İstanbul Bölge Raporu: Ataşehir’de Güncel Gayrimenkul Durumu

ataşehir'de gayrimenkul

Ataşehir, İstanbul’un ulaşım ağı en gelişmiş ilçelerinden biri olarak öne çıkıyor. İlçede bulunan kamu kuruluşları, alışveriş merkezleri ve okullar nedeniyle bölgenin nüfusu her geçen gün artıyor. Sosyal ve ekonomik faaliyetlerin gelişmiş olduğu Ataşehir’de inşası tamamlanmış ve halen devam eden pek çok konut projesi yer alıyor. Emlak potansiyeli yüksek olan ilçede uygun fiyata yatırım amaçlı daireler satın alınabiliyor. Hemen hemen her bütçeye uygun kiralık ev bulunabiliyor.

Ataşehir’de Gayrimenkul Fiyatları ve Amortisman Süresi

İş olanaklarının fazla ve çeşitli olduğu Ataşehir’de özellikle yalnız yaşayanlara ve öğrencilere hitap eden pek çok stüdyo daire bulunuyor. Yatırım açısından da son derece elverişli olan eşyalı, lüks stüdyo daireler 230.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. İç mahallelerde daha uygun fiyata eşyalı olmayan 1+1 daireler de bulunabiliyor. Satıcılar bu tür daireler için kredi kolaylığı da sağlıyor. Eski binalarda yer alan, sobalı dairelere ise 160.000 TL gibi bir fiyata sahip olunabiliyor. Sektörel rapor incelendiğinde gayrimenkul fiyatlarının dairenin apartmandaki konumu, ulaşım kolaylığı, okul, hastane ve alışveriş merkezlerine yakınlık gibi etmenlere göre değiştiği görülüyor. Daireler genişledikçe fiyatlar da oda sayısına paralel bir artış gösteriyor ancak 175.000 TL’ye ulaşım araçlarına yakın 2+1 ters dubleks bir daire satın almak da mümkün oluyor. 3+1 dairelerin fiyatları ise 245.000 TL’den başlıyor. 3+1 dairelerde deniz manzarası, site güvenliği ve lüks dekorasyon gibi detaylarla fiyatlar 850.000 doları buluyor. Apartman dairelerinin yanı sıra Ataşehir’de yapılacak olan termal tesislerden devremülk de satın alınabiliyor. Devremülk fiyatları 30.000 – 35.000 TL civarında seyrediyor.

Ataşehir’de inşaat firmaları kentsel dönüşüm kapsamındaki arsaları kat karşılığında satın alıyor. Bu nedenle yatırımcılar daire yerine arsa satın almayı da tercih edebiliyor. Bölgede ana cadde üzerinde 6400 metrekarelik arsalar 10.000 $’a satın alınabiliyor. İmara açık, merkezi lokasyondaki arsalar için 550.000 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor.

Ataşehir, İstanbul’un amortisman süresi en kısa semtlerinden biri olarak görülüyor. Örneğin 100-110 metrekare, doğal gazlı 2+1 daireler 392.000 TL’ye satın alınıp 2.900 TL’den kiraya verilebiliyor. Bu durumda daire, 11 yıl gibi bir sürede alış fiyatını amorti ediyor.

Ataşehir’de Güncel Kira Bedelleri

Ataşehir bölge raporu, son 10 yılda artan ulaşım ve iş olanaklarının bölgedeki kira bedellerini artırdığını gösteriyor. Yeditepe Üniversitesi’nin 26 Ağustos Yerleşkesi, Acıbadem Üniversitesi’nin Kerem Aydınlar Kampüsü ve Adıgüzel Meslek Yüksekokulu ilçe sınırları içinde bulunuyor. Bu durum apart, stüdyo ve 1+1 dairelere olan talebi artırıyor. 1+1 daire kiraları 1.300 TL’den başlıyor. 1.350 TL’ye eşyalı stüdyo daireler kiralanabiliyor. Merkezi ısıtmalı 2+1 daireler ise ortalama 1.400 TL’ye kiraya veriliyor. Çocuklu aileler merkezi konumda yer alan geniş daireleri tercih ediyor. Bu tür apartmanlarda kira bedelleri ise 1.750 TL’den başlıyor.

Tüm veriler www.milliyetemlak.com üzerinde yer alan ilanlara/verilere göre hazırlanmış ve sağlanmıştır.


Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR