Bazanızı 7 Basit Hareketle Kolayca Toplayın

baza altı düzenleme

Şüphesiz ki bazalar evdeki gereksiz eşyaları ortadan kaldıran kurtarıcılardır. Fakat düzensiz ve baştan savma bir şekilde yapılan yerleştirmeler sonucunda, bazanın içerisi de içerisinden çıkılmaz bir hal alır. Peki, baza altı nasıl düzenlenir? İşte bazanızı kolayca toplamanın yolları…

Baza temizliğini ihmal etmeyin

baza düzenleme

Sandıklı bazalar, fazla eşyaları muhafaza etmek için en çok tercih edilen eşyalar arasında yer alır. Bazaların içerisindeki eşyaların temiz kalması için düzenli olarak havalandırılması gerekir. Eşyalar yerleştirilmeden önce ıslak bir bez yardımı ile tozu alınmalı ve ardından kuru bir bez yardımı ile kurutulmalıdır.

Sınıflandırarak yerleştirin

baza yerleştirme
Aradığınız tüm eşyaları kolayca bulmak için sınıflandırma yapmak olası karışıklıklardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Yastık yüzü, nevresim ya da çarşaf gibi parçaları aynı yere koyarak ihtiyaç anında hepsini bir arada bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra yazlık ve kışlık elbiselerinizi de bu şekilde sınıflandırarak koyabilir, mevsime göre bazanın içini tamamen karıştırmadan kıyafetlerinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

Hurçlardan yardım alın

baza hurcu
Bazanın altını düzenlemenin bir diğer kolay yolu ise hurçlardan yardım almaktır. Renkli hurçlara koyacağınız eşyalarınızın dağınık ve düzensiz görünmesini engelleyebilirsiniz. İsteğe göre büyük ya da küçük hurçları kullanabilirsiniz. Eşyalarınızın yerini değiştirmek ya da bazanın altını temizlemek istediğinizde hurçların size büyük pratiklik sağlayacaktır.

Vakumlu saklama poşeti kullanın

yatak bazası
Yastık, yorgan ve battaniye gibi eşyalarınızı da bazanın altında saklamak ve yerden de tasarruf etmek istiyorsanız, vakumlu saklama poşetlerini güvenle tercih edebilirsiniz. Normale ebatların aksine eşyalarınızı vakumlayarak çok daha küçük boyutlara getiren vakumlu poşetler, bazanın altında geniş yer açılmasına destek olur. Tekstil ürünlerinin dışında bu yöntemi, giysiler için de tercih edebilirsiniz.

Yer sıralaması

baza nasıl yerleştirilir
Bazanın altını, hem günlük hem de mevsimlik eşyalarınızı yerleştirmek için kullanıyorsanız, yer sıralaması yaparak düzenlemeyi basit bir hale getirebilirsiniz. Sıkça kullandığınız eşyaları bazanın ön kısmına ya da üst tarafında koyarak ihtiyacınız olduğunda diğer eşyaları dağıtmadan çıkarabilirsiniz.

Ayakkabı kutularını tercih edin

yatak bazası düzenleme
Ayakkabılarınızı da bazanın altında saklamak istiyorsanız, ayakkabı kutularından yardım alabilirsiniz. Bir kutuya iki ayakkabı yerleştirerek, yerden de tasarruf edebilirsiniz. Bu sayede ayakkabıların diğer eşyalar ile temasını da engelleyebilir ve bazanın içerisinde hijyen sağlayarak kötü kokuların meydana gelme riskini en aza indirebilirsiniz.

Kişilere göre bölümlere ayırın

yatak bazası
Bazanın altını birden fazla kişinin eşyalarını yerleştirmek için kullanıyorsanız, bölümleri kişilere göre ayırmanız da fayda sağlayacaktır. Bunun için bazanızı, iki ya da üç bölüme ayırabilir ve eşyaların üzerini farklı renkli örtüler ile örterek belirleyicilik oluşturabilirsiniz.

Öznur Doğan
Takip Et

Öznur Doğan

İnsanlığa sunulmuş en güzel yaşam alanı bence başımızı yukarı kaldırdığımızda gördüğümüz o mavidir.
Öznur Doğan
Takip Et
BENZER YAZILAR