Bodrum Masraflarını Kim Öder?

bodrum masrafları

Kaç katlı bir apartman olursa olsun her zaman için bodrum masrafları apartman sakinleri için ciddi bir sorun olarak kaşımıza çıkmaktadır. Peki bir apartmanda bulunan bodrum katları için ortaya çıkan masrafları kim öder? Masrafların taksimi nasıl yapılır?

Birçok apartman için bodrum masrafları apartman içi sorunların ana sebeplerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Tıpkı çatı alanında yapılan masraflar, dış mantolama alanında yapılan masraflar gibi bodrum katı için yapılan masraflarda apartman toplantılarının sıkça konuşulan konuları arasında yer almaktadır.

Ancak, aslında bodrum katı ve diğer alanların tadilatı veya kullanımı noktasında 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununda apartmanların ortak kullanım alanları ile alakalı maddeler ve tespitler yer almaktadır.

Yani yasal olarak bir çatı katı, bir dış cephe, bir merdiven ve asansör boşluğu ya da bodrum katlar ve kömürlükler için yapılan masrafların paylaştırılması veya bu alanların hak sahipleri arasında kullanım hakları belirlenmiştir.

Bodrum masraflarını hangi daire öder?

bodrum masrafları

Burada yasal olarak belirtilen kıstas şu şekildedir.
“Kat malikleri ana gayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar”
Aynı kanunda geçen bir başka madde ise şu şekildedir:

“Kat malikleri ortak yerlerde kullanım hakkına sahiptirler. Bu hak genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane, çamaşır kurutma alanları gibi yerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı oranı ile orantılıdır”

Bu iki madde ile aslında bir apartmanda 10 daire varsa ve bu dairelerin tüm hakları eşit ve aksi bir sözleşme yoksa bodrum katlarının gerek kullanımı gerekse de masrafları 10 daireye eşit olarak bölünecek demektir.

Aksi bir sözleşme varsa süreç nasıl ilerler?

bodrum katı masrafları

Apartmanın yapımı veya satışı sırasında bazı dairelerin bodrum katları ile alakalı bir talebi olmamış olabilir. Aynı şekilde garaj, teras ve diğer ortak alanlar için de bir talepte bulunmamış olabilir.

Bu gibi durumlarda eğer sözleşme ile bu konu sabit ise gerek bodrum katının kullanımı gerekse de bodrum masrafları bu daireden veya bu dairedeki kiracıdan talep edilemez.

Bodrum masrafları bir çatı veya asansör veya merdiven masrafları gibi tüm apartmanın kullanıma sunulan alanlar olmadığı için aslında çözümü en kolay süreçler arasında yer almaktadır.

Bodrum katının kullanımı mümkün değil ise ne yapılır?

bodrum katı masraflarını kim öder

Bazı şehirlerde bodrum katları yapılmış olsa dahi bölgesel şartlardan dolayı bu katların kullanımı mümkün olmayabiliyor.

Bazı apartman dairelerini şehir şebekeleri veya yerel su kaynakları sebebiyle su basabiliyor veya aşırı derecede nemlenme meydana gelebiliyor.

Bu gibi durumlarda ise bodrum masrafları direkt olarak tüm apartmana eşit olarak dağıtılabilir. Çünkü bodrum katta meydana gelecek olan bir sıkıntı tüm apartmanı direkt olarak ilgilendirecek ve sorun tüm apartmanı kapsayacaktır.

Bu tarz durumlar için apartman sakinlerinin bu olayı en başından belirli şartlar kapsamında ele alması ve konuyla alakalı net bir şekilde işbirliği içinde hareket edilmesi gerekmektedir.

Ali Çulha

Ali Çulha

Bir evde bitki köşesi varsa o ev "yuva"dır.
Ali Çulha

Ali Çulha son yazılar (Tümünü görüntüle)

BENZER YAZILAR