Bir İstanbul Masalı Dizisi Nerede Çekildi?

Bir İstanbul Masalı Dizisi Nerede Çekildi?

Başrollerinde Ozan Güven, Mehmet Aslantuğ ve Ahu Türkpençe’nin yer aldığı Bir İstanbul Masalı adlı dizi, klasikler arasında sayılıyor. Tüm çekimleri İstanbul’da gerçekleştirilen dizi, iki kardeşin aşkı arasında kalan bir genç kızı konu alıyor. Arhan Holding’in varisleri olan zengin Demir ve Selim Arhan kardeşler, malikânelerinin hizmetini gören Kozan ailesinin kızı Esma’ya aşık oluyor. İki sezon süren ve Atv ekranlarında izleyicileri ekrana kilitleyen dizi, mükemmel şehir manzaraları ile kentli bir hikâyeyi ekrana taşıyor. Peki, “Bir İstanbul Masalı dizisi nerede çekildi?” İşte yanıtlar…

Bir İstanbul Masalı’nın köşkü Kara Sevda’da da kullanıldı

Son olarak Kara Sevda dizisinde Nihan ve ailesinin evi olarak ekrana gelen köşk, Bir İstanbul Masalı dizisinde Arhan ailesinin malikânesi olarak kullanılıyordu. Vehbi Koç’a ait olan yapı, İstinye, Yeniköy’de yer alıyordu. Arazideki yapının ilk sahibi Koca Reşit Paşa’nın kızı Ferendiz Hanım’dı. Ancak köşk ikinci sahibi Refia Sultan’ın kocası Ferik Ahmet Afif Paşa’dan adını almıştı. Afif Paşa yalıyı yıktırarak mimar Alexandre Valluary’ye yeniden yaptırmış ve yapı bugünkü halini almıştı. Köşk bir dönem Kemal Uzan’ın üstüne geçmiş ve TMSF mülke el koymuştu. Boğaz manzarası ile mest eden malikânenin esas binasının yanında geniş bahçesi ve müştemilatı da dizinin ana mekânlarını oluşturuyordu. Bahçede yer alan ağaç, Esma’nın üzerine çıkarak boğazı izlemesi ile izleyicilerin aklında yer etmişti.

Esma’nın okulu neresi?

Dizide Ahu Türkpençe’nin canlandırdığı Esma karakterinin okul sahneleri Galatasaray Üniversitesi’nin boğaz kıyısındaki binasında çekiliyordu. Üniversitede önce öğrenci, sonra asistan olan Esma, Boğaz kenarındaki Feriye Sarayları’ndan birinde kurulan Galatasaray Üniversitesi’nde eğitim görüyordu. Çekimler üniversitenin İletişim Fakültesi Dekanlığı’nda gerçekleştiriliyor, asistan olan Esma’nın odası ise gerçekte fakülte dekanının odası olarak kullanılıyordu. Dizide Esma’nın okul arkadaşları rollerini bizzat Galatasaray Üniversitesi İletişim Topluluğu öğrencileri canlandırmıştı.

Bir İstanbul Masalı dizisi nerede çekildi?

Bir İstanbul Masalı dizisi anılınca izleyicinin gözünde beliren ilk mekânlardan biri de ARC Holding genel merkeziydi. Beyoğlu Galata’daki tarihi Osmanlı Bankası’nın bugün Salt olarak kullanılan binasında yapılan çekimler sırasında binanın tarihi dokusu da dizinin atmosferine nüfuz ediyordu. Selim ile Esma’nın evlendiği yurt dışı sahnelerine İtalya’nın Roma kenti ev sahipliği yapmıştı. İkilinin romantik nehir kenarı tatili için ise Şile – Ağva mekan olarak seçilmiş, bölgenin ünlü otellerinden Acqua Verde dizinin mekanı olmuştu. Dizinin finalinde Kozanlar bir sahil kasabasına yerleşmişti. Ayvalık’ın Cunda Adası’nda çekilen kasaba sahnelerinde yer alan Kiraz Pansiyon gerçekte Zehra Başbuğ’un işlettiği “Zehra Teyze’nin Evi”ydi.

Etiketler: , , , , ,

BENZER YAZILAR