Asmalı Konak Dizisi Nerede Çekildi?

Asmalı Konak Dizisi Nerede Çekildi?

Oyuncu kadrosu ve başarılı senaryosu ile Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi dizilerinden biri olan Asmalı Konak, 2000’li yıllara ait bir dizi olsa da birçok açıdan etkisini sürdürmeyi başarıyor. Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde çekilen ve o dönem içerisinde ilçeye akın akın turistin yağmasını sağlayan dizi, bugün bile bölgenin turistik açıdan dikkat çekmesinde büyük bir rol oynamaya devam ediyor. Dizinin izleyiciyi kendine bağlamasında ise bölgenin ve çekimlerin yapıldığı konakların da elbette önemli bir payı bulunuyor.

Konaklar halen birçok ziyaretçi tarafından büyük İlgi görüyor

Günümüzdeki ”Ağa” temalı dizilerin fikir babası sayılan Asmalı Konak, klişe bir konuyu alıp kaliteli senaryo ile derin bir hale getiren nadir yapımlar arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra çekimlerin yapıldığı mekânın büyüleyiciliği ise ”Asmalı Konak dizisi nerede çekildi?” sorusunu da beraberinde getiriyor. Tarihten önemli izler taşıyan Ürgüp ilçesi, mutlaka ziyaret edilmesi gereken turistik noktalar arasında yer alıyor. Farklı ve etkileyici bir atmosfere sahip olan bölgede çekilen Asmalı Konak dizisi ise Ürgüp’ün sahip olduğu bu sihirli ambiyansı büyük bir izleyici kitlesiyle buluşturuyor. Dizi sayesinde turist sayısında patlama yaşanan bölgede diziye ait bir anıt bile bulunuyor. Bu da Asmalı Konak ile Ürgüp bölgesinin nasıl özdeşleştiğinin en büyük göstergeleri arasında yer alıyor.

Çekimler iki farklı konakta gerçekleşti

Başrollerinde Özcan Deniz, Nurgül Yeşilçay, Selda Alkor ve Kenan Bal gibi başarılı oyuncuların yer aldığı dizinin çekimleri bilinenin aksine tek değil, iki farklı konakta gerçekleştiriliyor. Çekimlerin bazı kısımları Ürgüp merkezde gerçekleştirilirken, geri kalan çekimler ise Ürgüp’e 5 km mesafedeki bir konakta tamamlanıyor. Dizinin bitişinin üzerinde uzun yıllar geçse de, her iki konağa da yılın her günü yerli yabancı bir çok ziyaretçi uğramaya devam ediyor.

Büyüleyici ambiyansın ekrana aktarıldığı Asmalı Konak dizisi nerede çekildi?

Ürgüp’e 5 km uzaklıkta olan ve Mustafapaşa Beldesi’nde yer alan konak gerçekte Old Greek House adı altında otel ve restoran olarak ziyaretçilerine hizmet vermeye devam ediyor. İnşası 1887 yılında gerçekleştirilen konak, restorasyon uygulamalarından geçse de halen etkileyici tarihi detaylarını korumaya ve dolayısıyla ziyaretçilerini hayran bırakmaya devam ediyor. Ürgüp Merkez’de yer alan konak ise dizinin ana çekimlerinin gerçekleştirildiği yer olduğu için doğal olarak daha fazla tanınıyor ve ziyaretçi çekiyor. Toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşımın sağlanabileceği konak, Tevfik Fikret caddesi üzerinde ve Yunak Camii’nin karşısında bulunuyor.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

BENZER YAZILAR