Avrupa’nın En Büyük Skorboard’u Ülker Sports Arena’da

Avrupa’nın En Büyük Skorboard'u Ülker Sports Arena'da

İstinye Park’taki yenilikçi görüşüyle ödül alan Ömerler Mimarlık, deneyimini bu kez “Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Sports Arena”da konuşturdu. Görüş açıları, oturma düzenleri, binaya giriş ve çıkışların FIBA standartları gözetilerek hazırlanan projeyle, Türkiye’ye NBA standartları getirildi.

Sporculara özel lounge’lar

13 bin 800 seyirci kapasiteli kompleks, bayan ve erkek basketbol takımlarının ulusal ve uluslararası maçlarına ev sahipliği yapacak. Bu sebeple Ömerler Mimarlık'tan Yüksek Mimar Ömer Somer, sporcuların rahatlığını ön planda tuttuklarını söylüyor: "Maç önceleri ve sonraları rahatlamaları için soyunma bölümlerinde büyük salonlar (lounge) hazırlanıyor. Bu bölümler her türlü konfor standardını barındırıyor. Aynı şekilde seyirci için de genel olarak giriş-çıkış, oturma ve seyir kalitesini sağlayan bir tasarım hazırlandı. Özel suitler ve özel odalar tasarlanarak yüksek kalitede maç izleme keyfi planlandı. Statta bunun dışında CIP özel katları ve özel asansörler de mevcut. Bu bölümlerde her türlü “catering” hizmeti de verilebilecek."

15 bin kişilik kapasite

Ömerler Mimarlık’ın 67 bin metrekarelik alanda 2008 yılında yapımına başladığı Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi Ülker Sports Arena, 15.000 kişilik kapasiteye sahip. Ana salon iç yüksekliği 28 metre. Arena’nın tavan çekme kapasitesi, salona giriş yapılan alanların büyüklüğü, içeriye birçok tır girebilmesi de dünya çapında prodüksiyonların burada yapılabilmesini sağlıyor. 6 adet soyunma odasının yanı sıra, 5 adet de küçük soyunma odası ile Ülker Sports Arena birçok uluslararası spor organizasyonuna da rahatça ev sahipliği yapabilecek.

Arena, 13.500 kişilik kapasitesi, 44 adet locası, salonu gören restoranı, özel alanları ve hem antrenmanlar hem de maçlar için kullanılabilecek 2.500 kişi kapasiteli küçük salonu ile Türkiye’de ilkleri yaşatıyor.

Avrupa’nın en büyük skorboard’u

Planlama aşamasında her türlü detayın düşünüldüğü arenanın iç mekan reklam alanları Türkiye’de tek olma özelliğine sahip. Tribünleri dolaşan 360 derece led kuşağı, ağırlığı 28 tonu bulan ve Avrupa’nın en büyüğü olma özelliğini taşıyan skorbordu ile sponsorlarına hayallerindekini gerçekleştirebilecekleri iletişim alan ve olanakları sunuyor.

Metroyla ulaşım kolaylığı

75 bin 550 metrekarelik kompleksin 31 bin 700 metrekaresi otopark için ayrıldı. Bu sayede iki binden fazla araç, komplekse giriş yapabilecek. Çevredeki trafiğin engellenmesi için ileride metro istasyonu bağlantılı mekik seferler yapılması da planlanıyor.

TEKNİK BİLGİLER

Basketbol seyirci sayısı 12.500

Konser seyirci sayısı 13.100

Bodrum Katlar (otopark): 31,700m2

Arena Katları: 43,850m2

Toplam: 67.000 m2

PROJE ÇALIŞANLARI

Y. Mimar Ömer Kurdak, Y. Mimar Ömer Somer, Cem Uzman, Abdullah Karakimseli, Ahu Ozan, Ceren Aydal Yücel, Güney Kurdak, Şirin Özbek, Burcu Güler

PROJE TARİHİ

2008-2012

 

 


Etiketler: ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR