Avrupa’nın En Uzun Binaları

avrupa'nın en uzun binaları

Gün geçtikçe büyükşehirlerin iyice metropolleşmeye başlamasıyla sayısı git gide artan gökdelen binalar, ülkemiz de dahil olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde yükseklikleri ile birbiriyle yarışır hale gelmiştir. Genelde iş merkezi olarak inşa edilen bu binalar, devasa yüksekliklerinin yanı sıra, gösterişli tasarımlarıyla da dikkatleri üzerine çekmer. Son yapılan tespitlere göre Avrupa’nın en yüksek binası ise Moskova’da bulunan Federation Tower’dır. Peki avrupa’nın en uzun binaları hangileri?

Avrupa’nın en yüksek binası: Federation Tower-Moskova

Federation Tower-Moskova

506 metre yüksekliği ile devasa bir görünüme sahip olan yapı, uluslararası iş merkezi olarak kullanılır. 97 katlı Doğu ve 67 katlı batı kulesi bulunan binanın inşasını ise AEON Corporation üstlenmiştir. Restoran ve kafelerin bulunduğu kulelerin arasında yer alan gökyüzü köprülerinde ise ofis, daire ve otel süitleri bulunur.

Laktha Center – St. Petersburg

Laktha Center - St. Petersburg

463 metre ile Avrupa’nın en yüksek binası sıralamasında ikinci olan gökdelenin içerisinde banka, tıp merkezi, gösteri sanatları merkezi ve ofis gibi birçok kuruluş yer alır. Bunların yanı sıra, binanın dışında yapılan peyzaj çalışmaları sonucu yemyeşil alanlar elde edilmiştir. Gökdelenin en dikkat çeken özelliği ise yenilikçi enerji tasarrufu teknolojisi sunmasıdır.

Oko Tower – Moskova

Oko Tower Moskova

352 metre yüksekliğinde olan Oko Tower, zarif ve modern yapısıyla dikkat çekmektedir. L şeklinde yerleşime sahip olan kulelerde; daireler, ofisler ve park yerleri bulunur. Ayrıca binanın güney kulesi 85, kuzey kulesi ise 49 kattan oluşur.

Mercury City Tower – Moskova

Mercury City Tower - Moskova

339 metre yüksekliğiyle Avrupa’nın en yüksek binası sıralamasında üçüncü Olan Mercury Tower, 75 katlı ve 31 asansörlü bir yapıdan oluşur. İçerisinde ofisler, mağazalar, park yerleri ve konutlar yer alır. En dikkat çekici özelliği ise binanın dış cephesinin bakır kaplamadan oluşmasıdır.

The Shard – Londra

The Shard - Londra

310 metre uzunluğa sahip olan The Shard, 95 katlıdır. Kulenin en önemli özelliği ise, Londra köprüsünün bir parçasını oluşturmasıdır. Camla kaplı piramit şeklindeki kulenin 72. katında ise bir gözlem güvertesi bulunur.

Avrasya – Moskova

Avrasya - Moskova

309 metre yüksekliğindeki Avrasya köprüsü, Steel Park olarak da bilinir. 70 katlı binanın içerisinde daireler, ofisler, otel ve eğlence tesisleri yer alır. Modern ve klasik tasarımın bir arada sunulduğu binanın dışında kentin görülmesini sağlayan bir asansör bulunur.

Skyland – Türkiye

Skyland istanbul

287 metre uzunluğuyla dünyanın en uzun gökdelenleri listesine giren Skyland, Seyrantepe’de konumlanmaktadır. Peri Bacaları’ndan ilham alınarak yapılan mimarinin içerisinde yer alan AVM, ofis, rezidans ve çeşitli eğlenceli merkezleri, karma bir yaşam şekli sunmar. Ayrıca bulunduğu lokasyon şehrin en merkezi noktalarına oldukça yakındır.

Türkiye’de yer alan diğer gökdelenlere, gökdelen projeli imarlı arsalara ve iş merkezlerine Milliyet Emlak üzerinden göz atabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR