Belize’nin Büyük Mavi Delik Efsanesi

Belize’nin Büyük Mavi Delik Efsanesi

Büyük Mavi Delik, orijinal adıyla Great Blue Hole, Orta Amerika’nın küçük sahil ülkesi Belize ile özdeşleşmiş bir sualtı obruğu. Belize’nin en büyük şehri olarak anılan Belize City’den yaklaşık 70 km uzaklıktaki Lighthouse Resifi’nin merkezinde yer alan Büyük Mavi Delik, muazzam dairesel yapısı, koyu mavi rengi, 300 metre çapı ve 125 metre derinliğiyle insanoğlu için hem olağan üstü heyecan verici hem de biraz ürkütücü bir jeolojik oluşum.

Koyu Mavi Dairenin Çekim Gücü

Büyük Mavi Delik’in en dikkat çekici yanı, koyu mavi bir daireden oluşan görüntüsü. Neredeyse kusursuz bir daire şekline sahip olan bu coğrafi oluşum, çevresine göre oldukça büyük bir derinlik farkına sahip. Bu da ona turkuaz sularda, neredeyse laciverte kaçan dairesel bir koyu mavi görünüm kazandırıyor.

Dünyanın adını ilk defa 1971’de efsanevi deniz biyologu ve belgeselci Jaques-Yves Cousteau sayesinde duyduğu Büyük Mavi Delik, Belize’nin yerli halkı için hem efsane kaynağı hem de bir çeşit tapınak. Maya medeniyetinin günümüzdeki temsilcileri olan yerel halkın inanışına göre, Büyük Mavi Delik aslında tanrıların yaşadığı bir mağaraydı. Ancak insanlara küsen tanrılar mağarayı terk etti. Sonrasında ardı ardına bölgeye felaketler gelmeye başladı ve tanrıların mekanı olan mağara da terk edildikten sonra çökerek bir sualtı obruğuna dönüştü.

Büyük Mavi’nin bilimsel, yani jeolojik oluşumu ise elbette biraz daha farklı. Genel hatlarıyla bilim insanları da yerel halk gibi bu deliğin bir mağaranın çökmesiyle oluştuğunu destekliyor. Bilim insanlarına göre deniz seviyesinin henüz çok düşük olduğu Buz Devri’nde bir mağara olan bu oluşum, daha sonra yükselen suların altında kaldı ve basınca karşı koyamayan tavan çökerek bu dairesel obruğu oluşturdu.

Büyüleyici Bir Dalış Alanı

10 bin yıldan daha uzun bir zaman önce oluştuğu tahmin edilen bu sualtı obruğu, günümüzün en heyecan verici ve büyüleyici dalış alanlarından birisi olarak kabul görüyor. Her dalgıcın hayallerini süsleyen Büyük Mavi Delik, zengin su altı florasıyla dikkat çekiyor. Kristal berraklığındaki suları, tropikal su altı canlıları, muhteşem mercan oluşumlarıyla yeryüzünün en el değmemiş su altı ekosistemlerinden biri olan Bariyer Resif Rezervi, Belize’de bulunuyor. Büyük Mavi Delik de, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Bariyer Resifi’nin bir parçası.

Great Blue Hole belize ile ilgili görsel sonucu

Serbest stil dalışında dünya şampiyonu olan Fransız Guillauma Nery’in de dalış için seçtiği bir yer olan Büyük Mavi Delik, zengin deniz yaşamını, dev sarkıtlardan ve sütunlardan oluşan mağaradaki jeolojik yapıyı görmek isteyen dalgıçlar için muazzam bir dalış noktası. Ayrıca bölgede dalış yapanların hemşire köpekbalıkları, resif köpekbalıkları, siyah uç köpekbalıkları ve dev orfozlarla karşılaşması da son derece yüksek bir ihtimal.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR