Evinizde En Çok Hangi Eşyalar Kayboluyor?

anahtar kaybetmek

Hemen hemen hepimiz, arada sırada eşyalarımızı kaybeder ve deli gibi onları ararız. Örneğin evden işe doğru çıkmak üzereyken anahtar kaybetmek gibi. Bu kaybettiğimiz eşyaları kimi zaman bulabilir, kimi zaman da maalesef bulamayız. Peki eşyalarımızı bir yerlerde unutmanın veya onları kaybetmenin bizlere mal olan gerçek maliyetinin ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Kişisel bir eşya veya anahtar kaybetmek çok yüksek maliyetleri de beraberinde getirebiliyor.

Pixie’nin kayıp eşyalar ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri’nde yaptığı ankete göre Amerikalılar kaybettikleri eşyaların yerine yenilerini almak için bir yılda yaklaşık 2.7 milyar dolar gibi inanılmaz bir meblağ harcamak durumunda kalıyor. Kayıp eşyalar beraberinde getirdiği maddi maliyetin yanı sıra belki de hayattaki en değerli şey olan zamandan da ciddi ölçüde çalıyor. İsterseniz kayıp eşyalar ile olan ilişkimizi daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

En çok kaybedilen eşyalar

anahtar kaybetmek

Araştırmanın sonuçları eminim ki hepimize hitap ediyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde en çok kaybedilen eşya tabii ki de televizyon kumandası. Ankete katılanların %45’i haftada, %71’i ise ayda en az bir kez televizyon kumandasını kaybediyor. Televizyon kumandasını takip eden eşyalar yine oldukça tanıdık. Cep telefonları (%33), araba veya ev anahtarları (%28), gözlükler (%27), ayakkabılar (%24) ve cüzdanlar (%20). Yani, sıklıkla kullanılan ve bizim için oldukça önem taşıyan eşyalarımız en sık kaybettiğimiz eşyaların başında geliyor.

Eşya kaybı = zaman kaybı

anahtar kaybetmek

Pixie’nin araştırması kaybedilen eşyaların zaman maliyeti ile ilgili bir takım korkutucu verileri açığa çıkarıyor. Araştırmaya göre insanlar kaybettikleri eşyaları bulabilmek için yılda ortalama 2.5 günlerini harcıyor. Bir yılda, başka işler veya kendimiz için kullanabileceğimiz koca bir 2.5 günlük zaman dilimini maalesef eşyalarımızı bulmaya ayırıyoruz. Aynı zamanda araştırma, eşyalarını kaybeden insanların zaman ile bağlantılı başka maliyetlere de katlandığını ortaya koyuyor. Araştırma sonuçları, eşyalarını kaybedenlerin %60’ının işe veya okula geç kaldığını, %49’unun önemli toplantı veya iş görüşmelerini kaçırdığını, %22’sinin ise binmesi gereken otobüs veya trene yetişemediğini gösteriyor. Görünen o ki eşyaları kaybetmek sadece paraya değil, çok önemli bir zaman kaybına da yol açıyor.

Anahtar kaybetmek büyük sıkıntıya yol açıyor

anahtar kaybetmek

Pixie’nin araştırmasına göre kaybedilen bir eşya genellikle 20 saniye ve 5 dakika arasında bulunabiliyor. Fakat bazı eşyaları bulabilmek gerçekten de samanlıkta iğne aramaya benziyor. Ortalamaya göre bulunması 15 dakikadan fazla süren eşyalar şöyle: Ev, araba anahtarları (%21.3), cüzdanlar (%20.2), şemsiyeler (%19), pasaportlar (%18.9), sürücü ehliyetleri (%18.8) ve banka kartları (%18.7). Veriler, günlük yaşamda sıklıkla kullandığımız eşyaları sürekli kaybettiğimizi ve onları bulabilmek için ciddi zaman ve enerji harcadığımızı gösteriyor.

 

Etiketler: , ,

Öznur Doğan
Takip Et

Öznur Doğan

İnsanlığa sunulmuş en güzel yaşam alanı bence başımızı yukarı kaldırdığımızda gördüğümüz o mavidir.
Öznur Doğan
Takip Et