Binalardan enerji, cebinizden para, dünyanın keyfi kaçmasın

Binalardan enerji, cebinizden para, dünyanın keyfi kaçmasın

 

 

Serinlemeye çok ihtiyacımız olduğu bugünlerde yalıtım malzemesi kullanarak elektrik faturalarından yüzde 50 tasarruf yapmak mümkün. Üstelik daha az çalışan klimalar daha az da hasta olmak anlamına geliyor.

 

Bunu, biz değil XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Kubilay Ulu söylüyor. Bu arada XPS bir yalıtım malzemesi. Ulu, çarpıcı bir açıklama daha yapıyor. Türkiye’de enerjinin üçte birinin binalarda kullanıldığını söyleyen Ulu, Türkiye’de 17 milyon kayıtlı konutun yüzde 90’ının yalıtımsız olduğunu vurguluyor. Bu da her yıl 7.5 milyar doların havaya savrulması anlamına geliyor. Kuşkusuz, enerji faturasını düşürmek için ısı yalıtımı son derece önemli. Fakat, faturanın azaltılması, dünyanın geleceği açısından da önem taşıyor. Ulu, konunun önemini şu sözlerle anlatıyor:

 

“50 yıl sonra havaya savuracak enerjimiz kalmayacak. Yaşanabilir bir çevre için ısı yalıtımı şart. Önlem alınmazsa 2020 yılında fosil yakıt rezervlerinin yarısı tükenmiş olacak. Türkiye ise enerjiyi savurganca kullanan ülkelerin başında geliyor. Toplam ithalatımızın yaklaşık beşte biri enerji faturasından kaynaklanıyor. Fosil yakıt tüketiminde ise dünya ülkeleri arasında 13. sırada yer alıyoruz. Ne yazık ki 70 milyonluk ülkemizde ısı yalıtımı pazarının büyüklüğü sadece 7 milyon metreküp. Bugün Avrupa ülkelerinde kişi başına ısı yalıtımı tüketimi Türkiye’nin tam 13 katı. Eğer önlem alınmazsa Türkiye’yi önümüzdeki 50 yılda çok zor günler bekliyor.”

 

Neyse ki yeni binalarda uygulanıyor

Eski binalar için önlem alınması şart. Ancak, ülkede iyi gelişmeler de olmuyor değil. Kubilay Ulu, her yıl yeni bina stoğuna ruhsatlı yaklaşık 100 bin bina eklendiğini söylüyor. Yeni yasalara göre binalarda ısı yalıtımının zorunlu olması nedeniyle hepsinin yalıtımlı olarak üretilmesi anlamına geliyor. Bu da her yıl 300 milyon dolar tasarruf demek.

 

BİR DAİRE 3-4 BİN TL’YE YALITILABİLİYOR

– Isı yalıtımı sanıldığı gibi pahalı ve zor bir uygulama değil. Maliyeti, yeni bir binanın toplam maliyetinin yüzde içinde sadece yüzde 3-5’i arasında değişiyor. Ancak, bu maliyeti de sağlanan tasarrufla birkaç yıl içinde amorti edilebileceğini unutmamak gerekiyor.

 

– Mevcut binalarda mantolamanın maliyeti ise yalıtım ürünleri, sıva, boya ve uygulama da dahil olmak üzere metrekarede ortalama yaklaşık 30-40 TL arasında değişiyor. Bu da bir apartmanda daire başına yaklaşık 3 bin ila 4 bin TL’lik bir maliyet anlamına geliyor.

 

– Öte yandan yalıtımla ilgili kredileri de unutmamak gerekiyor. Isı yalıtımı yaptırdıktan sonra ayda ortalama 300 TL olan yakıt faturası 150 TL’ye iniyor. Bu ayda 150 TL’lik tasarruf ve kuşkusuz kredi borcunun da daha kolay ödenmesi anlamına geliyor.


Etiketler: ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR