Çağdaş Uzak Doğu Mimarisinden Seçkin Örnekler

Çağdaş Uzak Doğu Mimarisinden Seçkin Örnekler

Uzak Doğu veya daha az yaygın kullanılan adıyla Uzak Asya, dünyanın başka hiçbir köşesinde benzeri bulunmayan son derece özgün ve ilginç kültürlere binlerce yıldır ev sahipliği yapmış bir coğrafya. Çok uzun yıllar boyu, hatta çağlar boyu hiç yer değiştirmemiş, bu yüzden de kültürlerini herhangi başka bir toplumdan çok çok daha iyi korumayı başarmış Uzak Doğu toplumları, bugün bu zengin kültür birikimi üzerine büyük bir bilimsel ve ekonomik başarıyı da eklemeyi başarmış durumdalar.

Japonya mühendislik ve tarımda vardığı ileri seviye ile, Çin muazzam üretim kabiliyeti ve dünya ekonomisinde giderek artan ağırlı ile, Güney Kore ise çok genç bir devlet olmasına karşın dünya teknolojisine kimi alanlarda neredeyse tek başına yön vermesi ile dikkat çekiyor. Uzak Doğu toplumlarının çağlar boyunca çok başarılı olduğu alanlar arasında mimari de yer alıyor hiç şüphesiz. Hepimizin az çok fikir sahibi olduğu geleneksel Uzak Doğu mimarisi bugünlerde çağdaş yeni nesil mimarlar sayesinde bambaşka bir noktaya ulaşmış durumda. Bu yazımızda sizler için çağdaş Uzak Doğu mimarisinden seçkin örneklerden oluşan bir derleme hazırladık.

Hem yerel hem küresel olabilmek

향한리주택: 건축사 사무소 YEHA의 주택

 

Uzak Asya kültürlerinin kendilerini koruma beceresinin çok yüksek olduğundan söz etmiştik. Böylesi bir eğilim aslında kapalı ve gelişmeye direnen bir toplum yapısı da yaratabilirdi. Ancak bunun tam tersi oldu ve bu toplumlar yerel özelliklerini koruyarak küresel bir zemine sıçramayı başardılar. Mimari alanında da tam olarak böyle ürünler vermeye devam ediyorlar. Geleneksel ve yerel olandan kopmadan, çağdaş ve global olabilmek, işte gerçek başarı budur.

Küçük dokunuşlarla karakter kazanan evler

北東 外観 夕景: 竹内建築設計事務所が手掛けた家です。

 

Ana hatları, renk tercihleri ve formu ile aslında Avrupa veya Amerika’daki benzer evlerden çok da farklı olmayan bu iki katlı aile evi, detayların ne kadar önemli olduğunu bize çok açık biçimde gösteriyor. Bahçede kullanılan birkaç bitki ve ön cephedeki panjurlar, maliyeti sıfıra yakın ve son derece basit uygulamalar olmalarına karşın evin tamamına muazzam bir karakter katmayı başarıyor.

Çarpıcı bir tasarım

SHELL: ARTechnic architects / アールテクニックが手掛けた家です。
Sanatçı daima cesur olmak zorundadır. Sığ sularda, güvenli limanlardan fazla uzaklaşmadan sanat yapılmaz, yaptığını sananlar da fazlasıyla kısa bir sürede unutulup giderler. Mimari ise belki diğer sanat dallarının hepsinden fazla cesaret ister. Çünkü mimar içinde yaşanan ve her an, her saniye kullanılan yapıtlar üretir, beğenmediği eserini bir kenara atma şansı yoktur. Cesaret, bilgi, beceri ve yetenek bir araya geldiğinde ise ortaya işte böyle çarpıcı tasarımlar çıkabiliyor.

Doğanın kalbinde akıcı bir tasarım

동검도 주택: D.P.J & Partners의 주택

 

Uzakdoğu bize çoğu zaman teknolojik ürünleri veya devasa boyutta fabrikaları çağrıştırır. Oysa bu coğrafya aynı zamanda muazzam doğal güzelliklere sahiptir. Daha önemlisi ise bu doğal güzellikleri korumak ve geliştirmek için çaba gösteriyor olmaları. Bu muhteşem tasarımlı yapı da çevresiyle harika bir uyum içinde ve adeta manzaranın bir parçası gibi.

Taş ev konseptine bambaşka bir yorum

제주도 하도리 주택: ZeroLimitsArchitects의 주택

Dünyanın hemen her yerinde çeşitli formlarda taş evler binlerce yıldır yapılıyor. Ama bu kadim malzemeyle bile hâlâ yeni ve sıra dışı ürünler vermek mümkün. Uçuk denecek kadar iddialı tasarımıyla göz kamaştıran bu taş ev, bunun iyi bir örneği.

Prefabrik konutlara uzakdoğu yorumu

쭈욱 게스트하우스: 쭈욱 게스트하우스의 주택

 

Modüler ve prefabrik konutlar da giderek çeşitlenen modelleri ile dünya çapında hızla yayılıyorlar. Farklı alanlarda ve çok çeşitli amaçlarla kullanılabilen bu yapıların en ilginç örneklerini de uzak doğuda görmek mümkün. İşte size basit ama son derece şık bir konuk evi. Tek kelimeyle harika.

Daha fazla fotoğraf ve seçenek için:Homify


Etiketler: , ,

Homify

Homify

İlhamdan planlamaya kadar, mekânınızı gerçek bir eve dönüştürmek için gereken pek çok şey Homify'da!
Homify
BENZER YAZILAR