Çamaşır Makinenizin Ömrünü Kısaltıyor Olabilirsiniz!

Çamaşır Makinenizin Ömrünü Kısaltıyor Olabilirsiniz!

Her evin olmazsa olmazı çamaşır makineleri, doğru bir şekilde kullanıldığında uzun yıllar boyunca amacına hizmet edebiliyor. Fakat suyun çok kireçli olması gibi sebepler, makinenin kısa sürede yıpranarak arıza vermesine sebep oluyor. Yine de böyle durumların önüne geçmek mümkün. Ayrıca çoğunlukla kullanıcıların yaptığı hatalar da, makinenin kullanım ömrünün azalmasına ve çamaşırların iyi bir şekilde yıkanmamasına neden olan en önemli sebepleri arasında yer alıyor. Bununla birlikte, yanlış kullanım metotları sonucunda elektrik ve su faturası olması gerekenden çok daha fazla gelebiliyor. İşte mutlaka bilinmesi ve yapılmaması gereken çamaşır makinesi kullanım hataları…

Makineye fazla çamaşır doldurmak

Birçok kişi, hem iş yükünden kurtulmak hem de tasarruf etmek için çamaşırları makineyi doldurarak yıkamaya çalışıyor; fakat bu durum yarardan çok zarar getiriyor. Her makinenin farklı bir ağırlık kapasitesi bulunuyor ve makine bu kapasiteye göre dönerek yıkama işlemini gerçekleştiriyor. Bununla birlikte, haznenin üst kısmını kapatacak şekilde yerleştirilen çamaşırlar bu dönüşü engelliyor. Bunun sonucunda makine çok daha fazla efor sarf ederek, hem elektrik hem de suyu çok kullanıyor. Ayrıca bu sırada çamaşırlar iyi bir şekilde yıkanmıyor.

Deterjanı az ya da fazla kullanmak

 

En sık yapılan çamaşır makinesi kullanım hataları arasında yer alan deterjan faktörü iyi bir yıkama için büyük önem taşıyor. Her makinenin deterjan haznesinde kullanıcıyı yönlendirecek işaretler bulunuyor ve bu sayede deterjan, yumuşatıcı gibi ürünlerin yeterli miktarlarda koyulması sağlanıyor. Bu miktarın geçilmesi ya da olması gerekenden az olması durumunda ise çamaşırlar ya iyi durulanmıyor ya da çok iyi bir şekilde temizlenmiyor. Ayrıca fazla deterjan çamaşırlar üzerinde kimyasalların arınmadan kalmasına sebep olduğu için, insan sağlığını da olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Yanlış programı kullanmak

Tekstil ürünlerinde kumaş türü birbirinden farklı yıkama prosedürleri içeriyor. Dolayısıyla her ürün grubunu aynı programı kullanarak yıkamak da, en sık yapılan çamaşır makinesi kullanım hataları arasında yer alıyor. Buna göre yıkanacak ürünlerin etiket kısımlarında yazan uygun yıkama talimatlarının incelenmesi ve makine ayarının buna göre yapılması gerekiyor.

Makineyi temizlememek

Çamaşır makinesi sürekli su ile çalışan bir ürün olduğu için genelde temizliği ihmal edilen cihazlar arasında yer alıyor. Bu da ürünün daha kısa sürede yıpranmasına ve özellikle deterjan gözünün düzenli temizlenmemesi, bölmede tıkanmaya sebep oluyor. Ayrıca özellikle kireçli suların yoğun olduğu bölgelerde kireç çözücü ürünlerin düzenli olarak kullanılmaması, makinenin kullanım ömrünü oldukça azaltıyor.

Etiketler: , , , , ,

Ali Çulha