. Ahşap parkelerinizin temizliği için siyah çayı kullanabileceğiniz, ahşap sıcaklığında ve doğal ahşabın parlaklığında yeni gibi görünen parkelere kavuşabileceğiniz belirtiliyor.

Üstelik biyolojik adıyla camellia sinensis bitkisinden elde edilen siyah çayın polifenolik içeriği ile mikrobiyal büyümeyi engellediği de biliniyor. Çay ahşaba estetik katarken bir yandan da mükemmel temizlik etkisi yaratıyor.

Adım adım çay ile parke temizliği

Temizlenecek parkenin elektrikli süpürgeyle tozunu alarak, çay ile parke temizliğine hazırlık yapabileceğiniz ifade ediliyor. Sık sık ıslak temizliktense belli aralıklarla kuru paspaslar ve süpürgelerle toz almak parkelerinin ömrünü uzatıyor. Çay ile parke temizliği için ocakta bir geniş çaydanlık veya tencere içinde 5 litre su kaynatılıyor.

Bardak poşet çaylardan 8 adet, bu su miktarı için yeterli oluyor. 8 adet çay poşeti, altı kapatılan kaynar su dolu tencereye atarak demlenmesi bekleniyor. 10 – 15 dakika kadar bir süre, poşetlerin çıkarılarak demli çay karışımının hazırlanması için kafi görülüyor. Demli çay soğuması için 5 – 10 dakika daha bırakılıyor.

Çaylar hazırsa, haydi temizliğe

Karışım el değecek kadar soğuduktan sonra temizlik bezi, hazırlanan solüsyona daldırılarak nemlendiriliyor. Parkede geniş bir alanı çayla silmeden önce küçük bir alanda deneme yapılarak sonuçların test edilmesi tavsiye ediliyor. Çaylı bez parkeye hafifçe sürülerek uygulamaya devam ediliyor.

Bezin çok ıslak olmaması gerektiğinin önemle altı çiziliyor. Ahşap zeminler fazla su ile temas ettiğinde şişerek sorun yaratabiliyor. Bu nedenle çay solüsyonunun bezi nemlendirmesi yeterli görülüyor. Çaylı alan kurudukça çiziklerin kapandığı, parkenin parlak ve daha sıcak renklerde göründüğü fark edilebiliyor. Çay ile parkedeki renk eşitsizlikleri görünmez olarak yeni gibi bir hal alıyor.

Parkeye göre çayınızı demleyin

Kullanıcıların temizlik için acelesi varsa, sıcak çözeltiyi daha hızlı soğutmak için içine az miktarda soğuk su katılabileceği belirtiliyor. Eğer acil bir işiniz çıktıysa ve çayı hemen uygulayamadıysanız, çözeltiyi dökmeden 24 saat içinde kullanabileceğinizin altı çiziliyor. Parke rengi çok açıksa, 8 poşet çay yerine 4 veya 6 adet poşet, koyuysa 10 – 12 adet poşet çay kullanılabiliyor. Bu şekilde, parke rengine göre çay poşeti adedini belirlemeniz tavsiye ediliyor. Aynı gün içinde içtiğiniz poşet çayları ziyan olmaması için saklayarak parke silerken yeniden demleyebileceğiniz hatırlatılıyor.

Etiketler: , , , , , , , , ,

BENZER YAZILAR