Bahar Temizliğinde Mutfak Nasıl Temizlenir?

bahar temizliğinde mutfak temizliği

Evinizin temizliğe en çok ihtiyacı olan bölümü mutfaktır. Baharın mevsiminde mutfaklarınızda baştan sonra temizlik yapmalı ve kış mevsiminin ağırlığını mutfağınızdan yok etmelisiniz.

Baharın huzuru muftağınıza gelsin!

Öncelikle başarılı bir şekilde program yaparak mutfak temizliğine hangi noktadan başlayacağınıza karar vermelisiniz.
Mutfak temizliğinin püf noktaları arasında; mutfağınızın gereksiz eşyalardan arındırılması gelir. Mutfağınızı ne kadar çok sadeleştirirseniz o kadar kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz. İhtiyaç duymadığınız ürünler, hem daha kalabalık bir görünüm oluşturacak hem de temizlik yaparken işinizi zorlaştıracaktır. Fazlalık malzemeleri çöpe attıktan sonra temizliğe başlayabilirsiniz demektir.

Tüm malzemeler hazırsa temizliğe başlamanın tam zamanı

mutfak temizliğinin püf noktaları

Temizlik esnasında aksiliklerle karşılaşmamak için tüm temizlik malzemelerinizin var olduğundan emin olmalısınız. Malzemelerinizi kontrol ettikten sonra bir alışveriş listesi oluşturmalı ve eksik olanları da tamamlamalısınız. Her şey hazırsa artık mutfakta bahar temizliğine başlayabilirsiniz!

Mutfakta bahar temizliğinin altın kuralları

bahar temizliğinin püf noktaları

Mutfağınızda kullandığınız halı veya kiliminiz varsa onu kaldırarak işe başlayabilirsiniz. Halınızı dilerseniz kendiniz temizleyebilir veya halı yıkama şirketlerinden bu konuda destek alabilirsiniz.

Tertemiz mutfağınızın keyfini çıkarın

ankastre nasıl temizlenir

Mutfağınızdaki düzeni sağladıktan sonra artık asıl temizlik işlemine başlayabilirsiniz. En çok kirlenen yerlerden bir tanesi olan ocağı mutlaka kirlerden arındırmanız gerekir. Ocaktaki tüm parçaları kaldırarak yumuşak bir sünger yardımıyla kirli bölgelerin üzerinden hafifçe geçin ve bir süre bekleyin. Ocak temizliğinin ardından fırının içindeki tel ve tepsileri çıkararak fırın temizliğine geçebilirsiniz. Fırının içinde köpük veya deterjan kalmayacak şekilde hijyenini sağlamalısınız.

Mutfak dolaplarınızı temizlemeyi unutmayın

bahar temizliği nasıl yapılır

Mutfak dolaplarının içleri de en çok kir barındıran yerler arasında bulunur. Bu yüzden mutfak dolaplarınızın içlerini boşaltarak büyük bir titizlikle temizlemelisiniz. Dolapların içerisinde bulunan ürünleri çıkartarak temizlemelisiniz. Mutfakta kullandığınız küçük-büyük tüm araç gereçleri de tek tek temizleyerek kurumaya bırakmalısınız.

Pırıl pırıl fayanslar ve tezgahlar

mutfak temizliği nasıl yapılır

Fayanslarda ve tezgahlarda oluşan kirleri ve lekeleri ise bir yağ çözücü yardımıyla temizlemelisiniz. Tezgah üstünü de temizledikten sonra yine aynı şekilde tezgah altlarındaki rafları da boşaltmalı ve temizleyerek tekrar her şeyi yerine yerleştirmelisiniz. Buzdolabı ve bulaşık makinesinin de hem içini hem dışını temizledikten sonra sıra perdelere geliyor.

Perdeleri de unutmayın

ev yapımı mutfak temizleyicisi

Mutfaktaki çöpleri topladıktan sonra yerleri silip süpürerek temizliği noktalayabilirsiniz.
Artık ışıl ışıl ve derli toplu bir mutfakla artık baş başasınız. Mutfakta bahar temizliğinin ardından mis gibi kokan mutfağınızın keyfini sürebilirsiniz.


Etiketler: , , , , , ,

Öznur Doğan
Takip Et

Öznur Doğan

İnsanlığa sunulmuş en güzel yaşam alanı bence başımızı yukarı kaldırdığımızda gördüğümüz o mavidir.
Öznur Doğan
Takip Et
BENZER YAZILAR