Bahar Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bahar Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış aylarının yağışlı ve kasvetli havasından sonra bahar aylarının ılık ve temiz havasını evinize taşımak için detaylı bir temizlik şart! Kötü hava koşullarının hüküm sürdüğü kış sonrası dış alanlarda oluşan toz ve kirin yanında evin içinde de kapsamlı bir temizlik yaparak baharın coşkusunu yaşamaya başlayabilirsiniz. Bahar temizliği yapmadan önce nereden başlamanız gerektiğini ve kullanılacak malzemeleri listeler halinde belirleyerek işinizi daha kolay hale getirebilirsiniz.

İşte bahar temizliği yaparken dikkat etmeniz gerekenler;

Salonda bahar temizliği nasıl yapılır?

Salonlar bahar temizliğinin ilk adımını oluşturur. Tüm kış boyunca en çok kullanılan ve içinde vakit geçirilen yerler olan salonların temizliği önem taşır. Salon temizliğine cam ve pencerelerden başlayabilir ve bahar güneşinin evinizi aydınlatmasını sağlayabilirsiniz. Detaylı cam ve pencere temizliği sırasında perdelerinizi çıkararak kış aylarında oluşan is ve kirden perdeleri arındırmanız gerekir. Stor kullanıyorsanız nemli bezle silerek bakımını yapabilirsiniz.

Avize ve ampül temizliği ile daha aydınlık bir ortam yaratabilirsiniz. Mikro-fiber bez yardımıyla avize silerken lambaların kapalı konumda olmasına ve avizeye ulaşırken merdiven kullanacaksanız yanınızda birinin olmasına özen gösterin. Koltuk ve halılarınızı iyice silerek daha ferah bir ortama kavuşabilirsiniz. Koltuk arkalarını unutmamalı ve yerleri bahar kokulu deterjanlarla silmelisiniz.

Mutfakta bahar temizliği nasıl yapılır?

Mufak çekmeceleri ve dolaplarını kirlerden arındırarak temizliğe başlayın. Kullanmadığınız eşyaları veya bozulmuş olan gıdaları atarak dolaplarınızda yer açmaya özen gösterin. Boş kapları bulaşık makinesinde yıkayarak hijyenik hale getirmelisiniz. Ayrıca su ve sirke yardımıyla çaydanlık, robot veya kahve makinesi gibi eşyalarınızı daha temiz hale getirmeniz mümkün.

Tost makinesi gibi aletleri tabanını çıkararak kırıntılardan arındırmalı ve ekmek kızartma makinenizin altındaki ekmekleri temizlemeyi unutmamalısınız. Buzdolabı ve buzluk temizliği de ihmal edilmemesi gereken detaylar arasında bulunur. Ilık su ve sabunla birlikte aspiratör ve davlumbaz temizliği de mutfağınızda tam hijyen sağlar.

Odada bahar temizliği nasıl yapılır?

Yatak odalarında temizliğe ilk iş dolabınızı düzenleyerek başlayın. Baza ve çekyatlarınızı boşaltarak içlerini silin. Kalın giysilerinizi kaldırarak yerine ince giysilerinizi çıkarın. Kışlık kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra vakumlu poşetlere koyarak saklayabilirsiniz. Ara mevsim kıyafetlerinizi ise gardıropta kolay ulaşılabilir yerlere koymayı deneyin. Nevresimlerinizi yıkadıktan sonra yastıklarınızı da yıkamayı unutmayın.

Yastıkları her 3 ile 6 ayda bir yıkamak gerekir. Makyaj masanızı ve makyaj malzemelerinizi ılık su ve sabunla birlikte toz ve kirlerden arındırabilirsiniz. Aynanızı da uygun ürünlerle silerek temiz hale getirebilirsiniz. Perdeleri çıkardıktan sonra camları silmeli sonra perdeleri yıkayarak yerlerine asmalı ve kurumasını beklemelisiniz. Bu şekilde perdeleriniz kuruma için ekstra yer kaplamaz.

Etiketler: , , ,