Beyoğlu’nda 2 Yılda En Az Yüzde 50 Artış

Beyoğlu Güncel Gayrimenkul

 Gayrimenkul sektörünün öne çıkan isimlerinden Hakan Erilkun sizler için yazıyor.

Beyoğlu bugün konut açısından bir hayli zayıf durumda. Zira satılması veya kiraya verilmesi için arz edilen konut sayısı fazla ancak talep bunun bir hayli gerisinde seyrediyor. Suit formatına çevrilen pek çok bina bugün turist sayısının çok azalmasının etkisiyle yeniden Türk işi daire kiralama formatına dönüştürüldü. Bu nedenle kiralık 100 metrekare büyüklüğünde bir konutun fiyatı 1800 TL – 2500 TL aralığında seyrediyor.

beyoğlu kiralık

Değerleri değiştiren ana parametrelere baktığımızda ise bulunduğu lokasyon büyük önem taşıyor. En değerli kesimi olan Gümüşsuyu ile Cihangir’de bu fiyatlar tavan noktasındayken Tarlabaşı Bulvarı ve aşağısına inildikçe düşüyor.

Konut sektöründe Beyoğlu’nun gelişimi oldukça zayıf çünkü Beyoğlu’nda arsa arazi üretimi söz konusu olmadığı için sadece yenileme ve Kentsel Dönüşüm çalışmalarıyla yol alınabiliyor. Bu iki türden çalışma da bölgede çok zayıf olduğu için konut sektörü eski binalar üzerinde dönüyor demek yerinde olacaktır.

Kiralık konutta çok önemli bir parametre olan turist sayısı büyük düşüş gösterdiği için kiralıklarda arz fazlası bulunuyor. Satılık konutta ise fiyatlar 450.000 TL’den başlayıp 1.000.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. (100 metrekare konut baz alınmıştır.)

beyoğlu satılık

Yerli ve yabancılar için ilçenin çekim noktaları sırasıyla Gümüşsuyu, İstiklal Caddesi ve Cihangir’dir. İlçe değerlerinde 2 yıl içinde en az %50 oranında artış olacaktır. Gerek konut gerekse ticari yatırımlarda Beyoğlu’na yatırım yapmanın tam zamanıdır. Zira ekonomik parametrelerin yükselmeye başlamasıyla bölge değerleri hızla yükselecek ve yalnızca İstanbul’un değil Türkiye’nin gözbebeği olan bölge eskisinden çok daha fazla pirim yapacaktır. İstiklal Caddesi’nde 100 metrekare bir dükkanın kira bedeli bugün ortalama 20.000 USD civarında iken iki yıl içinde bu fiyat en az 30.000 – 35.000 USD bandına çıkacaktır. 

İlçenin en önemli 2 sorununu şöyle sıralayabiliriz:

  • Bölgenin yenileme ve kentsel dönüşümdeki prosedür problemi
  • Bölge genelindeki altyapı sıkıntısı.

Bu parametreler ekonomik göstergelerle beraber iyileştirildiğinde bölge yeniden gözbebeği olacaktır. İşte aslında bir süre önce Beyoğlu’ndaki mağazalarını kapatan pek çok işletmenin bugün uygun lokasyonda yeniden yer aramaya başlamasının nedeni de budur. Bölgenin geleceğini gören pek çok marka iki yıl içinde Beyoğlu’nda yerini alacaktır.

Beyoğlu Güncel Gayrimenkul

Beyoğlu zaten pek çok özelliğinin yanı sıra ticari bir bölgedir. Bu bölgede yeni açılan Grand Pera ve Demirören AVM, toplu alışveriş merkezi konseptini temsil eden iki noktadır. Henüz tam kapasite ile hizmet verememekte ve kiralamaya uygun ticari alanlarını bekletmektedirler. Bunların kiralanması için belli bir süreye daha ihtiyaç olacağını öngörüyoruz. Çünkü Beyoğlu ve özellikle İstiklal Caddesi ticari gayrimenkulde cadde mağazacılığı formatındadır. Her gün milyonlarca kişinin uğradığı bu lokasyonda ana bulvarda yer almak daima ticari açıdan ilk hedeftir. Caddede bu dönem kiralanmayı bekleyen mağazalar stok fazlası olduğunu gösteriyor. İşte bu stokların erimeye başlamasıyla beraber ana hareketlilik yakalanacaktır. Ofis kanadı bu anlamda sıkıntı yaşanmayan tek alandır. Ortalama 2.500 TL’den başlayan ofisler lokasyonuna göre değişmekle beraber her zaman talep görüyor.

Hakan Erilkun

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdür

Etiketler: , , , , , , , ,

Hakan Erilkun

Hakan Erilkun

Gayrimenkul sektörünün öne çıkan isimlerinden Hakan Erilkun sizler için yazıyor.
Hakan Erilkun
BENZER YAZILAR