İstanbul Bölge Raporu: Bağcılar’da Güncel Gayrimenkul Durumu

bağcılar konut

İstanbul’un nüfus yoğunluğu en yüksek ilçesi olan Bağcılar, iş imkanlarının fazlalığı nedeniyle sürekli göç alıyor. Tekstil, gıda, metal işlemeciliği ve taşımacılık üzerine kurulu ilçe ekonomisi, özellikle çalışan kesim için bölgenin cazip bir yerleşim yeri olmasını sağlıyor. Bağcılar’da yeni yerleşime açılan alanların artması ve ilçenin önemli bir ekonomik merkez haline gelmesi ile bölgede gayrimenkul yatırım potansiyeli artıyor.

Bağcılar’da Güncel Daire ve Arsa Fiyatları

Bağcılar bölge raporu incelendiğinde Avrupa yakasının diğer semtlerine göre gayrimenkul fiyatlarının daha uygun olduğu görülüyor. Tamamlanan metro inşası sayesinde ilçeye daha kolay ulaşım sağlanıyor. Bu durum merkeze yakın gayrimenkullerin değerini artırıyor. İlçede halen tek katlı müstakil ve gecekondu tipi evler bulunuyor. Müstakil 2+1 dairelerin fiyatları 33.000 TL’den başlıyor. Apartmanlarda bulunan 2+1 daireler 105.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. İlçenin en yoğun bölgelerinden biri olan Batışehir’deki 1+1 daireler ise 110.000 TL’ye alıcı buluyor. Site ortamında, iç peyzajlı, manzaralı, lüks 1+1’lerin değeri 525.000 TL’ye kadar çıkıyor. Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği 3+1 dairelerin fiyatları ise dairenin bulunduğu semt, iç dekorasyon, ulaşım olanaklarına yakınlık gibi faktörlere göre değişiyor. 148.000 TL ile 330.000 $ arasında 3+1 bulmak mümkün oluyor.

Bağcılar’da satılık arsa fiyatları ise 1.800 $’dan başlıyor. 98 metrekare, müstakil parselli bir arsayı 180.000 TL’ye satın almak mümkün oluyor. Kentsel dönüşüm kapsamındaki eski apartmanlar ve arsalar ise 250.000 TL’den başlayan bedellerle müteahhit firmalara veriliyor.

Bağcılar’da Amortisman Süresi

Bağcılar yoğun nüfuslu bir semt olduğundan konutlar çok kısa sürede amortisman sağlıyor. Örneğin yalnız yaşayanların ve öğrencilerin tercih ettiği 1+1 daireler 110.000 TL’ye satın alınıp 1.100 TL’den kiraya veriliyor. Bu durumda 8 yıl gibi bir sürede daire, satış bedelini amorti ediyor. Yerleşime yeni açılan bölgelerdeki konutların amortisman süresi çok daha kısa oluyor.

Bağcılar’da Kira Fiyatları

Sektörel rapor ve fiyat araştırması yapıldığında Bağcılar’da konut ve iş yeri kiralarının her geçen yıl arttığı görülüyor. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nin ilçede bulunuyor olması özellikle stüdyo dairelein ve 1+1’lerin değerini artırıyor. Lüks stüdyo dairelerin kiraları 1.100 TL’den başlıyor. Günlük 100 TL’ye otel konforu sağlayan daireler de kiralanabiliyor. Lüks 2+1 daireleri ise 1.400 TL’ye kiralamak mümkün oluyor. Kiralar; okul, hastane, alışveriş merkezi gibi yerlere yakınlık durumuna göre değişiklik gösteriyor. Site içi iş yeri kiralamak isteyenlerin en az 5.000 TL ödemeyi göze alması gerekiyor. Daha geniş yerleşim alanına sahip olan ve cadde üzerinde bulunan dükkanların kira bedelleri ise 31.500 TL’yi buluyor.

Tüm veriler www.milliyetemlak.com üzerinde yer alan ilanlara/verilere göre hazırlanmış ve sağlanmıştır.


Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR