2018 İmar Kanunu İle Yapılan Değişiklikler Neler?

2018 İmar Kanunu İle Yapılan Değişiklikler Neler?

Hükümet, 2018 yılında imar kanunu değişikliği yapılmadan önce sektörden gelen talepleri incelemeye alarak değişiklikler yapmaya karar verdi. İmar kanunu, 2018 yılında özellikle büyüyen inşaat sektörünü ele alıyor.

Yapılan değişiklikler

Yeni yönetmelikte yapılarda yer alan bodrum katları, çatı katları ve asma katlarda düzenlemeler yapılıyor ve eğimli arazilerde yer alan binaların üst kat bina cepheleri ve bina derinliğinde kademe yapma şartı getiriliyor. Binaların şehir manzarasına olan etkisini yumuşatmak amacıyla eğimli arazilere yapılan yapıların üst katları bina hizalaması yapılarak geri çekiliyor. Üç katın üstündeki konutlara asansör şartı getiriliyor.  Yeni yapılan binalarda mutfak, yatak odası ve banyonun bir arada bulunduğu 1+0 daire yapılmasına izin verilmiyor. Yeni imar kanunu ile birlikte en küçük konut birimi en az 28.5 metrekareye sahip 1+1 evler oluyor. Ruhsata ve iskâna sahip ticari binalarda kat içinde asma kat yapımının önü açılıyor.

Yatay mimariye yönlendirme artıyor

Yeni imar yönetmeliği ile taban alanı kat sayısı %40 olan yerlerde, komşu mesafesi çekildikten sonra kalan alana taban oturumu yapılabiliyor. Diğer bir deyişle binanın zemin alanı genişletilerek 5 katlı bina yerine 3 katlı bina yapımına yönlendiriliyor ve böylece yoğunluğun azaltılması planlanıyor. Yapılan binaların da rengi artık rastgele bir şekilde belirlenemiyor. Yeni yapılacak binanın dış cephesinin ve çatısının rengine, artık belediyeler karar veriyor.

Belediye tarafından binanın rengi çevresindeki yapıların rengine uyum sağlayan ve güzel bir görünüm veren renkler arasından seçiliyor. Bu durum eskiden yapılan binalar için de geçerli hale geliyor. Mimari proje sahiplerinin ve mirasçılarının müelliflik hakkına sınırlama getiren yeni yönetmelik ile müellif yaptığı fikir ya da sanat eserinin telif hakkı ile ilgili sözleşme yapmak zorunda kalıyor. Sözleşme yapmayan ya da yapılan sözleşmede telif hakkı ile ilgili hüküm bulundurmayan müellifin, eserinin telif hakkından vazgeçmiş olduğu varsayılıyor.

Hafriyat için artık ruhsat beklenmiyor

Yeni yönetmeliğe göre, daha önce hafriyat için gereken ruhsat zorunluluğu ortadan kalkıyor. 2018 imar yönetmeliğinde hafriyat ve iksa ruhsatı, yapı ruhsatından önce verilerek hafriyat işlemleri daha kısa bir sürede tamamlanabiliyor.  Binalara paratoner konulmasının yaygınlaşmasını amaçlayan binaların yangından korunması hakkında çıkan yönetmelik gereğince sağlık ve eğitim tesisleri, umumi binalar, içinde patlayıcı madde bulunan binalar, oteller, yüksek bina ve tesislerde paratoner koyulması mecbur hale getiriliyor. Ayrıca kamu binaları haricindeki diğer yapılarda avan proje mecburiyeti de kaldırılıyor ve yapıların teraslarının bahçe olarak kullanılmasına hatta buralara havuz yapılmasına da izin veriliyor.

Etiketler: , , , ,

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR