Bahar Mevsimi Ev Bitkileri Nelerdir?

Bahar Mevsimi Ev Bitkileri Nelerdir?

Bahar mevsimi, ev bitkileri yetiştirmek isteyenlerin ekim zamanını işaret ediyor. Rengarenk çiçekler, yapraklı bitkiler ve saksı sebzeleri için ideal dikim vakti olan bahar aylarında balkonunuzu ve evinizi şenlendirmek için birkaç saksı, tohum ya da yeşermiş bitki ve toprak gerekiyor. Evlerinizi renklendirmek, doğal sebzelerle mutfağınızı tatlandırmak isteyenlerdenseniz baharı iyi değerlendirmelisiniz.

Baharda ekebileceğiniz bitkiler

Bahar aylarında; antoryum, kurt kulağı, duvar sarmaşığı, kolyoz, krofon, difenbahya, aralya, benjamin, eğrelti otu, kaladyum, , kauçuk, paşa kılıcı ve tavşan ayağı gibi yapraklı bitkileri;  gündüzsefası, petunya, karanfil, cam güzeli, godetya, mine, aslanağzı, begonya, yıldız çiçeği, anbrietia gibi çiçekleri, kaktüsleri, nane, reyhan, roka, maydanoz, kabak ve çilek gibi sebze ve meyveleri ekebilirsiniz. Kimi tohumla, kimi soğan halinde kimi ise fide olarak ekilebilecek bitkiler için farklı büyüklüklerde saksılar tercih etmelisiniz.

Hangi bitki nasıl bakılır?

Yapraklı bitkileri direkt güneş almayan, nemli ve ortalama sıcaklıkta alanlarda muhafaza edebilirsiniz. Bitkileri haftalık olarak sulayarak yapraklarını tozdan, toprağını taşlardan arındırarak uzun ömürlü kılabilirsiniz.

Çiçekli bitkileri güneş alan alanlarda aşırı sıcaktan uzak tutabilirsiniz. Çiçekli bitkilerin besin ihtiyacı için çiçek coşturan adı verilen bitki besinlerinden kullanılabiliyor. Ara ara kuruyan yapraklar temizlenerek toprak hafifçe havalandırılarak çiçeklere bakım yapılabiliyor. Her çiçeğin sulama takvimi cinsine göre değişiklik gösteriyor.

Menekşeleri saksının altından sulayarak yaprakların çürümesini önleyebilir, uzayan bitkileri sopa yardımı ile dik tutarak büyümesini yönlendirebilirsiniz. Bakımı en kolay bitki olan kaktüsler haftada bir sulanarak kolaylıkla büyüyor. Saksıda yetiştirilen sebzeler için biraz daha özen gösterebilirsiniz. Gün ışığını direkt almayan oksijeni bol alanlarda bitkilerinizin daha hızlı büyüdüğünü görebilirsiniz.

Bitkiler için özel alanlar

Çok narin bitkilerinizi evin içinde büyütebilirken sebze gibi bitkiler için balkonunuzu tercih edebilirsiniz. Rüzgardan, yoğun yağış ve kuşlardan korunması önerilen bitkiler için kapalı balkonlar veya korunaklı sera tipi alanlar tercih edilebiliyor.

Çiçeklerin fazla sulanması, hızla büyüyerek saksısına sığmaması, toprağının verimini kaybetmesi veya güneşten kuruması gibi ekstrem durumlarda özel çiçek ilaçlarından destek alabilir, topak değiştirebilir, daha büyük saksılar kullanarak bitkileri rahatlatabilirsiniz.

Çiçeklerin yerini sevmemesi durumunda başka alanlarda konumlandırma yaparak çiçeğin büyümesini gözlemleyebilirsiniz. Bitkilerin uzun süre havasız kalmaması gerekiyor. Bu nedenle toprakları zaman zaman küçük çubuklarla havalandırarak bitkilere nefes aldırabilirsiniz.

Yapılan araştırmalar çiçeklerle konuşmanın da onların büyümesine katkı sağladığını gösteriyor. Hem sizi motive edecek hem de çiçeklerinizin sağlıkla yetişmesini sağlayacak küçük vakitler ayırarak hayatınıza mutluluk, evlerinize renk katabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , ,

BENZER YAZILAR