Daha Uzun Süre Yaşayan Bitkiler İçin Bakım Önerileri

Daha Uzun Süre Yaşayan Bitkiler İçin Bakım Önerileri

Bitkiler, yaşam alanlarımıza doğallık katmaları sayesinde dekorasyonun en önemli parçası olma özelliği taşırlar. Büyümeleri ve çiçekler açmaları hayatımıza neşe kattığı gibi, sararmış ve zayıf bitkiler, mekânla ilgili bakımsız bir his yaratırlar. Seçiminiz ister kaktüsler, ister salon bitkileri, isterse renk renk açan menekşelerden yana olsun: Bitkilerinizi uzun ömürlü kılmak adına yapabileceğiniz birçok şey var.

1. Bitkinizin İhtiyacına Göre Işık Miktarını Ayarlayın

güneş alan bitkiler

Her bitkinin ışık ihtiyacı farklıdır. Kimileri bol güneş ışığı almak isterken, kimileri yarı gölge alanları tercih eder. Kimileri sabah güneşinden en çok faydayı sağlarken, kimileri akşam güneşinde en görkemli haline kavuşur. Bitkinizin ışık ihtiyacını belirleyin ve bu ihtiyacına göre yerini seçin. Yerine bir kez yerleştirdikten sonraysa mümkün mertebe hareket ettirmeyin, sürekli yerleri değişen bitkiler bundan kolaylıkla etkilenip zayıf düşebilirler.

2. Aşırı ve Yetersiz Sulamadan Kaçının

bitki sulama

Çoğu zaman bitkileri yetersiz sulamanın aksine, aşırı sulamaktan kaybederiz. Özellikle kaktüs tipi bitkileriniz varsa, bitkilerinizi fazla sulamamaya özen gösterin. Öte yandan cam güzeli gibi bol su seven bitkilerinizin bu ihtiyacını da mutlaka karşılamaya gayret edin. Bitkinizin toprağı ne fazla kuru, ne de ıslak olmalı. Parmağınızla kontrol ederek bitkinizin su ihtiyacını belirleyebilir, buna göre bir sulama rutini oluşturabilirsiniz.

3. Bitkinizi Beslemeyi Unutmayın

bitki besinleri nelerdir

Saksı toprakları çeşitli minerallere sahiptirler ve su yoluyla bu mineraller bitkilerinize ulaşır. Ancak her bitkinin besin ihtiyacı farklıdır ve topraktaki hazır besinler yeterli gelmeyebilir. Bu açığı kapatmak adına, bitkinizin türüne uygun besin takviyelerini satın alarak kullanabilirsiniz. Tercihiniz doğal yöntemlerden yanaysa, yine bitkinizin ihtiyaçlarına uygun besinleri belirleyerek evinizdeki besin seçeneklerini kullanabilirsiniz. Yumurta kabukları, kahve telvesi, haşladığınız sebzelerin suları bu seçeneklerden bazıları.

4. Bitkiniz Büyüdükçe, Saksısını da Büyütün

bitki besinleri nelerdir

Bazı bitkiler çok hızlı gelişme gösterirken, bazıları da aheste aheste büyür. Önemli olan, bitkinin boyuna uygun saksıda yetişmesidir. Bitkinizin gelişimini izleyerek ihtiyaç duyduğu zamanlarda, senede veya iki senede bir bitkinizi bir büyük boy saksıya alın. Fazla küçük saksılardan olduğu gibi, fazla büyük saksılardan da kaçının, çünkü saksısı fazla büyük geldiği takdirde bitkiniz toprağı kökleriyle kaplamaya çalışacak ve yeterli gelişmeyi gösteremeyecektir.

5. Bitkilerinizle Konuşun

çiçeklerle konuşmak

Bitki bakımının en çok gözden kaçan noktasıysa sestir: Bitkilerinizle konuşmayı mutlaka deneyin. Bitkilerin çeşitli seslere farklı tepkiler gösterdiği bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmış durumda. Bir türlü açmayan menekşelerinizle güzel güzel konuşmaya başladıktan bir süre sonra çiçeklerin tomurcuklandığını göreceksiniz. İlgi gören kaktüsleriniz hızla büyüyecek, salon bitkileriniz ise ihtişamla en canlı ve görkemli boyutlarına ulaşacaktır.

Etiketler: , , ,

BENZER YAZILAR