Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki Dev Objeler

Guinness Rekorlar Kitabı'ndaki Dev Objeler

Amerika’nın Illinois eyaletindeki Casey kasabasında yer alan ilginç objeler, kasabayı ilgi odağı haline getiriyor. “Big Things in a Small Town” adlı turistik sergi adını hızla duyururken, gezginlerin de merakını cezbediyor. İki kilometreyi aşkın bir alanı kapsayan kasaba, 3000 civarındaki nüfusuyla küçüklüğünü ispatlarken, büyük objelere ev sahipliği yaparak şaşırtıyor. Sekiz tanesi Guinness Rekorlar Kitabı’nda yer alan objeler arasında dev bir kalem, kuş kafesi, bozuk para, iğne, posta kutusu, sallanan sandalye de bulunuyor.

Devasa nesneler sergide

Big Things in a Small Town ile ilgili görsel sonucu

Açık havada sergilenen nesneler garip bir koleksiyonun parçalarını oluşturuyor. Yerden 14 metre yüksekte asıl devasa çanlar da, neredeyse 1 tonluk dev bir sallanan sandalye de ziyaretçilerini sıradan bir obje gibi karşılıyor. Rüzgar çanının çıkardığı benzersiz ses turistlerin ilgisini çekerken posta kutusu da dünyanın en büyük mektuplarını bekliyor. Kapağı bir vinçle açılabilen kutunun yanı sıra koleksiyonda dev bir kuş kafesi ve örgü şişleri de yer alıyor. İlçede sık sık dev takunyaların içine girip poz veren turistler görülürken kimi ziyaretçi ise büyük posta kutusunun içinden sizlere el sallıyor.

Kasaba turizm merkezi oldu

Ä°lgili resim

Bolin Enterprises adlı şirketin girişimi ile ortaya çıkan serginin tüm ürünleri geri dönüşüm malzemelerinden elde ediliyor. Eski telefon direkleri, yağ tankları gibi materyaller yeni birer objeye dönüşerek turistlerin beğenisine sunuluyor. Kasabayı turizm için cazibe merkezi haline getiren tasarımlar, geri dönüştürerek neler yapılabileceğini de ispat ediyor. Bugün 240 kişiye iş sağlayan Bolin şirketinin asıl işi ise petrol ve doğalgaz boru hattı bakım çalışmaları olarak biliniyor. Geri dönüştürülen malzemelerden yaratıcılık ile birer sanat eseri çıkabileceğini ortaya koyan girişim, şirketin de adını dünyaya duyurmaya katkı sağlıyor.

Dünya rekorları bu objelerde

Her biri orijinallerinden yüzlerce kat ağır olan objeler arasında rekor sahibi olanlar, rüzgar çanı, golf çivisi, sallanan sandalye, tırmık, takunya, posta kutusu ve örgü şişleri olarak biliniyor. Sergi sürekli genişletilerek rekor yenileyecek parçaları bekliyor. Önceki rekor sahibi örneklerinin beş kat büyüğü olan çan kulesi benzerleri arasında ipi göğüslerken, dünyanın en büyük sandalyesi de bilinen tüm rekorları kırarak aşılması zor bir rekora ulaşıyor. Kimi objenin içine girilip gezilebilirken kimileri sadece dışarıdan izleniyor.

Turistlerin birbirinden ilginç pozlar vermek için kullandığı tasarımları giyecek veya onları kullanacak devasa bir insan henüz görülmese de objeler turistik çekiciliği ile kullanışlılığını ispat ediyor. Kasabada bir banka bahçesinde veya restoran girişinde görebileceğiniz nesneler ile siz de eğlenceli pozlar verebilir, rekor sahibi tasarımları yakından inceleyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR