Evlenmek İsteyenler Buyursunlar: Aşkabat’taki Evlendirme Dairesi

Evlenmek İsteyenler Buyursunlar: Aşkabat'taki Evlendirme Dairesi

Türkmenistan’ın beyaz mermer şehri Aşkabat, ilginç mimarisi ve esrarengiz heykelleri ile dikkat çekiyor. Şehrin en gerçeküstü manzaralarından birine şahitlik eden yapı ise, binanın en üstünde yer alan, kafesli bir disko topunu andıran küresi ile devasa bir yapıya sahip olan hükümet binası. Dünya çapında tanınmış ve anıtsal bir mimarinin en güzel örneklerinden biri olan Wedding Palace, Türkmen yaşamında ve kültüründe önemli bir rol oynuyor. Bina üzerinde yer alan ve Türkmen yıldızları ile çevrili devasa bir cam küre olan kompleks yapı, binlerce kilometre uzaktan görülebiliyor.

Aşkabat’ın enfes manzarası Wedding Palace’ın sıra dışı tasarımı

http://polimeks.com

Binanın ilk beş katı, dönen bir Türkmen yıldızı olarak tasarlanmış. Geri kalan beş katı ise bu yıldızın üzerinde yer alan devasa bir küre oluşturuyor. Kürenin etrafı da diğer Türkmen yıldızları ile çevrili. Oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan binanın üzerinde yer alan 32 metre çapındaki cam küre, dünyayı temsil ediyor. Cam kürenin her iki yüzeyinde titanyumdan yapılan Türkmenistan haritaları dikkat çekiyor.  Bu kürenin etrafını 8 taraflı Türkmen yıldızları çevreliyor. 2011 yılında inşa edilen Düğün Sarayı, hükümete ait olmasına rağmen zengin ve gizemli biri tarafından yapılmış izlenimi veriyor.

Modern mimarinin Türkmen kültürü ile birlikteliği

http://polimeks.com

11 katlı binanın etrafını basamaklı şelale çeşmeleri ve dekoratif bitkiler süslüyor. Wedding Palace, düğün ve evlilik töreni salonlarının yanı sıra; otel, alışveriş merkezi, gelin odaları, bekleme odaları, kafeteryalar ve fuaye alanları gibi birçok birimi de barındırıyor. Yapıda Shamchyrag olarak bilinen en büyük salon bile dev kürenin ortasında minik bir işaret gibi kalıyor. Aşkabat’taki modern mimarinin muhteşem bir örneği olan Wedding Palace, 2012 Avrupa Mülkiyet Ödülleri Kamusal Mimarlık kategorisinde Beş Yıldız Ödülü’ne layık görülüyor.

Türkmen kültürünün dünya ile buluşması

http://polimeks.com

 

Wedding Palace, aynı anda 7 çiftin düğün yapabilmesine imkan sağlıyor. Düğün Sarayı’nın iç bölgesi; düğün elbiseleri dükkanları, araba dekorasyon mağazaları, mücevherat ve ulusal nakış kiralama, fotoğraf ve güzellik salonları, park yerleri, kutlamalar için üç salon, düğünler için yedi adet ziyafet salonu, onlarca dükkan ve çeşitli servislerden oluşuyor. Ayrıca binada düğün ve aile kutlamaları düzenleyen ulusal geleneklerin tanıtımına yönelik kültürel ve metodolojik bir merkez de bulunuyor. Mimari özellikleri ve fonksiyonelliği göz önüne alındığında, Wedding Palace, Türkmen kültürünü dünyayla buluşturmanın enfes bir referansını oluşturuyor.

Etiketler: , , , , , ,

BENZER YAZILAR