Vikinglerden Miras: Borgund Stave Kilisesi

Vikinglerden Miras: Borgund Stave Kilisesi

Viking efsanelerini duymayan yoktur. Özellikle denizcilikteki yetenekleri, özel tasarlayıp ahşabı sanat gibi işleyerek yaptıkları gemileri ile tüm dünyaya nam salmış bir ulus olarak bilinirler. Ana yerleşim yerleri olan Norveç’e armağan olarak sadece gemilerini değil, gemi yapımında kazandıkları ustalıkla inşa ettikleri, Borgund Stave gibi kiliselerini de bıraktılar. Günümüzde Vikinglerin torunlarının yaşadığı yer olan İskandinavya bölgesi ise bu kiliseler ve yapılardan en çok payını alan bölgeler olarak biliyor.

Stave Kiliselerinin Karakteristik Özellikleri

Borgund Stave Kilisesi, Norveç’in orta bölgesinde, Lærdal vadisinde yer alıyor ve Norveç’in en karakteristik yapılarından olarak biliniyor. Kilise; hiç çivi kullanılmadan, tamamen ahşaptan ve ahşap mandallardan üretilmiş, “Stave” olarak adlandırılan, bir tür kiliseler serisinin bir üyesi. Norveç’te bu mimari teknikle üretilmiş 28 adet kilise bulunuyor. Sivri ve dik eğimli çatılar, makas biçimindeki kirişler, kiliselerin iç mekanlarını diğerlerinden farklı kılıyor.

Viking gemilerinin burunlarında yer alan ejderha kabartma ve heykelleri, Stave kiliselerinde de görülüyor. Kendilerini kötü ruhlardan koruduğuna inandıkları bu heykeller, kilisenin korniş tepelerinde buluyor ve Vikinglerin Hristiyanlık öncesi inançlarından izler taşıdıkları görülüyor. Zaten araştırmalar, bu kilisenin eski bir mekanın üzerine kurulduğunu gösteriyor ki; bu mekanın da eski putperest kutsal mekan olduğuna inanılıyor.

300 kişiyi barındırabilen kilise, penceresiz olarak inşa edilmiş ve daha sonra pencereler açılmış. Kilise duvarlarının süsleri ise Runik adı verilen Viking alfabesinde yazılmış kabartmalardan oluşuyor. Runik alfabesinin kökeni hakkında yapılan araştırmalardan çıkan sonuç, Göktürk alfabesinin değiştirilmiş hali olduğunu ortaya koyuyor. Bu alfabeyi kullananlar arasında Etrüskler ve Macarlar da bulunuyor.

Norveç Yeşilinin İçindeki Görkem

Muhteşem doğanın, yeşilin ve dağların ortasında konumlanan Borgund Stave kilisesi, Lærdal vadisinde, 1180-1200 yılları arasında yapılmış. Bu kilisede kullanılan mimari tarzın 11-14. yüzyılda geliştiği tahmin ediliyor. Aynı tarza sahip hem İskandinavya, hem de İngiltere’de pek çok yapı olduğu biliniyor.  Kilisenin yer aldığı Borgund köyünden, civar yaşam alanlarını birbirine bağlayan önemli bir yolun geçmesinden dolayı bu bölgeye büyük bir kilise inşa edilmiş olduğu düşünülüyor.

Doğa Yürüyüşü Sevenlere Farklı Alternatifler

Kilisenin bulunduğu bölge turistik amaçlı pek çok ziyaret alıyor. Bu yoğun ziyaretlerin kilisede yıpranmalara sebep olabileceği düşünülüyor.

Eşsiz doğasının yanı sıra tarihi yürüyüş yolları da yürüyüş severleri kendine çekiyor. Güzel doğası ve çevre, bisiklet gezileri, kayak gibi sportif faaliyetlere de fırsat tanıyor. Bölgede panoramik dağ manzaraları izlemek için özel yerler bulunuyor. Kışın ise özel buzul yürüyüşlerine çıkma imkanından da faydalanılabiliyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR