İstanbul Bölge Raporu: Adalar’da Güncel Gayrimenkul Durumu

adalar'da yatırım

Adalar’da yatırım yapmak isteyenler için oluşturduğumuz bölge raporunu sizlere sunuyoruz. Bu raporda amortisman süreleri dahi pek çok kriter mevcut.

Özellikle yaz mevsiminde sessiz, sakin ve huzurlu bir tatil geçirmek isteyenlerin uğrak noktalarından biri olan Adalar’da yatırım değeri yüksek projeler yükselmeye başlıyor. Son dönemlerde apartman dairesi ve müstakil ev şeklindeki konutların yanı sıra devremülkler de büyük ilgi görüyor.

Adalar’da Yatırım Potansiyeli

Adalar, yıllardır İstanbul’un kalabalığından kaçıp, kafa dinlemek isteyenlerin kısa tatillerde gitmeyi tercih ettiği turistik noktalar olarak görülüyor. Oysa 2013 yılından bu yana; Adalar’a doğal gaz hattının ulaştırılmasının ardından, yaz-kış bölgede ikamet edenlerin sayısında bir hayli artış yaşanıyor. Bu artış, Adalar üzerinde emlak piyasasının hareketlenmesini ve yeni projelerin yapılmasını da berberinde getiriyor. Ulaşım ve ısınma olanaklarının çeşitlenmesini takip eden yıllarda Adalar’daki emlak fiyatlarında %50’yi bulan artışlar göze çarpıyor.

Adalar arasında sürekli ikamet eden kişi sayısı en fazla, emlak piyasası en canlı olan Büyükada’da yenilenen imar planları sayesinde yapılaşma da artış gösteriyor. Her yaz ortalama 1 milyon kişinin ziyaret ettiği Büyükada, pansiyon otelleriyle biliniyor. Son zamanlarda kış mevsiminde de ilgi gören adada, iç kesimlerdeki arsalar 250.000 dolardan satılırken deniz gören arsalar 2 milyon dolara kadar alıcı buluyor. Arsa fiyatları Burgazada’da ortalama 600.000 TL civarında seyrediyor. Doluluk oranı en yüksek olan Heybeliada’da ise gayrimenkul fiyatları İstanbul’un pek çok semtine göre daha uygun. Heybeliada’da stüdyo daire fiyatları 200.000 TL’den başlıyor. Ulaşım açısından diğer adalara göre daha cazip olan Kınalıada’da ise kışın yaklaşık 750 kişi yaşıyor. 2+1 konutlar 185.000-200.000 dolar aralığında satışa sunuluyor. Devremülk açısından da büyük yatırımların yapıldığı Adalar’da 30.000 TL’ye termal tesis içinde, eşyalı daireler bulunabiliyor.

Adalar’da Amortisman Süresi

Uzmanlar İstanbul’daki konutlar için amortisman süresinin ortalama 15-17 yıl olduğunu belirtiyor. Adalar’da da İstanbul’a paralel şekilde amortisman süresi 16-18 yıl aralığında seyrediyor. Denize yürüme mesafesinde bulunan, 1+1 veya 2+1 daireler 1000-3000 TL arasında kiraya veriliyor. Ortalama 450.000 TL’den satışa sunulan bu tür daireler 18 yılda alış fiyatı kadar gelir getiriyor. Her geçen yıl ulaşım, alışveriş, ısınma seçeneklerinin ve sosyal olanakların geliştiği dikkate alındığında kira fiyatlarının da artış göstereceği tahmin ediliyor.

İstanbul çevresinde yatırım potansiyeli en yüksek yerlerden biri olarak görülen Adalar, son yıllarda kış mevsiminde de pek çok turiste ev sahipliği yapıyor. Doğal gaz bağlantısının gelmesinin ardından Adalar’da kış mevsiminde ikamet edenlerin sayısında da artış yaşanıyor. Bu sayede devremülk sahipleri kışın da gelir elde edebiliyor.
Siz de Adalar’daki güncel arsa ve konut fiyatlarını öğrenmek için milliyetemlak.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Tüm veriler www.milliyetemlak.com üzerinde yer alan ilanlara/verilere göre hazırlanmış ve sağlanmıştır.


Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR