Bitcoin Ve Gayrimenkul Sektörü

Bitcoin Ve Gayrimenkul Sektörü

Gayrimenkul sektörüne yeni bir çizgi getirmeyi kendine görev edinen Hakan Aytekin sizler için yazıyor.

Bu yazımı, kripto paraların değersiz olduğunu iddia edenlere bir cevap niteliğindeki yazılardan derlediğim alıntılar ve kendi yorumlarından oluşturdum. Umarım konu hakkında tembellik edip, aklıma yatmaz böyle şeyler demeden, sonrasında da okuyup, merak edip düşünürsünüz.

Değer Tam Olarak Nedir Aslında?

On yıl önce, “Satoshi Nakamoto”, “Bitcoin” başlıklı araştırma makalesini çıkardığında, bugün yaşadığımız kriptokrasi çılgınlığının temelini attılar.

Kripto para birimlerinin popülaritesindeki artışa rağmen, herkes onlardan hoşlanmıyor. İnsanlar, kripto para birimlerini “spekülatif balon”, “ponzi planları”, “çabuk zengin olma formülleri” ve bazen basitçe “sahtekarlık” gibi her tür isimle çağırıyor.

Çoğu kişi kriptopara şüphecisidir, altında yatan iç değerlerini sorgularlar, ki bu biraz anlaşılabilir, fakat tam olarak iç değer ne demektir? Ve bu kripto para birimlerine bakışımızı etkilemeli mi?

Değer Nedir Aslında?

Yanıtlaması son derece zor olan basit bir sorudur bu. Cevaba yaklaşmak için en iyi yol birkaç soru sormaktır. Ters görünüyor, fakat bana güvenin, bu bizi gerçeğe yaklaştıracak:

  • Bazı kalemler neden 10 $, diğerleri 500 $ ‘dan fazla ediyor? Sonuçta, bütün kalemler yazma amacına hizmet eder ve içindeki mürekkepleri nispeten benzerdir.
  • Bazı resimler 500 dolar, diğerleri 500 milyon dolar eder? Sonuçta, tüm resimler, boş bir tuval üzerine boya vuruşlarıdır.
  • Altın ve elmaslar neden mükemmel hediyeler olmaktan başka bir amacı taşımadıkları halde o kadar değerli? Bunların her ikisinin de “değer depolama” fonksiyonu olduğu kabul edilir, ancak taşıdıkları fiyat etiketine ne komuta eder?
  • Neden 10 $ ‘lık bir banknot 10 $ değerinde?

Bir şeyin değeri, alıcının ödemeye istekli olduğu ve satıcının kabul etmeye istekli olduğu fiyattır. Günün sonunda, alıp sattığımız bir hikaye, bir hayal veya bir vizyondur.

200 milyon dolarlık resmin arkasındaki hikaye, Picasso’nun hikayesidir. 500 dolarlık kalemin arkasındaki hikaye, sizi seçkinlerin arasına sokmaktır. Altın ve elmasların ardındaki hikaye kıtlığın (az miktarda bulunmanın) hikayesidir. Bir şeyin değerini bulmak için pişirilen şey her zaman hikayedir.

10 dolarlık banknotun arkasındaki hikaye nedir? Basitçe, hikaye, hükümetin bastığı kağıdı 10 dolar değerinde tutma gücüdür. Bu banknotun değerini destekleyen altın, yağ, elmas, kahve çekirdeği veya başka bir şey yoktur.

Fiat para birimlerinin arkasındaki gerçek

ABD Doları veya Türk lirası gibi “fiat” bir para birimi, parayı basan  hükümet tarafından desteklenen ancak fiziki bir emtia tarafından desteklenmeyen bir para birimidir. Kripto paralar ya da başka bir değer deposuna benzer şekilde, fiat para birimi, bir grup insanın belirli bir değer atfettiği bir nesne, bu durumda bir kağıttır.

Değer, arz ve talebe veya kişilerin ödemeyi düşündüğü fiyata bağlı olarak dalgalanabilir. Modern fiat para birimlerinin çoğu, basan hükümetin değer verdiği bir kağıt parçasından başka bir şey değildir. Ve değeri ona atfeden hükümete güvendiğimize göre, kağıdın değerine güveniriz.

Aslında, daha yakından incelendiğinde, paramızın tamamının kağıtta da temsil edilmediğini görebilirsiniz. Çoğu, dijital veritabanındaki bankaların bizim için korumuş olduğu sayılardır. Fiat para birimleri, dolar veya lira gibi, en temel seviyede, banka veritabanının merkezi defterine yerleştirilen “puan” toplama oyunudur.

Birçok kişi – hatta belki de çoğu insan – kripto para dünyasını, bir yutturmaca üzerine inşa edilmiş aşırı oynak bir pazar olarak görüyor. Ancak bunu düşündüğünüzde, bugün neredeyse her pazar, bir çeşit yutturmacaya dayanıyor – sadece kripto para birimleri gibi kötü şöhrete sahip değiller.

Örneğin borsayı alın. Apple’ın hissedarları bilanço, kilometre taşları, yeni ürünler ve diğer metrikleri yakından takip ederken, Borsadaki değerin çoğu Apple hisseleri için arz ve talep ile piyasa trendinden kaynaklanmaktadır. Bir şirket hisselerini halka arz ettiğinde, birçok yatırımcı, paralarını, bir ay, yıl veya on yılda hisselerin değerinin ne olacağına vurgu yaparak yatırım yaparlar.

Uzun vadeli yatırımcılar, bir şeyin günümüzdeki değerine dayalı olarak yatırım yapmazlar. Belirli bir zaman diliminde bir şeylerin değerinin ne olacağına dayalı olarak yatırım yaparlar. Bu durumun geçerli olabileceğini varsayarsak, bu, uzun vadeli yatırımların çoğunun spekülasyona dayandığı anlamına gelir.

Bir diğer popüler örnek sanattır. Bir resmin fiyatı, boyanmış olduğu renklerin parlaklığına, sanatçının sahip olduğu tecrübe yıllarına veya renklerin fırça vuruşlarıyla boyandığı tuvalin niteliğine dayalı değildir. Resmin fiyatı, alıcıların ödeme olarak mutlulukla kabul edecekleri para ile satıcıların ödemeyi kabul ettikleri para arasındaki kesişme noktasına dayanmaktadır.

Bu kavşağın arkasında bir hikaye vardır. Daha önce de belirttiğim gibi, insanlar boyanın kalitesinden ziyade, fırça vuruşlarının arkasındaki tarih, hikaye ve anlam nedeniyle bir Picasso alırlar. Tuhaf gelebilir, ancak kripto para birimleri için de durum böyle.

Kripto para birimlerinin ardındaki hikaye nedir?

Değerli her şey gibi, kripto para birimleri de böyle bir değer hikayesini temsil eder. Paranın, bankalar tarafından, bizim adımıza izlenen sadece “dolar” veya “puan” toplama oyunu olduğunu nasıl anladığımızı hatırlıyor musunuz?

Bankadaki aktörler para çalmaya karar verirse ne olur? Ya kurum gizlice yolsuzluk yapıyorsa? ya da bilmeden gelirinizin bir kısmını fakirlere gönderiyorsa? Ya bankanın veritabanı çalınırsa veya yok edilirse? Bunun gibi, pek çok “eğer olursa” var, çünkü her şey temelde tek bir şey üzerine kuruludur – güven.

Banka olmadan, kimin kaç puanı olduğunu gösteren, aynı veritabanını saklayan bir sistem olabileceği söylenirse ne olur? Veritabanının bütünlüğünü korumak için temelde hiç kimseye güvenmek gerekmiyorsa?

Kripto para birimlerinin ardındaki hikaye budur. Hikaye, matematik temelli bir para biriminin, yolsuzluğa ve tek bir noktaya bağlı arızalara, siyasete dayalı bir para biriminden daha çok dirençli olmasıdır.

Pastanın üstündeki çilek olarak, matematik, uluslar ya da coğrafya tarafından sınırlandırılmadığı için, matematiğe dayalı para birimi de bunlarla sınırlandırılamaz..

Hikaye aynı zamanda sadece dijital bir para birimi, sadece internette yaşayan maddi olmayan bir para birimi hakkındadır. Bu bazıları korkutabilirken, bugün zaten finansal sistemimizin doğası budur. Çoğu para büyük kurumların bilgisayar sunucularında yaşar.

Bugün, insanların %1’inden çok daha azı kripto para sahibi. Kripto, dijital kimlikler, tedarik zinciri bütünlüğü, veri ihlalleri ve daha pek çok şey gibi onlarca zor çözülebilen sorunu çözebilir.

Kripto paraların neden yükseleceğini düşünüyoruz?

Şifreli para birimleri, sadece arkadaşlarınıza ve ailenize para transferi imkanı vermekten daha fazlasını temsil eder. Kripto para birimleri, birbirimizin finansal sağlığından sorumlu olduğumuz imkânları hayal edebildiğimiz bir geleceğin kilidini açar.

İnsanlık tarihindeki en büyük FinTech yeniliklerinden biri olan kripto para birimleri, paranın insanlar, şirketler, hükümetler, ve dahası arasında aktarılmasının hikayesini değiştiriyor.  En iyi yenilikler, geleneksel normlara meydan okuyanlardır.

Bugün, paramızı korumak için kurumlara güvenmemiz öğretilmektedir. On yılda, matematik, ağlar ve hesaplama gücüne güvenip, tek bir arızanın olmadığı bir yerden geriye bakıyor olacağız. Çocuklarımıza büyük bankaların nasıl olduğunu anlatacağız ve onlar söylediklerimizi anlayamayacaklar.

Airbnb’nin, yedek yatak odasını bir otele dönüştürmek için statükoyu değiştirdiği gibi, birbirimizle etkileşim kurduğumuz kavramlara meydan okuyan fikirler var olacaktır. Bu yüzden kripto para birimlerinin değerleneceğini düşünüyoruz. Her ne kadar çeşitli faydaları olan farklı kripto paralar olsa da, piyasa bir bütün olarak finansal sistemi yeniden tanımlamaya dayanıyor ve inandığımız budur.

Kaşifler gelecekteki olasılıkların parlak ışığı altında yaşarken, dünyanın geri kalan kısmı şimdi ve burada yaşıyor. Mücitler ve fütüristler, küresel kabilenin şaman ve büyücüleridir. Kabilenin geri kalanı avcı-toplayıcıdır. Ve avcı-toplayıcılar %100 bugüne odaklanmış durumdadır. Böyle de olmalılar. Bir sonraki öğünü bulmak zorunda iseniz gelecek için zamanınız yoktur.

Bu yüzden, kabile için sürücüsüz otomobiller gerçek değildir, ve asla var olmayacaktır. Sanal gerçeklik şakadır. Bitcoin de bir şaka, balon ve dolandırıcılıktır.

Toparlayalım

Hepsi sadece spekülasyon mudur? Evet. Her şey gibi.

Dağıtılmış bir ağın öldürülmesi, başlatmaktan çok daha zordur. Örneğin Ethereum’u alalım. Ethereum’un yaratıcısı Vitalik onu öldürmek isteseydi bile yapamazdı. Çünkü Ethereum, Vitalik’in kendisi tarafından kontrol edilmez. Hiç kimse tarafından kontrol edilmez. Unutmayın, Ethereum sadece bir şifreli (kripto) para değil, bir hikaye. Milyonlarca kişinin kafasında yaşayan bir hikayeyi öldürmek imkansız.

Emlak işine dönersek, çok yakında, oturduğunuz yerden, bilgisayar başında, banka olmadan para transferi yapabilecek, bloke çeke gerek olmadan bir akıllı dijital sözleşme (smart contract) ile kaporayı alacak, ödeme yapıldığında, tapu dairesine (belki vergi dairesine de) gerek kalmadan evin tapusunu devredeceksiniz, ve tüm bunları yapmak için, bir noktada, elinizdeki çok güvendiğiniz kağıt paraları dijital paraya çevirmek zorunda kalacaksınız. Kağıt paraları tellerden yollayamıyoruz…O zaman kabile, aaa bunun için gerekiyormuş dijital para diyecek…

2008 yılında Satoshi Nakamoto, o araştırmayı yayınladığında büyük bir gölge düşürdü. Kişi ölebilir, ancak gölgesi sonsuza dek yaşar…

Hakan Aytekin

Hakan Aytekin

Gayrimenkul sektörüne yeni bir çizgi getirmeyi kendine görev edinen Hakan Aytekin sizler için yazıyor.
Hakan Aytekin
BENZER YAZILAR