Baskül Ailesi Dizisi Nerede Çekildi?

Baskül Ailesi Dizisi Nerede Çekildi?

Genel olarak durum komedisi yerine tip komedisinin başarıyla ön plana çıkarıldığı, üzerine düşünülmüş enteresan tiplerin olduğu ve apartman hayatı akışı içinde eğlenceli bir dizi olan Baskül Ailesi, 1990’ların akılda kalan dizilerindendir. Peki 1997 yılı yapımı bir komedi dizisi olan Baskül Ailesi dizisi nerede çekildi?

Fazla kiloları olan ve bu kilolardan kurtulmak için uğraşsa da pek başarılı olamayan bir anne ile üç kızının odakta yer aldığı dizide, aile babası da çocukları ve eşinin tersine zayıftır. Usta oyuncular Defne Yalnız ve Ayberk Atilla’nın başrollerini paylaştığı dizide, karakter isimleri de dizinin yazarları tarafından bir ironi yapılarak, zayıf babaya Gürbüz, kilolu kıza Fidan gibi esprili bir şekilde belirlenmiştir. Dizide sonrasında ciddi çıkış yapan Şoray Uzun ve Şafak Sezer’in de akıllara kazınan önemli performansları vardır.

Sitcom tarzının ilk örneklerinden

1990’lı yılların başındaki unutulmaz Kaygısızlar dizisinin senaryosuyla dikkat çeken Gani Müjde’nin de senaryo ekibinde olduğu dizi, 2000’li yıllarda trend olan sitcom tarzı dizilerin Türkiye’deki ilk örneklerinden olmuştur. Bu anlamda tüm çekimleri stüdyo ortamında yapılan dizi için, geniş bir ev dekoru kurulmuştur. Dizide ağırlıklı olarak salon çekimleri yapılmıştır ve geniş açılı bir şekilde yapılan planlar için kullanılan salon dekoru söz konusudur. Bir tiyatro oyunu havasında olan sitcom tarzı dizilerde, çekimler için yapılan dekorlar da adeta bir tiyatro oyununun dekoru gibidir ancak işin içinde kamera ve montaj olduğu için çoğu zaman bu dekorların stüdyo ortamında olduğu anlaşılmaz. Baskül Ailesi dizisi de, Türkiye televizyonlarında bu teknikle çekilen ilk dizi örneklerinden biri olmuştur.

Stüdyo dekoru ile dış mekân algısı

Dizide Şoray Uzun’un canlandırdığı pazarlamacı Güven karakteri ile Şafak Sezer’in oynadığı kapıcı Maşallah’ın sık sık karşılaştığı apartman önü yani dış mekân da, yine stüdyo dekoru ile oluşturulan plato çekimleri ile sağlanmıştır. Bu şekilde bir apartmanın hem dışının hem de içinin gösterildiği dizide, izleyenler de Baskül Ailesi nerede çekildi sorusunu sormaktaydılar.

Dizinin tatil, seyahat gibi bazı dış mekân çekimleri ise stüdyo ortamında değil gerçek mekânlarda yapılmıştır ancak bu mekânlar bölüm bazında olan, sürekliliği olmayan yerlerdir. İstanbul’da 3 çocuklu ve biraz absürd bir orta sınıf ailenin yaşadıkları apartmandaki ilginç karakterlerle ilişkilerini konu alan dizi, stüdyo ortamında çekilerek başarıya ulaşmış önemli örneklerden olmuştur. Dizi toplam 16 bölüm sürmüştür ve o dönemden akıllarda kalan kült komedi dizileri arasında yer alır.

Etiketler: , , , , ,

BENZER YAZILAR