Banyo Bitkileri Nelerdir?

Banyo Bitkileri Nelerdir?

Banyo, genellikle evin dekorasyon açısından en ihmal edilen alanı. Banyo dekorasyonuna renk katma aşamasında bitkileri kullanmak, pek çoğumuzun aklına gelmese de farklı bir görünüm ve canlılık için banyoda bitki kullanımı denenmeli.. Loş ışıklı ve yüksek nemli banyo ortamında rahatlıkla bakılabilecek birçok bitki çeşidi mevcut. Önemli olan bu bitkilerin hangileri olduğunu bilmek ve hangi şartlarda yetişebileceklerinden haberdar olmak. İşte sizin için derlediğimiz banyo bitkileri!

Doğru Banyo Bitkisini Seçmek

Her bitkinin ışık ve suya farklı oranlarda ihtiyacı var. Banyo ortamı doğası gereği genellikle loş ışığa sahip. Ayrıca sıcak duşla birlikte banyo, birden bire fazla nemli ve sıcak bir ortama dönüşebiliyor. Dolayısıyla banyo bitkisi seçerken bunlara dikkat etmek gerekiyor. Banyo bitkisi olarak kullanılabilecek bitkilerden bazıları şunlar…

Orkide: Banyo, toprak yerine kabukta yetişen ve doğası gereği nemi ve sıcağı seven orkideler için harika bir ortam. Ayrıca bu elegan çiçeğin, banyonuza spa görünümü kazandırma konusunda üstüne yok. Orkidenizi banyo pencerenizde, doğrudan güneş ışığı almayan bir noktaya yerleştirerek onun için en uygun ortamı sağlayabilirsiniz. Banyoda yeterli büyüklükte bir pencereniz yoksa orkidenizi aynanın önüne de yerleştirebilirsiniz

Salon Sarmaşığı: En popüler kapalı alan bitkilerinden biri de altın pothos ya da en bilinen adıyla salon sarmaşığı da banyolar için uygun bir bitki. Direkt güneş ışığından uzak kalmayı seven ve toprağının kuru kalması gereken bu bitkiyi banyonuzun tavanına asacağınız bir saksıda büyütebilirsiniz.

Aloe Vera: Çok faydalı bir bitki olan aloe vera, cilt bakımında da kullanılıyor. Bu nedenle de belki de banyonuz için en doğru bitki! Çok fazla ışık ve sulama sevmeyen aloe veranın toprağı geçirgen olmalı. Bakımı kolay aloe verayı ayna önüne koyabilirsiniz. Cilt bakım rutininiz için de aloe veranın yapraklarının içindeki bol vitaminli içerikten yararlanabilirsiniz.

Bambu: Yetişmek için çok az ışığa ve bol neme ihtiyaç duyan bambu, banyoda kolaylıkla yetiştirebileceğiniz bir bitki. Toprağa da ihtiyaç duymayan bambuyu çakıl ve su dolu bir vazoya yerleştirebilirsiniz. Suyunu iki haftada bir değiştirmeyi ihmal etmezseniz bambunuz hızla büyür ve banyonuzu güzelleştirir.

Banyo Dekorasyonunun Tamamlayıcısı Bitkiler

Banyo bitkileri dekorasyonunuzun önemli bir tamamlayıcısıdır. Bu nedenle bakımı kolay bitkileri tercih etmek çok daha doğru olacaktır. Diğer yandan bitkileriniz için banyonuzla uyumlu saksıları seçerek de dekorasyona son dokunuşu yapabilirsiniz. Banyo ortamında rahatlıkla bakılabilecek bitkiler ile farkınızı ortaya koyabilir ve evinizin her noktasında olduğu gibi banyonuzda da ferah bir nefes alabilirsiniz.

Etiketler: , ,

BENZER YAZILAR