Biraz sade Biraz ‘Türk’

Biraz sade Biraz 'Türk'

Tasarımı ünlü mimar Nazlı Gönensay’a ait olan restoran, Wagamama’nın 14 yıldır uyguladığı geleneksel dekorasyon anlayışına aykırı unsurlar taşıyor

İstanbul’daki ilk wagamama restoranı, Kanyon’da açıldı. Özel konsepti ve iç mekan tasarımıyla dünyanın 9 ülkesinde 60’tan fazla şubeye sahip olan zincirin yeni yıldızı İstanbul şubesi olarak kabul ediliyor. Tüm dünyadaki wagamama restoranları sadece sunulan yemeklerin lezzeti ve uygun fiyat politikasıyla değil, minimalist tarzdaki dekorasyon anlayışıyla da dikkat çekiyor. Hatta restoranlardaki minimalist çizgi öyle bir noktadaki müşterilerin yemek yediği masa ve sandalyeler okul sırası şeklinde. Tüm dünyadaki 60’tan fazla restoranda müşteriler oldukça sade bir anlayışla tasarlanan sıralarda yemeklerini yiyorlar. Restoranlardaki baskın renk ise tabii ki beyaz.

Tüm dünyada minimalist tarzıyla öne çıkan wagamama, İstanbul’daki şubesinde ise özünü korumakla birlikte diğer restoranlara göre ‘aykırı’ olarak nitelendirilebilecek unsurlar içeriyor. Tasarımı Nazlı Gönensay tarafından gerçekleştirilen restoran, yurtdışındaki wagamama’lardan farklı bir anlayışla hayata geçirilmiş.

Bütün zemin mermer
Gönensay, Wagamama’nın 14 yıldır uyguladığı tasarım standartlarının yanı sıra Türkiye’ye ve İstanbul’a uygun bir anlayışla hareket etmiş. Örneğin diğer restoranlarda farklı bir malzeme kullanılan ve beyaz olan zemin İstanbul wagamama’da mermer. Tüm restoranın zeminini boydan boya kaplayan mermer, bir yandan geleneksel Türk mimarisine gönderme yaparken bir yandan da dokusu ve rengiyle bir restoranda en çok olması gereken şeyi yani ‘hijyen’i çağrıştırıyor.

Yerlerin mermer olması konusunda ısrar eden Gönensay’ın wagamama konseptinde yarattığı tek değişiklik bu değil. Yaratıcı bir yaklaşımla yeniden yorumlanan duvar kaplamalarında ise geleneksel Türk çinisinden esinlenen seramik karolar kullanılmış. Diğer restoronların aksine mekana oldukça renkli bir görüntü katan karoların her biri el yapımı.

En iyi ‘noddle’ restoranı

Dünyanın en iyi noodle restoranı olarak bilinen Wagamama 1992 yılından bu yana 9 ülkede yaklaşık 62 restaurantı ile hizmet veriyor. İngiltere kökenli bir marka olan wagamama farklı konsepti, geniş menü seçenekleri ve uygun fiyatlarıyla dikkat çekiyor. İngiltere’nin yanı sıra Avustralya, Belçika, Danimarka, Dubai, Hollanda, İrlanda, Yeni Zelanda ve Türkiye’de de faaliyet gösteren wagamama restaurantlarında günde on binlerce kişiye hizmet veriliyor. Wagamama Japonların geleneksel noodle anlayışını günümüzün modern batı dünyasının yaşam tarzıyla birleştiren kendine özgü ve benzersiz bir konsepte sahip bulunuyor. TimeOut dergisi tarafından ‘En İyi Aile Restaurantları’ arasında gösterilen ve dünyaca ünlü Zagat araştırma merkezi tarafından “Londra’nın En İyi Restaurantı” seçilen wagamama aynı zamanda İngiltere’nin ‘CoolBrand’leri arasında 3 kez yer alma başarısını göstermiş bulunuyor.

Etiketler: ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR