Ahşap Zemin Nasıl Yenilenir?

ahşap zemin nasıl yenilenir

Evlerinizde şık, ferah ve temiz bir görünüm sunan ahşap zeminler, zaman içerisinde kullanım şeklinize göre yıpranır ve eskirler. Ahşap zeminler düzenli bakım yapıldığında daha uzun ömürlü olacaklardır. Peki, ahşap zemin nasıl yenilenir? 

Yağlama yaparak ahşap zemin nasıl yenilenir?

ahşap zemin yağlama

Ahşap zeminlerinizi elden geçirirken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Ahşap zeminlerin yenilenmesinde en fazla başvurulan yöntem yağlamaktır. Bu uygulamada daha çok aşınmış parke ve zemin yüzeylerinin iyileştirilmesi amacı güdülür. İlk olarak, aşınan ve zarar gören yüzeyler tespit edilir. Bu alanları etraflarına bir bant çekerek belirginleştirebilirsiniz.

İnce bir zımpara alarak bu yüzeyleri yavaşça zımparalayın. Bu işlemi yaparken ahşap zeminin damar yönüne doğru zımpara yapılmalıdır. Sonrasında içerisinde balmumu, yağ ve sentetik polimer özü bulunan cilayı bu yüzeylere sürerek zeminin bu sıvıyı emmesini ve kurumasını bekleyin. Çok fazla malzeme ve uğraş gerektirmeyen bu yöntem sayesinde ekonomik şekilde ahşap zemininizi yenilemiş olursunuz.

Vernikleyerek ahşap zemine hayat verin

ahşap zemin vernikleme

Ahşap zemin nasıl yenilenir sorusunun bir diğer yanıtı ise verniklemektir. Eski bir zeminde vernikleme işlemi yapılacak ise öncelikle zeminde bulunan eski verniğin bu iş için üretilen özel bir solüsyon ile çıkarılması gerekir. Vernikleme işleminde eski cilayı temizlemek için sistre makinesi, köşe ve kenar hatları için spiral makine, zımpara, boşlukları kapatmak için macun, cilanın sürüleceği fırça, su bazlı ya da pinoteks boya, astar, vernik ve spatula gerekir. Alan zımparalanır, temizlenir, boya yapılır ve ahşaplar verniklenerek işlem tamamlanır.

Bu işlem etkili olmakla beraber zahmetli ve masraflı bir yöntemdir. Ustalık, kullanacağınız malzemelerin kalitesi ve verniklenecek alanın büyüklüğü de ek olarak bir maliyete neden olacaktır. 

Boyayarak yepyeni ahşap zeminler yaratın

ahşap zemin nasıl yenilenir

Boya uygulaması da ahşap zemin nasıl yenilenir sorusunun yanıtlarından biridir. Pek çok insan, sil baştan bir ahşap döşeme işine girişmemek için ahşap zeminlerini boyayarak yeni bir görünüm elde etmeyi tercih eder. Boya rengi seçimi yaparken evinizdeki mobilya ve renklere uygun bir renk tercih ederseniz daha uyumlu ve şık bir ortam yaratabilirsiniz.

Boyama işlemi malzemelerinin başında elbette ki kaliteli bir ahşap zemin boyası geliyor. Zemininizde kullanılan ahşabın cinsine göre bir boya seçin. 49 ila 179 TL arasında değişen boya çeşitleri bulunmaktadır. Boyama maliyetiniz alacağınız boyanın ve kullanacağınız yan malzemelerin kalitesine ve miktarına, uygulama yapacağınız alanın büyüklüğüne, uygulamayı yaptıracağınız hizmet ve işçilik bedeline göre değişiklik gösterir.


Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR