Apartmanınızda Sorun Varsa Ne Yapabilirsiniz?

Apartmanınızda Sorun Varsa Ne Yapabilirsiniz?

Apartman yönetimi konusunda sahip olduğunuz hakları bilmiyorsanız KSK size yardım etmek için çözümler üretmeye devam ediyor. İşte çok karşılaşılan sorunlar için KSK Yönetim'den önemli açıklamalar.

1-Soru: Apartmanımızda aidat ödemeyenler var. Bunlar için icra ve dava hakkımız var mı?
 
Cevap: Kat Mülkiyeti Kanunu Md.20'ye göre her kat maliki ortak giderlere arsa payı oranında katılmakla yükümlüdür. Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, Kat Mülkiyeti Kanunu'na ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Biz KSK YÖNETİM olarak 2 aidat borcunu ödemeyen kat malikine önce ihtarname gönderiyoruz. Eğer borç yine ödenmezse avukatlarımız aracılığıyla borçlu kat maliki hakkında icra takibi yoluna başvuruyoruz.
 
2-Soru: Apartmanımızda çöp ev var. Nereye şikayet edebiliriz?
 
Cevap: Apartmanınızın bulunduğu belediyeye gidip şikayet dilekçesi vermelisiniz. Ayrıca belediye makamının bir üst makamı olan Kaymakamlık'a da ilgili konu için dilekçe verebilirsiniz. Komşuluk haklarınızın zedelenmesinden bahisle de Savcılığa şikayet etme hakkınız vardır. Bu şikayetleriniz sonucunda belediye gelip çöp evi temizleyecektir. KSK YÖNETİM olarak bu işlerin takibini de değerli kat malikleri adına yapıyoruz.
 
3-Soru: Apartmanımızda suyu ortak kullanıyoruz. Şimdi daire daire ayırmak istiyoruz ne yapmalıyız?
 
Cevap: Öncelikle kat malikleri genel kurulunda buna dair karar alınması ve yöneticiye yetki verilmesi gereklidir. Daha sonra yetki verilen yönetici karar defteriyle apartmanınızın bağlı bulunduğu sular idaresine gidip dilekçe vermelidir. Bu dilekçe ile sular idaresi gerekli kontrolleri yaptıktan sonra su sisteminin ayrılması için onay verirse su saatleri daire daire ayrılmaktadır. Bu işleri de KSK YÖNETİM olarak takip ediyoruz.
 
4-Soru: Yöneticiden memnun değiliz değiştirmek istiyoruz ne yapmalıyız?
 
Cevap: Yöneticiyi değiştirmek için öncelikle Kat Malikleri genel kurulunun toplanmasını sağlamak gereklidir. Bu genel kurul ise yöneticinin veya denetçinin kat mailklerini toplantıya çağırmasıyla veya kat maliklerinin 3 te 1 inin toplanarak kat maliklerini yönetimi değiştirmek için toplantıya çağırabilir. Bu toplantıda toplantı yeter sayısı sağlandıktan sonra %51 oy oranıyla yönetici değiştirilebilir. Biz KSK YÖNETİM olarak işe başlayacağımız yerlerde öncelikle kat malikleri toplantısına gidip kendimizi ve yapacığımız işi tanıtıyoruz. Eğer beğenirlerse yönetim değişimi ile binanın yönetimine başlıyoruz.
 
5-Soru: Apartmanlarda işyeri açmak için kat maliklerinin izni gerekir mi?
 
Cevap: Apartmanlarda iş yeri açabilmek için öncelikle apartmanın yönetim planında bu alanların işyeri olarak gösterilmesi zorunludur. Eğer yönetim planında işyeri olarak gösterilmemiş bir alan ise tüm kat maliklarinin tümüden muvafakat alınarak o alan işyeri olarak kullanılabilir.
 
6-Soru: Apartman adına banka hesabı açtırabilir miyim?
 
Cevap: Evet apartman adına bankadan hesap açtırabilirsiniz. Öncelikle Kat Malikleri Genel Kurul toplantısında apartman adına bankadan hesap açtırılması için karar alınmalı ve yöneticiye yetki verilmelidir. Apartmanıza ait vergi numarası olmalıdır. Eğer vergi numaranız yoksa apartman bağlı bulunduğu vergi dairesine karar defteri ile gidip 5 dakikalık bir sürede vergi numarası alabilirsiniz. Bu vergi numarası ve karar defteriyle bankaya gidip apartmanızın adına hesap açtırabilirsiniz. KSK YÖNETİM olarak kat maliklerince hesapların denetlenebilmesi ve daha şeffaf bir yönetim için yönetimini aldığımız her apartman veya site adına banka hesabı açılmasını uygun görüyoruz ve uygulamamız da bu yöndedir.
 
İletişim için:

Web: www.binavesiteyonetimi.com


Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et