Arsa yatırımcısı Körfez’e yöneldi

Arsa yatırımcısı Körfez'e yöneldi

Turizm ve ticaret kentine dönüşme mücadelesi veren Kocaeli’nde 1/5000 planları tamamlanma aşamasında. Planların hazırlanmasıyla birlikte, merkezi iş alanları, lojistik, sanayi ve turizm bölgeleri ilan edildi. Yeni bölgeler gayrimenkulde yatırımcılar için yeni alanlar oluşturdu.


 


Sahillerine turizm teşviki verilen ve ilk Tarım Organize Sanayi Bölgesi kurulacak olan Kandıra ile lojistik üs ilan edilen Köseköy’de arsalar yatırımcılar tarafından parsellendi. Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Zeytinci pekçok lojistik şirketinin Köseköy’de arsa aldığını söyledi.


Kocaeli Emlakçılar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Murat Hamzaoğlu da, yatırımcıların 2-3 yıldır Kandıra’da arsa topladıklarını açıkladı.


 


İhalesi 7 Ekim’de yapılacak Körfez Geçiş köprüsü de arsa yatırımcıları için potansiyel oluşturdu. Köprüye ilişkin haberler ilk etapta Yalova’ya bağlı Altınova’yı etkiledi. Bir dönüm arsanın 150 bin YTL’den aşağı bir fiyata alınamadığı Altınova’da fiyatlarda son 2 yılda yüzde 400 artış gösterdi.


 


Kocaeli Emlakçılar Derneği (KEMDER) Başkanı Nejat Bayhan,  Topçular ile Hereke arasındaki asmalı köprünün gündeme gelmesiyle bölgede 2003’den bu yana gayrimenkullerin el değiştirdiğini söyledi. Bayhan, “Topçular’ın karşısında bulunan Altınova bölgesinde 2003 yılında metrekare fiyatı 2-3 YTL iken, şimdi 150-200 YTL oldu” dedi.


 


Reha Medin Emlak Hizmetleri Genel Müdürü Nabi Cücük, Kocaeli’ne bağlı Gebze’nin de köprü projesiyle birlikte öne çıktığını vurguladı. Cücük “Proje Körfez otoyol ile geçişi kapsayan Gebze-Orhangazi-Bursa-Balıkesir-İzmir otoyolunu kapsıyor. Bu otoyol projesi önümüzdeki yıllarda tamamlandığında Gebze, gerek turizm gerek sanayi gerekse konut alanında canlanacak” dedi.


Nejat Bayhan’a göre, Kocaeli ticari, sanayi ağırlıklı gayirmenkul yatırımcılarının birinci tercihi olacak, yeni kurulacak OSB’lere yapılacak yatırım ise 5 yılda bire 10 kazandıracak.


 


Küçük daireler elde kalmıyor


Şehirde ticari gayrimenkuller kadar, merkezde ve kentsel dönüşümün gerçekleştiği alanlarda bulunan konutlar da değerlendi.


Murat Hamzaoğlu, şehirde 70-75 metrekare büyüklüğünde sosyal konutların tercih edildiğini söyledi. Hamzaoğlu piyasadaki genel durgunluğa rağmen, merkezdeki 100 metrekarelik dairelerin 90-100 bin YTL fiyatlarla hemen satıldığını açıkladı.


Umuttepe’deki Kocaeli Üniversitesi’ne ulaşım sağlanması amacıyla, bulvarın etrafındaki binden fazla gecekondu, 2005 yılında kentsel dönüşüme tabi tutuldu. Bu nedenle bölgenin rayici de yükseldi. 2005’de metrekaresi 20 YTL olan satılık fiyatı, 120-130 YTL seviyesine çıktı. 3 yıl önce 78 bin YTL’ye satılan konutun şimdiki fiyatı da 150 bin YTL. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı İlyas Şeker, bölgedeki kentsel dönüşümün eylül-ekim gibi tamamlanmış olacağını belirterek, “Kimsenin yüzüne bakmadığı alan şimdi şehrin en güzel bölgesi oldu” dedi


 


1/5000 planının ana hatları


Mecliste tamamlanma aşamasında bulunan 1/5000 planları hakkında bilgi veren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı İlyas Şeker, şehir merkezinde kalan sanayi alanlarının yenilenecek bölge ilan edildiğini söyledi.


Şeker’in verdiği bilgiye göre, eski Gölcük yolu ile yeni Gölcük yolu arasındaki bölge merkezi iş alanı olarak değerlendirildi. Buradaki sanayi kuruluşları 15 yıl içinde organize sanayi bölgesine veya bir sanayi alanına taşınacak.


 


Türkiye’deki ilk Tarım OSB’si


Gebze Yenimahalle’de bulunan sanayi kuruluşları OSB’ye taşınacak, bölge merkezi iş alanı olarak düzenlenecek. Gebze’de Yenimahalle ve Çayırova fuar sergileme alanları olacak.


Sanayinin bulunmadığı ve 90 köye ev sahipliği yapan Kandıra’da ise, tarım ve hayvancılık organize sanayi bölgesi kurulacak. Böylece Türkiye’de ilk defa sadece tarım ve hayvancılık ürünlerini işleyecek tesislere yer veren bir OSB kurulacak. Yine Kandıra Taşı İşleme Sanayi Bölgesi oluşturulurken, Kandıra sahillerinin tamamı, Turizm Bakanlığı tarafından kıyıdan içeriye doğru 4-5 km genişliğinde termal turizm alanı ilan edildi.


Kartepe turizm alanı olurken, Gölcük ile Yeniköy yazlık bölgeleri arasında kalan alan da termal turizm bölgesi oldu.


 


Köseköy, lojistiğin köyü


Haydarpaşa limanının taşınacağı Köseköy bölgesi, lojistik köy ilan edildi.


Ancak Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı İlyas Şeker  Köseköy’de sanayi ve konut alanlarının lojistiğe dönüştürülmesi taleplerine sıcak bakmadıklarını belirterek, “Kuzeyden 40-50 metre genişliğinde ana arter oluşturulursa olur, aksi takdirde şehri çok zorlar” dedi.


 


Turistik yatırım bekleniyor


Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, şehirde


köy, yayla ve sahiller dahil her metrekarenin planlandığını söyledi. Bunun Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Karaosmanoğlu, “Bu kentte isteyen istediği yere fabrika, konut yapamayacak” dedi.


Kocaeli’nde temel eksikliğin 5 yıldızlı oteller olduğunu anlatan Başkan Karaosmanoğlu, bu konudaki yatırımlara gerekli desteği vereceklerini söyledi.


 


TOKİ’de kat sınırı yok


Deprem mağduru şehirde en fazla 3,5 kata kadar müsade ediliyor. Ancak bu TOKİ ve Belediye’nin ürettiği konutlar için geçerli değil.


Kendisi de inşaatçı olan Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Zeytinci, haksız rekabet yaratan durumun, sektörü vurduğunu düşünüyor. Zeytinci, “TOKİ gerekirse 12-25 kat yapabiliyor. Kaldı ki onlar denetim firması zorunluluğundan da muaf. Dolayısıyla TOKİ’nin 125 bin YTL’e sattığı daireyi özel sektör 150 bin YTL’ye satmak zorunda” dedi.


 


Dönüşümün ayak sesleri


– İzmit Körfezi’ne kurulacak asma köprü, körfezin en dar kısmını oluşturan İzmit’in Gebze ilçesine bağlı Dilovası beldesi sınırları içindeki Dil İskelesi ile Yalova’nın Altınova ilçesine bağlı Hersek Burnu arasında yer alacak.


Asma köprünün orta açıklığı yaklaşık bin 700 metre ve toplam uzunluğu ise 3 bin metre olacak. Uzunluk açısından dünyada ikinci sırada yer alacak köprüden iki hatlı demiryolu geçirilmesi de planlanıyor.  Köprünün kurulmasıyla birlikte Dilovası-Altınova arasındaki 90 kilometre yol da kısalmış olacak. İhale 7 Ekim’de gerçekleşecek.


* Şehir merkezi, merkezi iş alanı oluyor. Fabrikalar taşınıyor. Borusan Mannesman fabrikası, Köseköy’e gidiyor. Yerine turistik tesis veya alışveriş merkezi gibi ticari bir gayrimenkul projesi geliştirilmesi gündemde.


* Köseköy lojistik üs merkezi oluyor.


* Cengiz Topel Havaalanı sivil havacılığa açılıyor.


* Kandıra sahilleri, Kartepe ve Gölcük turizm alanı ilan edildi.


* Kandıra’nın iç tarafında ise Tarım ve Organize Sanayi Bölgesi kuruluyor.


 


Merkezde rayiç, gökdelenle daha da artacak


Kocaeli’de perşembeleri halk pazarı olarak kullanılan alana 41 katlı kulesi ile alışveriş merkezi, otel, rezidans ve ofis katları yapılıyor. Yer altına yapılacak 4-5 bin araçlık otoparkı ile kent merkezindeki otopark sorununu da rahatlatacak olan projeye ilişkin ihale, mayıs ayında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirildi. 27 bin metrekarelik alan 97 milyon YTL bedelle, Kocaeli merkezli Tabosan firmasına ihale edildi.


İzmit’in en yüksek binasına ilişkin projede, yerin üstünde 45-60 bin metrekare kullanım alanlı alışveriş merkezi, 500 yataklı otel, 5 bin kişilik konferans salonu ve İzmitlilerin sosyal hayatını renklendirecek spa, sinema ve eğlence mekanları bulunacak.


 


Kocaeli’nin 280 milyon dolarlık yatırım değeri olan bu sembol projeyle anılacağına inanan Tabosan Genel Koordinatörü Kerim Bayramoğlu, bunun bir kentsel dönüşüm projesi olduğunu belirterek, “Bir süre sonra çevredeki metruh binalar ortadan kalkar, yerine yeni ve güzel binalar gelir. Böylece emlak değerleri daha da yükselir” dedi. Tabosan halen Türkiye’nin en yüksek kulelerini inşa ediyor. Levent’teki çelik gökdelenler, 280 metrelik Diamond Mine ve 185 metrelik Sapphire binaları, Tabosan’ın üretimi.


 


20 bin sosyal konut gerek


Kocaeli Emlak sahibi Murat Hamzaoğlu, şehirde 3-4 yıldır yapılan yatırımların


ortanın üstü gelir grubuna yönelik olduğunu belirterek, Kocaeli’de esas olarak 70-75 metrekare büyüklüğünde sosyal konut açığı bulunduğunu söyledi. Hamzaoğlu, “TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi eğer 30 konut yapıyorsa bunan sadece 50-70 adeti 70 metrekarelik dairelerden oluşuyor. Kente en az 20 bin sosyal konut gerekiyor” dedi.  İzmit merkezde halen 100 metrekarelik dairelerin satılık fiyatı 120-130 bin YTL, kiralık fiyatı ise 500 ile bin 500 YTL seviyesinde bulunuyor.


 


Kent Konut, 8 bin konut üretti


– Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yıl önce kurduğu Kent Konut, şehirde bugüne kadar 8 bin konut üretti, 5 bin konutun üretimi ise sürüyor.


– Hüseyin Zeytinci’nin 1996 yılında kurduğu Zirve İnşaat da Balabanköyü’nde yaptığı 26 villalık sitenin ardından Bahçecik’de yeni bir projeye başlıyor.Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR