Bazalı Yatak mı Tercih Etmelisiniz Normal mi?

bazalı yatak

Yeni bir ev için mobilya seçmek hem çok zevkli, hem de bazen karar vermekte zorlanılan bir konudur. Çünkü yanlış verilen bir karar sonrasında hem eziyet çekmek, hem de ekstra maliyete katlanmak riski bulunur.

“Koltuklar köşeli mi olsun köşesiz mi?”, “Masa 6 kişilik mi olsun, 8 kişilik mi?” sorularında olduğu gibi “Yatak bazalı mı olmalı bazasız mı?” sorusu da yeni ev kuranların kafasını oldukça meşgul eder. Günümüzün en az 8 saatini geçireceğimiz ve yorgunluğumuzu attığımız en özel yer olan yatak odalarına eşya seçerken aslında biraz daha dikkatli karar vermek gerekir. Bu konuda fikir vermesi açısından bazalı yatakların avantaj ve dezavantajlarını sizler için derledik.

Bazalı Yatakların Avantajları

bazalı yatak

-Bazalı yatak kullanarak alan tasarrufu edebilirsiniz.
Özellikle küçük evlerde mobilya seçerken her alanı verimli kullanmak önemlidir. Yatakların altındaki boş alanları verimli kullanmanın yolu da kuşkusuz bazalı yatak seçmektir. Yatak altındaki bazalar özellikle kışlık battaniyeler, yedek misafir yorganları, yedek yastıklar veya mevsim geçişlerinde kaldırılacak giysiler için ideal bir saklama alanı olabilir.

-Bazalı yataklar sayesinde yatak odanız daha derli toplu kalır.
Yerden yüksek olan karyolaların altına kaçan kirli çorap, mendil gibi eşyalar odanın dağınık görünmesine neden olur. Üstelik sadece bu eşyalar değil, tozlar da yatağın altında kolaylıkla birikebilir. Oysa bazalı yataklarda baza ile yer arasında boşluk kalmayacağı için bu tip sorunlardan kurtulabilirsiniz.

-Birbirinden güzel tasarımları olan bazalı yatakların görünümü şıktır.
Farklı stil ve ebatlardaki bazalı yatak modellerinden seçim yaparak yatak odanızı modern ya da klasik tarzda döşeyebilirsiniz. Özellikle ahşap ve deri tasarımlar odanıza görsel zenginlik katabilir.

Bazalı Yatakların Dezavantajları

yatak modelleri

-Bazalı yatakları taşımak zordur.
Sık sık taşınıyorsanız, bazalı yataklar sizi taşınma sırasında zorlayabilir. Çünkü normal yataklarla karşılaştırıldığında bazalı yataklar oldukça ağırdır. Özellikle dar koridorlarda ve dik merdivenlerde taşırken bazalı yatak seçtiğiniz için pişman olabilirsiniz.

-Bazalı yataklar bozulabilir.
Bazalı yataklarda yatağı kaldırmak için gereken menteşeler, yaylar, tutma yerlerinin zaman içinde aşınıp bozulma riski vardır. Eğer dikkatli kullanmazsanız 4-5 yıl sonra bazanızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

-Bazalı yataklar diğerlerine göre biraz daha pahalıdır.
Altında ekstra bir sandık olduğu için ve ekstra mekanizmalar içerdiği için bazalı yataklara daha fazla bütçe ayırmanız gerekir.

Bu saydığımız avantaj ve dezavantajlar doğrultusunda seçiminizi yapabilirsiniz. Çok daha pratik bir çözüm istiyorsanız, www.milliyetemlak.com‘daki eşyalı ev ilanlarına bakarak bazalı ya da bazasız yatak almaktan tamamen kurtulmanız da mümkün olabilir.

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR