Pop Art Sanatının Öncüsü Andy Warhol’un Evi Nefes Kesiyor

Pop Art Sanatının Öncüsü Andy Warhol'un Evi Nefes Kesiyor

Campbell’ın Çorba Konserveleri (1962) ve Marilyn Diptych (1962) gibi tüm dünyada ses getiren ikonik eserlerin sahibi olan Amerikalı ressam, film yapımcısı, yayıncısı ve Pop Art sanat akımının öncüsü kabul edilen Andy Warhol’un Montauk, New York’taki küçük bir köyde yer alan yemyeşil bir arazi üzerine yayılan mülkü, geçtiğimiz günlerde Hamptons Estate (Hamptons Emlakçılık) tarafından 50 milyon dolara satıldı. Rolling Stones üyelerine ve Jacqueline Kennedy Onassis gibi önemli isimlere de ev sahipliği yapan bu muhteşem yapının satıldığı fiyat, New York mezrası için bir rekor niteliği taşıyor.

“Arazi gerçekten de en iyi sanattır.”

Manhattan’ın yaklaşık 125 mil doğusunda bulunan ve 5.4 dönümlük geniş bir araziye sahip olan mülk, yemyeşil doğayı arkasına almış bir plaja ve Atlantik Okyanusu’na açılan kapılara sahip. Gözlerden oldukça uzak bir arazide yer alan yerleşke, “Arazi gerçekten de en iyi sanattır.” diyen ünlü sanatçı Andy Warhol’un ne demek istediğini anlatır nitelikte.

Yeşilin çarpıcı atmosferi ve Atlantik Okyanusu’nun göz alıcı mavisiyle iç içe olan araziye inşa edilen bu etkileyici yerleşke, sadece mülk değeri taşımıyor tabii ki. Evin her köşesinde, 6 Ağustos 1928 – 22 Şubat 1987 tarihleri arasında yaşayan, Pop Art ve modern sanat anlayışının en önemli ismi olarak kabul edilen ve eserleri sayısız müzede sergilenen, dünyaca ünlü görsel sanatçı Andy Warhol’un bugüne kadar korunmuş anılarına da tanıklık etmek mümkün.

Balıkçı Yerleşkesi Olarak İnşa Edildi

Montauk, New York’ta 1390 metrekarelik muhteşem ve dev bir alana yayılan bu mülk, 1930 yılında bir balıkçılık yerleşkesi olarak inşa edildi. Warhol Yerleşkesi olarak adlandırılan evin bugünkü değeri ise Andy Warhol eserlerinin yarısı kadar olarak nitelendiriliyor. Ve takdir edersiniz ki Amerikalı emlakçılar evin bu ününden de oldukça yararlanıyor.

Dokuz yatak odası, on bir banyo ve yedi tane şömineye sahip olan lüks evin, zemininde ve duvarlarındaki taşların doğal hali kullanılarak tasarlanan mutfağı, direkt olarak masmavi Atlantik Okyanusu’na bakıyor.

Eve ait her alan kendi içerisinde özel olarak tasarlanmış ve kendine özgü bir atmosfere sahip. 353 metrekare alandan oluşan ana evin, oturma odasının kapıları direkt sahile ve Atlantik Okyanusu’na açılıyor. Warhol’un üretim ve sanat anlaşını yansıtan evin her köşesi farklı bir ambiyansla tasarlanmış bulunuyor. Bazı odalarında ve ortak alanlarında Warhol’un eserlerine rastlamanız mümkün.

Tarih, Doğa ve Warhol

Kendisine ait 46 metrekare sahili bulunan yerleşkenin bazı bölgeleri, balıkçılara hizmet ettiği dönemden de izler taşıyor. Böylece hem tarihi hem doğası hem de içinde barındırdığı Andy Warhol’a ait anıları ile bugünkü halini alıyor.

50 milyon dolar gibi rekor bir fiyata satılan bu muhteşem ev, bugünlerde yeni ev sahibinin anılarına tanıklık etmek için gün sayıyor.

Etiketler: , ,

BENZER YAZILAR