Annemin Yarası Filmi Nerede Çekildi?

Annemin Yarası Filmi Nerede Çekildi?

11 Mart 2016’da vizyona giren Annemin Yarası filmi etkileyici konusuyla ve deneyimli oyuncu kadrosuyla dikkat çekiyor. Filmin baş rollerini Ozan Güven, Meryem Uzerli, Belçim Bilgin, Okan Yalabık, Bora Akkaş gibi dev isimler paylaşıyor. Hikâye, Bosna Savaşı’nı ve Salih rolündeki Bora Akkaş’ın babasını aramasını konu alırken başarılı oyuncuların performansı büyük beğeni topluyor. Ozan Açıktan’ın yönetmenliğini ve içerisinde Ozan Güven’in de bulunduğu 5 kişilik ekibin senaryosunu üstlendiği BKM Online imzalı film, tarihteki acı bir hikâyeyi gün yüzüne çıkarıyor.

Bosna Zulmünün Yarası Hikâyeleşirse…

annemin yarası ile ilgili görsel sonucu

Annemin Yarası filmi 18 yaşına varıp da bulunduğu yetimhaneden ayrılarak babasını arayan Salih’in öyküsüyle başlıyor. Salih’in bu arayışını ve bu arayış esnasında yaşadıklarını anlatmayı hedef alan filmde, asıl hikâyenin yanı sıra birçok da küçük hikâye bulunuyor. Tüm bu küçük hikâyeler toplandığında aslında ortaya tek bir başlık çıkıyor: savaş. İşin aslı şöyle ki Salih’in annesi, Bosna Savaşı’nda tecavüze uğruyor ve Salih bu neticede dünyaya geliyor. Savaşın ortasından çıkan gelen bu acıklı öykü, en başından beri izleyiciyi büyük bir trajediye sürüklüyor. Aşk, savaş, aile gibi birçok konu birbiriyle iç içe şekilde sunuluyor. Filmin karakterlerinden Marija ve Borislav Milic arasındaki büyük aşk, Mİrsad ve Nerma’nın kurduğu iki kişilik naif dünya, filme renk katan diğer unsurlar.

Affet Ama Asla Unutma!

Salih, babasını ararken çıktığı bu yolculukta bir çiftlikte işe giriyor. Doğduğundan beri asla aile ortamı ve saadeti tatmamış olan karakter, bu çiftlikte aradığı saadeti buluyor. Bir yanda geçmişi, bir yanda ise yeni bir hayatın heyecanı Salih’e gerçekleri bir kez daha gösteriyor. “Affet ama asla unutma” sloganıyla yola çıkan film, izleyicisine aynı zamanda unutulmaması gereken tarihi bir vakayı da hatırlatmış oluyor. Filmin ismine gelince; Annemin Yarası Salih’in o can alıcı cümlesinden besleniyor: “Ben, annemin yarasıyım!”

Balkanlardan Gelen “Gözyaşı” Dalgası

Filmin en belirgin özelliklerinden birisi de konusu son derece hüzünlü olan bu öykünün izleyiciyi zaman zaman güldürmesi oluyor. Çok az filmin başarabildiği bu etki sayesinde izleyici birçok duyguyu aynı anda yaşayabiliyor. Senaryosu ve oyuncularındaki başarının yanı sıra filmin çekildiği yerler de oldukça ilgi çekiyor. Tarihimizin en değerli ve en acıklı anlarının yaşandığı Balkanlar, filmin birçok sahnesine ev sahipliği yapıyor. Filmin çekimlerinin büyük bir kısmı Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da bir çiftlikte çekildi. Film ekibi ve oyuncular çekimler için dokuz hafta boyunca Belgrad’da kaldılar.

Etiketler: , ,

BENZER YAZILAR