15 büyük ilin en cazip yatırım bölgeleri

15 büyük ilin en cazip yatırım bölgeleri

Okhan Şentürk / Ekonomist


&nbsp


Bir dönemlerin ‘İstanbul’un taşı toprağı altın’ sözü şimdilerde Türkiye’nin tümü için geçerli hale geldi. Başta yine İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok büyük ilindeki gayrimenkul fiyatları adeta uçtu. Değim yerindeyse Anadolu’nun birçok ili adeta bir şantiye görünümünde. Bundan yola çıkarak, Türkiye’nin büyük illerindeki gayrimenkul piyasasına projeksiyon tuttuk. İstanbul’dan Kocaeli’ne kadar Türkiye’nin 15 büyük ili dışında Bodrum’un gayrimenkul haritasını çıkardık. Bu illerin, gayrimenkul açısından şu anki en değerli semtleri ile önümüzdeki birkaç yıl içerisinde prim yapacak muhtemel bölgelerini araştırdık.


&nbsp


İşte Türkiye’nin en büyük 15 il ve bu illerin en cazip yatırım bölgeleri:&nbsp


&nbsp


İSTANBUL:


İstanbul’un taşı toprağı altından daha kıymetli hale geldi. Gebze’den Silivri’ye kadar olan bölgede tüm arazilerin fiyatları son iki yılda kat kat yükseldi. İstanbul’un arsa açısından en değerli bölgesi kuşkusuz Türkiye’nin Wall Street’i olarak kabul edilen Levent-Maslak hattı. Türkiye genelinde en çok prim yapan arsalar bu bölgede yer alıyor.
Levent-Maslak hattında elde kalan arsaların metrekare fiyatı 8 bin dolardan başlıyor. Hatırlanacağı üzere bu bölgenin en değerli arazisi olan 90 dönümlük Karayolları arsasını Zorlu Grubu 800 milyon dolara satın almıştı. Metrekaresi 8 bin 200 dolara gelen bu arsa bölgedeki arazi sahiplerine de emsal oluşturdu. Yine İstanbul’un en çok prim yapan bölgelerinin başında Anadolu yakasında Kurtköy, Akfırat, Sarıgazi, Samandıra, Riva ve Şerifali Avrupa yakasında Beylikdüzü, Mimaroba, Sinanoba, Esenyurt, Zekeriyaköy, Kemerburgaz ile Çatalca ve Gaziosmanpaşa ilçeleri geliyor. İstanbul’un her iki yakasında yer alan bu bölgelerdeki arsa fiyatlarının geçen yıla oranla yüzde 30 ile yüzde 50 oranında yükseldiği görülüyor. İstanbul’da gerek konut gerekse arsa değeri açısından İşte İstanbul’un prim yapacak bölgeleri ve bu bölgelerdeki gayrimenkullerin fiyatları:


&nbsp


İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, İstanbul’da eski yerleşim bölgelerinin gayrimenkul değeri açısından reytinginin düştüğüne işaret ediyor. Ateş, “Fatih’ten Üsküdar’a, Beşiktaş’tan, Şişli’ye kadar olan eski İstanbul semtlerindeki konutların birçoğu eski. O nedenle artık insanlar depremin de etkisiyle yeni yerleşim bölgelerine rağbet gösteriyorlar” dedi.&nbsp&nbsp&nbsp


&nbsp


Avrupa Yakası:


İstinye-Tarabya hattı: İstanbul’daki arazi fiyatlarındaki artış sadece Büyükdere Caddesi’yle sınırlı kalmadı. Aynı bölge içerisinde yer alan İstinye-Tarabya hattındaki arsa fiyatlarında da dolar bazında önemli artışlar oldu. Bu bölgelerdeki konut imarlı arsaların metrekaresi bugünlerde bin dolardan başlayıp 2 bin dolarını üstüne kadar çıkabiliyor. Tabii konut yapacak arsa bulunabilirse”


&nbsp


Sarıyer, Bahçeköy, Kemerburgaz ve Göktürk: Üçüncü köprü güzergahı üzerinde yer alan bu bölgeler değerini katlıyor. Buralarda arazi fiyatları, metrekare bazında 500 dolara kadar çıkıyor. Bu bölgelerdeki imarlı arsaların metrekare fiyatı birkaç yıl öncesine kadar ortalama&nbsp 100 dolar civarındaydı.


&nbsp


Zekeriyaköy: Sağlam zemin yapısı ile büyük Marmara depreminden sonra öne çıkan, bazı yerbilimciler tarafından adres olarak gösterilen Zekeriyaköy, aradan geçen sekiz yılda önemli bir çekim merkezi oldu. Zekeriyaköy bölgesinde imar sorunu çözülmek üzere. İmar durumuna ilişkin çalışma askıdan indi, şimdi itirazlar değerlendiriliyor. 200’ün üzerinde itiraz geldiği belirtiliyor. Ardından kadastroya gidecek. Düzenleme tapuya geldikten sonra da ruhsatlar verilecek. Çalışma bitmeden, tapular çıkmadan arsa fiyatları arttı. Geçen yıl metrekaresi 70-80 dolar olan arsalara şimdi 150-160 dolar isteniyor. Metrekare fiyatları sadece 2-3 ay içinde yüzde 50 arttı. Zekeriyaköy’de faaliyet gösteren emlakçılar bölgedeki arsa fiyatlarının son 2-3 ay içinde yüzde 50’ye varan oranda arttığına dikkat çekerek, “Arsaların metrekare fiyatları 200-300 dolar aralığına kadar çıkıyor. Arsanın büyüklüğü arttıkça fiyat daha az olabilir. 1-2 dönümlük arsalarda metrekare fiyatı 200-300 dolar aralığında gerçekleşebiliyor” dediler..


&nbsp


Çatalca: Üçüncü köprünün çevre yolunun güzergahında yer alan Çatalca en şanslı konumdaki yerlerin başında geliyor. Öte yandan İstanbul’a düşünülen üçüncü havalimanı için ise Silivri ile birlikte Çatalca’nın da adı geçiyor. Üçüncü köprü ve üçüncü havalimanının yapım çalışmalarının başlayacağı açıklamaları ile birkaç yıl önce metrekaresi 5 ile 10 YTL arasında olan imarsız arsaların bugün ortalama fiyatının 40-50 YTL’ye kadar çıktığı belirtiliyor. Çatalca bölgesindeki emlakçılar, yer yer metrekare fiyatının 100 YTL’yi bulduğunu söylüyorlar.


&nbsp


Çatalca’daki emlakçılar, Durusu (Terkos), Tayakadın köyü, Baklalı, Boyalık, Dursunköy, Yassıören ve Kestanelik gibi köylerin yola cepheli arsalarının tamamına yakının son bir yılda adeta kapışıldığını söylüyorlar. Yassıören, Boyalık, Örcünlü ve Kestanelik gibi köylerde arsa metrekare fiyatlarının, yer yer 90 YTL’ye çıktığını tespit ettik. Yine, İnceğiz, Kestanelik, Çanakça, Örcünlü, Kızılcaali, İzzettin gibi köylerdeki arsaların metrekare satış fiyatı ise ortalama, 30 ile 50 YTL arasında değişiyor. Çatalca’nın Hadımköy beldesi ise daha çok sanayi ağırlıklı bir bölge haline geldi. Burada sanayi arsalarının metrekaresi, Ömerli Köyü civarında 100 dolar seviyesindeyken, Hadımköy’ün iç kesimlerinde ve TEM otoyolu çevresindeki arsaların metrekaresinin ise bin dolara kadar çıktığı görülüyor.


&nbsp


Beylikdüzü, Mimaroba, Sinanoba: Yine yıllardır uzaklığı sebebi ile boş kalan Beylikdüzü, Mimaroba ve Sinanoba’daki konutların bugün tamamı dolmuş durumda. Bu üç bölgedeki arsa fiyatları da metrekare bazında 150 dolardan başlayıp konumuna göre 500 dolara kadar çıkabiliyor.


&nbsp


Anadolu Yakası:


Şerifali: Kısa bir süre öncesine kadar, Dudullu Organize Sanayi Bölgesi kapsamında olan Şerifali’nin kaderi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Tem otoyolunun yapılmasıyla değişti. Şerifali’nin yıldızını parlatan en önemli özelliği ise Ataşehir ile olan komşuluğu oldu. Son iki yılda İstanbul’un en hızlı yapılaşan konut bölgelerinden biri olan Şerifali’de birbiri ardına marka konut projeleri yapılıyor. Semtteki arsaların yüzde 80’inin ya yapılaştığı ya da yapılaşma aşamasında olduğu belirtiliyor. Bölgede konut yapımına uygun olan arsaların değerlenmesi ile birlikte arsa sahipleri de müteahhitle kat karşılığı olarak yüzde 50-50 şeklinde anlaşmalar yapıyor. Şerifali’deki arsaların şu an ki metrekare satış fiyatları bin dolardan başlayıp 2 bin dolara kadar çıkabiliyor. Bölgede yeni ve markalı konutların fiyatları 1+1 dairelerde 130 bin YTL’den başlıyor, daire büyüklüğü ve oda sayısı artıkça bu fiyat 800 bin YTL’ye kadar çıkıyor.


&nbsp


Akfırat-Tepeören: Formula-1 pisti için seçilen Tuzla’nın Akfırat Beldesi ve beldeye bağlı Tepeören’de yüzlerce dönümlük arazilerin yanı sıra,300-500 metrekareden başlayan&nbsphisseli arsalar da satışa sunuluyor. Bölge emlakçıları, hisseli arsaların metrekare fiyatlarının 30-40 dolardan başladığını belirtiyor. Sorunsuz, terkleri yapılmış, yapılaşma oranı yüksek villa imarlı arsaların metrekare fiyatları ise 250 dolara kadar çıkıyor. Akfırat’ta, villa tipi yapılaşmaya izin var. Binalara en çok üç kat izni veriliyor. Akfırat, Tepeören, Göçbeyli gibi bölgelerde konut sayısının 50 binlere çıkacağı belirtiliyor. Formula pistinin yakınlarında 20 bin dönümün üzerinde boş arazi bulunuyor. Bölgede villa fiyatları milyon dolara çıkarken, arsa alıp üzerine ev yapmak isteyenlerin hareketi sonucu da 500 ile 1000 metrekarelik arsalara talep gözleniyor.


&nbsp


Tuzla-Orhanlı ve Aydınlı: Tuzla’nın arsa yatırımı için seçilebilecek Orhanlı ve Aydınlı bölgelerinde de dönümü 30 bin YTL’den başlayan arsalara rastlanıyor. Dört yıl önce dönümü 5-10 bin YTL olan arsalar, 2005’te 100 bin YTL’nin üzerine çıkmıştı. Bugün ise arsaların dönümü 200-300 bin YTL’yi buluyor.


&nbsp


ANKARA:


Birçok şehirde olduğu gibi Ankara’nın da cazibe merkezleri artık değişti. Bir zamanlar Ankara’nın en gözde yeri Gaziosmanpaşa, Çankaya idi. Şimdilerde ise Eskişehir Yolu en çok tercih edilen bölge Gayrimenkul Group Emlak Ofisi’nin sahibi Fatih Ayaz, Ankara’da konut fiyatlarının geçen yıl ortalama yüzde 45 ila&nbsp80 arasında değişen oranlarda artış gösterdiğine işret etti. Son 10 yılda Eskişehir Yolu, Çukurambar, Bilkent, Ümitköy ve Çayyolu’na doğru gelişen Ankara’daki fiyat artışı diğer bölgelere nazaran bu bölgelerde daha fazla olduğunu ifade eden Ayaz, bu bölgedeki Bilkent, Ümitköy, Çayyolu, Beysukent, Yaşamkent’in dışında Ankara’nın batı aksında kalan Eryaman,&nbsp Sincan-Yenikent, Susuz ve Etimesgut&nbspgibi yerlerin de oldukça değer kazandığını söyledi.


&nbsp


Öte yandan Batıkent ve civarı prim yaparken Çayyolu ve çevresi de gözde semtlerden biri haline geldi. Yine yeni metro ağının temellerinin atılması ve sağlam altyapısı ile Keçiören bölgesi de prim yaptı. Ankara’nın son birkaç yıldır gayrimenkul açısından yerinde sayan semtlerin başında ise Ayrancı, Büyükesat, Küçükesat ve Yenimahalle geliyor. Bu semtlerdeki konut fiyatları metrekare bazında bin ile bin 200 YTL arasında değişiyor. Yine Ulus, Kurtuluş, Cebeci ve Kolej gibi semtlerin ise gayrimenkul fiyatları açısından cazibesini yitiren ve düşüşte olan semtler olduğu ifade ediliyor.


&nbsp


Ankarada çıkışta olan bölgeler ve buralardaki fiyat hareketleri şöyle:


Yaşamkent: Çayyolu bölgesinin devamı niteliğinde olan Yaşamkent, lüks konutlardan oluşan siteleriyle, imarlı villa arsaları ile, son yıllarda artan talebi ve yeni başlayan ve inşası süren lüks projeleri ile son bir yıldır çıkışını yavaşlatmış olsa bile önümüzdeki dönemin en popüler bölgesi olmaya aday.&nbsp Bölgedeki arsaların metrekare fiyatları 500-800YTL aralığında. Ümitköy: Sosyal konutlardan lüks villalara kadar çok geniş bir konut çeşitliliği sunan bölgenin önümüzdeki dönemde merkezi konumunu artıracağı öngörülüyor. Arsanın hemen hemen kalmadığı bölgede imarlı arsaların metrekare fiyatları 750 YTL’den başlıyor.


&nbsp


Alacaatlı: Henüz 1/1000’lik imar planı onanmamış olan Alacaatlı, Konutkent ve Yaşamkent bölgelerine komşu bir konumda yer alıyor. Özellikle arsa açısından son 2-3 yıldır belirgin bir atış ve talep gösteren bölgede imarsız arsaların metrekare fiyatları 150-400 YTL aralığında seyrediyor.


&nbsp


Beytepe: Henüz imar çalışmaları tamamlanamamış olan Beytepe, çıkışın yoğun hissedildiği bölgelerden. Çayyolu’nu İncek’e bağlayan yolunda açılması ve bu yolun Beytepe’den&nbspgeçmesi sonucunda imarsız arsaların metrekare fiyatları 200-500 YTL civarına yükseldi.


&nbsp


Keçiören: Keçiören’de çıkıştaki bölgeler arasında Keçiören Belediye binasının olduğu bölge,&nbsp Migros çevresi ,Dr.Besim Ömer Caddesi ve çevresi, Atatürk Parkı ve çevresi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın evinin bulunduğu Subay Evleri, Gökçek Parkı çevresi ve de Adnan Menderes Mahallesi yer alıyor.


Bu bölgelerdeki arsaların metrekaresi 500 YTL ile 2 bin 500 YTL arasında değişiyor. Yine aynı bölgelerdeki konutların metrekare satış fiyatları 800 YTL ile 3 bin YTL arasında değişiyor.&nbsp


&nbsp


Sincan: Sincan, günde güne çok göç alan ve hızlı gelişen özellikle de dar gelirli kesimin tercih ettiği bölgeler arasında yer alıyor. Sincan çarşı içinde kalan sokaklardaki arsaların metrekare birim fiyatları bin 500 ile 2 bin 500 YTL arasında değişiyor. Daireler ise 65 bin ile 80 bin YTL’den satılıyor.


&nbsp


Eryaman: Özellikle Göksu Parkı’nın yapımı ile birlikte bölge, Anakara’nın gözde mesire alanı haline geldi.&nbspBu bölgedeki imarlı arsalar metrekare bazında 500 YTL ile 1000 YTL, imarsız arsalar 30 ile 120 YTL’den işlem görüyor.


&nbsp


Etimesgut: Etimesgut’a yakın Bağlıca, Yaprakcık ve Temelli’ye kadar olan bölgeler yatırımcının tercih ettiği bölgeler arasında. Yine ilçe sınırları içerisinde yer alan Elvankent ise yatırım potansiyeli yüksek bir yer haline geldi. Etimesgut’taki imarlı arsaların metrekaresi 100 YTL’den başlayıp 1000 YTL’ye kadar çıkabiliyor. İlçedeki dairelerin ortalama fiyatı ise 65 ile 85 bin YTL arasında.


&nbsp


Ankarada önümüzdeki birkaç yıl içinde yıldızı parlayacak bölgeler buralardaki gayrimenkul fiyatları şöyle:


&nbsp


Temelli: Merkez civarı bölgelere göre uygun olan fiyatları sebebiyle arsa yatırımcıları açısından özellikle son iki yıldır cazip bölgelerden birisi oldu. Buradaki imarlı arsaların metrekaresi 30 ile 80, imarsız arsaların metrekare fiyatları ise 10-25 YTL’den satılıyor.


Dodurga Köyü: İncek ile Alacaatlı bölgeleri arasında kalan Dodurga, imarlı bölgelere sınır olması ve fiyatlarının komşu bölgelere oranla daha uygun olması nedeniyle yatırımcılara parlak bir gelecek sunuyor. Dodurga’daki imarlı arsaların metrekaresi 125 ile 200, imarsız arsaların ise 50 ile 90 YTL’den satılıyor.


&nbsp


Ballıkuyumcu Köyü: Eskişehir Yolu üzerinde bulunan bölge, Disnayland projesine olan yakınlığı, Büyükşehir Belediyesi’nce inşa edilmekte olan Portaş Konutları, Kent-Koop projesi..gibi çalışmalar sebebiyle son yıllarda gözde yatırım alanları arasına girdi.


Burada imarlı olan arsalar 75 ile 150 YTL’den imarsız olanları ise 30 ile 80 YTL metrekare fiyattan satılıyor.


&nbsp


Şehitali Köyü: Büyük inşaat firmalarının ve kooperatiflerin tercih ettiği köydeki imarlı arsaların metrekaresi 80-60 YTL,&nbsp imarı olmayan arsaların ise 40-90 YTL’den satılıyor.&nbsp


Eskişehir Yolu’ndaki diğer köyler: Yukarıda özellikle belirttiğimiz bölgelerin dışında kalan Temelli’ye kadar olan güzergâhtaki sağlı sollu diğer köylerde (Yapracık, Yukarı Yurtçu, Aşağı Yurtçu, Alagöz, Malıköy, Alcı, Hisarlıkaya vb.) son yıllarda arsa yatırımcılarının tercih ettiği alanlar.&nbsp Bu köylerde imarsız arsa metrekare birim fiyatları 15-100 YTL bandında değişiyor.


&nbsp


İZMİR:


İzmir kentsel dönüşüm projeleri ile yeni bir kimliğe bürünmeye hazırlanıyor. İzmir’in geleceği açısından büyük önem taşıyan Kent Yenileme Projesi tüm hızıyla sürüyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin pek çok bölgesinde yaptırılan toplu konutların 2008 yılına kadar bitirilmesinin hedeflendiği açıklandı. Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe, Urla ve Menemen gayrimenkul açısından en değerli bölgeler haline geldi. Örnekköy ve Çiğli’nin üst bölgeleri ise son dönemde çıkışta olan semtler.&nbsp


&nbsp


Özellikle Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe ve Urla birbiri artına yükselen lüks konut projeleri ile tüm dikkatleri üzerlerine çekiyorlar. Menemen tarafında daha çok kooperatif ve site şeklindeki konut projeleri göze çarparken, Narlıdere ve Güzelbahçe taraflarında ise ticari gayrimenkul sınıfına giren büyük alışveriş merkezileri boy göstermeye başladı. Durum böyle olurca bu bölgelerdeki arsa fiyatları da değerini ikiye katladı.


&nbsp


İzmir Balçova’da imarlı arsaların metrekaresi 300 YTL ile 2 bin YTL, Narlıdere’de bin 500 ile 3 bin YTL, Güzelbahçe’de 150 YTL ile 2 bin 500 YTL, Urla’da bin 200 YTL ile 2 bin 750 YTL ve Menemen’de ise 100 ile 500 YTL aralığında satılıyor. Örnekköy ve Çiğli’deki imarlı arsaların metrekare fiyatı da 100 ile 500 YTL arasında. Bunun dışında Bostanlı, Karşıyaka, Güzelyalı ve Yalı Mahallesi eskiden olduğu gibi yine revaçta. Sahilevleri ise villa projelerinin geliştiği bir bölge. Buradaki villaların satış fiyatı 1 ile 2 milyon dolar arasında.


&nbsp


İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, Bayraklı ve Salhane’nin önümüzdeki birkaç yılda yıldızı parlayacak yerlerin başında geleceği yönünde öngörüde bulunuyor, Güleroğlu, bu konuda “Bu iki bölgede Manhattan projesi uygulanmaya çalışılıyor. Sonuç verirse İzmir’in en gözde yeri olacaktır. Şu anda bu iki bölgedeki arsaların metrekaresi 300-500 YTL iken 2 bin 500 ile 5 bin YTL’ye çıkması bekleniyor” şeklinde değerlendirmede bulunuyor.&nbsp&nbsp&nbsp


&nbsp


TRAKYA BÖLGESİ:


Trakya’nın gayrimenkul açısından yükselen bölgelerinin başında Çorlu,Çerkezköy ve Lüleburgaz geliyor. Bu ilçelerdeki gayrimenkul fiyatlarındaki artışın en önemli nedenini ise Trakya’daki sanayi tesislerinin nedeyse tamamının bu üç bölgede toplanmış olması oluşturuyor.


&nbsp


Trakya Bölgesi’nde gayrimenkul açısından yerinde sayan bölgelerinin başında ise Kırklareli’nin Vize ve Pınarhisar, Edirne’nin Lalapaşa, Havsa, Enez ve Uzunköprü, Tekirdağ’ın Malkara, Hayrabolu, Şarköy ve Muratlı ilçeleri geliyor. Bu yörelerdeki arsaların metrekare fiyatları bölgeye göre 75 ile 250 YTL arasında değişiyor. Yine bu bölgelerdeki konutlar ise 75 bin ile 80 bin YTL arasında değişen fiyatlarlardan satılıyor.


&nbsp


Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı İlhan Kurt Trakya bölgesinde kısa zamanda prim yapacak bölgeler arasında Tekirdağ’ın Keşan, Marmara Ereğlisi ile Kırklareli’nin Babaeski ve Saray ilçelerini gösteriyor. Son bir yılda bu bölgelere yoğun bur talebin olduğuna işaret eden Kurt, bu dört ilçedeki arsa fiyatlarının metrekare bazında 150, ile 350 YTL arasında olduğunu ifade etti.


&nbsp


Trakya’da cazibesini yitiren ve düşüşte olan bölge bulunmadığının altını çizen Kurt,&nbspTekirdağ’ın Barbaros Beldesi ve Muratlı ilçesi, Edirne’nin Keşan ilçesi ile Kırklareli’nin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yıldızı parlayacak muhtemel bölgeler arasında yer aldığına işaret etti.&nbsp


&nbsp


Trakyada gayrimenkul açısından gelişme gösteren il ve ilçelerdeki arsa ve konut fiyatları ise şöyle:&nbsp


Tekirdağ-Çorlu ve Çerkezköy:


Sanayileşmenin fek fazla olmadığı Tekirdağ il merkezinde gelişme gösteren yerler arasında başında Otogar ile İstanbul istikametine doğru Hürriyet Mahallesi, İstanbul karayolu üzeri Namık Kemal Üniversitesi’ne kadar olan bölgeler başı çekiyor. Buralardaki arsaların metrekare fiyatı 350 ile 750 YTL arasında. İş yerlerinin metrekare satış fiyatı ise bin 500 ile 2 bin 500 YTL arasında değişiyor. Tekirdağ’ın sahil kesimi olan ve genelde yazlık meskenlerin bulunduğu, Altınova Mahallesi, Barbaros ve Kumbağ Beldesi’ndeki arsaların metrekare fiyatları 250 ile 500 YTL’den satılıyor. Buralardaki yazlıkların metrekare satış fiyatı ise 800 ile 1000 YTL arasında.&nbsp


&nbsp


Tekirdağ’ın sanayi açısından en önemli ilçesi haline gelen Çorlu’da şu anda binlerce konutun yapımı sürüyor. Çorlu’nun konut açısından en rağbet gören bölgeler arasında Çetin Emeç Bulvarı, Emlak Konutları, Önerler Köyü, Bulvar Yolu İstanbul kısmı, Bağlar Mevkii’nin üst kısmı ve Yeni Sanayi Bölgesi geliyor. Özellikle banka şubelerinin de bu bölgede yoğunlaşması dikkat çekiyor. Bölgedeki arsaların metrekare fiyatı 500 ile 1000 YTL arasında değişiyor. 130 metrekare 3+1 doğalgaz kombili bir dairenin fiyatı 150 bin YTL’den başlıyor. Bu bölgede yeni yapılan lüks konutların metrekare birim fiyatları ise bin 500 ile 2 bin YTL’den alıcı bekliyor.&nbspÇorlu’da iş yeri açısından hastane ile postane arası her zaman revaçta olan bölgeler. Bunun dışında sanayi imarının bulunduğu Türkgücü Yolu, Tekirdağ Yolu, Çerkezköy Yolu, E-5 karayolu Vakıflar Mevkiine kadar olan bölgedeki sanayi imarlı arsaların ortalama metrekare birim fiyatları 75 ile 100 YTL arasında.


&nbsp


Sanayisi nedeniyle Çorlu gibi göç alan Çerkezköy’de konut yapımı hızla sürüyor. Mustafa Kemal Bulvarı, Saray istikametine gidiş yolu, Narin Mensucat Fabrikası’nın bulunduğu bölge Çerkezköy’ün gelişme aksını oluşturuyor. Bu bölgede bankalar ve işyerleri yer alıyor. Buradaki işyerlerinin metrekare satış fiyatı 2 ile 4 bin YTL arasında, konutların ortalama metrekare birim fiyatları ise bin YTL’den satılıyor. Konut açısından İstasyon Caddesi civarı prim yapan bölgelerin başında geliyor. Bu bölgedeki 3+1 120 metrekarelik bir dairenin satış fiyatı 80 ile 100 bin YTL arasında. Yine Çerkezköy sanayinin yoğun oluğu organize sanayi bölgesindeki arsaların metrekaresi ise 100 ile 150 dolardan satılıyor. .


&nbsp


Edirne:&nbsp


Bir üniversite şehri haline gelen Edirne’nin Talatpaşa Asfaltı, Binevler semti, Doktor Sadık Ahmet Caddesi, Koca Sinan Mahallesi, Fatih Mahallesi ve Saraçlar Caddesi gelişme gösteren bölgeler arasında yer alıyor. Bu bölgelerdeki konutların ortalama metrekare fiyatları 800 ile bin 200 YTL, yine aynı bölgelerdeki arsalar ise metrekare bazında 200 ile 500 YTL arasında değişen fiyatlarla satılmakta. Özellikle Saraçlar Caddesi tamamen iş yerlerinin bulunduğu bir bölge.&nbspBu cadde üzerinde yer alan işyerlerinin fiyatı dudak uçuklatıyor. Cadde üzerinde yer alan mağazaların metrekare satış fiyatının ortalama 5 bin YTL olduğu belirtiliyor.


&nbsp


Kırklareli ve Lüleburgaz:


Kırlareli’nin yatırım açısından en gözde olan bölgesi İstasyon ve Cumhuriyet Caddesi.&nbspBu iki cadde üzerindeki iş yerleri astronomik rakamlarla el değiştiriyor. İstasyon&nbsp ve Cumhuriyet Caddesi’ndeki iş yerlerinin metrekaresi 8 ile 10 bin YTL’den satılıyor. Bu bölgedeki konutların metrekare fiyatı ise bin 200 ile bin 500 YTL arasında. İl merkezine yakın bölgelerdeki arsaların metrekare satış rakamları ise 200 YTL’den başlayıp 500 YTL’ye kadar çıkabiliyor.&nbsp


&nbsp


Trakya Bölgesi’nde sanayi ile büyüyen ilçelerden bir diğeri olan Lüleburgaz’da gayrimenkul açısından Bulvar Yolu, İstanbul, Fatih, İstasyon ve Kurtuluş Caddesi, Hürriyet ve Özerler Mahallesi revaçta olan bölgeler arasında ilk sırada yer alıyor. Bu bölgelerdeki işyerlerinin metrekaresi&nbsp bin 500 ile 3 bin 500 YTL arasında değişiyor. Bölgedeki 3+1 kaloriferli ve asansörlü bir dairenin fiyatı ise 110 ile 120 bin YTL’den satılıyor. Aynı bölgelerdeki arsa fiyatları ise metrekare bazında 500 ile bin YTL arasında.


&nbsp&nbsp&nbsp


BODRUM:


Türk turizminin son yıllarda en gözde bölgelerinin başında gelen Bodrum’un en değerli yatırım açısından en gözde bölgelerinin başında Yalıkavak, Türkbükü, Gümüşlük(Karakaya), Bitez, Ortakent-Yahşi, Konacık, Mumcular Beldesi geliyor. Gayrimenkul açısından Bodrum’un önümüzdeki dönemde prim yapacak muhtemel bölgeleri arasında ise Güllük ve Tuzla Beldesi gösteriliyor. Bodrum Emlakçılar Derneği Başkanı Ömer Yetgin, Bodrum’da son dönemde İslamhaneleri, Kadıkalesi, Dereköy, Yakaköyü, Dağbelen Köyü,Gürece ve Konacık Köyünün bir kısmı, Pınarlıbelen,Yeniköy ve Bahçeyakası Köyü’nün fiyat artışı açısından yerinde sayan bölgeler olduğunu söylüyor.


&nbsp


Ömer Yetgin,&nbsp Bodrum’un özellikle Yalıkavak Beldesi’nin ve koylarının her yıl artış gösterdiğine işaret etmekte. Yalıkavak’ın Küdür Mevkii’nin denizi ve doğal güzelliği nedeniyle en tercih edilen bölge olduğunu vurgulayan Yetgin, burada denize 30-40 metre mesafede bulunan 241 metrekare imarlı bir arsanın bu günkü fiyatının yaklaşık 150 ile 180 bin YTL arasında olduğunu söylüyor. Yetgin, Yalıkavak Beldesi ile ilgili şu bilgileri verdi:


“Yalıkavak Yalı Mevkii ile Yalıkavak Gündogan ana yol güzergahı, gayrimenkul alım ve satımında en revaçta bölgeler. Bu bölgelerdeki ticari imarlı arsaların metrekaresi 300 ile 400 Euro’dan satılıyor”


&nbsp


İşte Bodrumda değeri artan bölgeler ve buralardaki gayrimenkul fiyatları:


Güllük ve Tuzla: Güllük ve Tuzla’da arsa fiyatları son iki yılda 3 kat artış gösterdi. Bu iki bölgedeki arsaların şu anki metrekare satış fiyatı 50 dolardan başlayıp, 200 dolara kadar çıkabiliyor.Bu iki beldedeki konutların satış fiyatı ise şöyle:


’70 metrekare iki oda ve iki banyo apartman daireleri hem Tuzla hem Güllük için 85 bin Euro’dan başlıyor.130 ile 150 metrekarelik üç veya dört odalı üç banyolu villalların fiyatları 260 bin Euro’dan başlayıp 360 bin Euro’ya kadar çıkmakta.’


&nbsp


Göltürkbükü: İstanbul sosyetesinin gözdesi haline gelen Türkbükü’nde 400-500 metrekare büyüklüğündeki imarlı deniz manzaralı arsalar yaklaşık 200 ile 250 bin dolar, 600-700 metrekare büyüklüğündeki imarlı arsalar 200 ile 250 bin Euro arasında satılıyor. Bu bölgenin en güzel koyu olan Hebil Koyu’ndaki 400-500 metrekarelik&nbsp imarlı arsaların ortalama satış fiyatı yaklaşık 250 bin YTL’den başlıyor. Yine Türkbükü’ndeki yüzme havuzu bulunan villaların satış fiyatı ise 150 bin Euro’dan başlayıp, 250 bin Euro’ya kadar çıkıyor.


&nbsp


Gümüşlük: Son birkaç yıldır özellikle yabancı uyrukluların gözde yerleşim yeri haline geldi. Önceleri 25 ile 30 bin Paund’a satılan villaların değeri yabancıların ilgisi nedeniyle bir anda 50 ile 60 bin Paund’a kadar yükseldi.&nbsp Buradaki arsaların ise metrekare birim değerlerinin ise 150 ile 200 dolar arasında olduğu ifade ediliyor.


&nbsp


Bitez: Bodrum Adliyesi’nin geçtimiz yıl Bitez’e taşınması, beldedeki arsa, konut ve iş yerlerinin değerini arttırıcı etki yarattı. Özellikle avukatlık bürolarının adliye etrafında yoğunlaşması ile birlikte bu bölgedeki konutların fiyatlarında da yüzde 70-80’lere varan artışlar meydana geldi. Adliye civarındaki evlerin ortalama fiyatı 150 bin Euro’dan başlıyor. Bitez Yalı Mevkii’nde denize sıfır evlerin ortalama fiyatları 200 bin Euro. Yine Aktur’daki evlerin fiyatı ise 200 bin Euro’dan başlayıp 300 bin Euro’ya kadar çıkabiliyor. Bitez’de 30 ile 45 metrekare arasındaki işyerleri ise 120 ile 130 bin YTL’den satılıyor.&nbsp


&nbsp


Ortakent-Yahşi: Son zamanlardaki Kipa, Metro, Koçtaş…gibi alışveriş mağazalarının bu beldede faaliyet göstermeleri neticesi arsa ve bina satışlarında da artış görüldü. Ortakent-Yahşi’deki deniz manzaralı evler 200 ile 250 bin dolar arasında satışa sunuluyor.


&nbsp


Konacık: Orta gelir düzeyine sahip kesimin tercih ettiği beldedeki evlerin satış fiyatı 100 ile 120 bin YTL arasında. Beldede 500 metrekare büyüklüğündeki imarlı arsalar ise 150 ile 180 bin dolardan satılıyor.


&nbsp


DENİZLİ:


Denizli’nin en değerli gayrimenkullerin yer aldığı bölgelerin başında Delikli Çınar, Atatürk Bulvarı, Kaleiçi ve Saraylar Mahallesi, İkinci Ticari Yol geliyor. Bu bölgelerdeki özellikle ticari gayrimenkullerin değerinde geçtiğimiz yıla göre neredeyse yüzde yüz oranında bir artış yaşandı. Örneğin geçtiğimiz yıl metrekare satış fiyatı 3 bin YTL olan Atatürk Bulvarı ve kale içinde yer alan zemin kat dükkânların bu yıl ki metrekare satış fiyatı 25 bin YTL’ye kadar fırladı.


&nbsp


Denizlide ticari gayrimenkul açısından çıkışta olan caddeler ise şunlar:


Halk, Lise, İstiklâl, Kıbrıs Şehitleri ve Çamlık. Bu caddeler üzerinde yer alan işyerlerinin metrekare satış fiyatı bin ile 2 bin YTL arasında değişmekte. Çamlık ve Servergazi ise arsa ve konut açsından değerlenen bölgeler.&nbsp


&nbsp


Çamlık’taki arsaların metrekaresi 3 bin 500 YTL’den satılırken, bu bölgedeki 200 metrekare üzerindeki dairelerin fiyatları ise 250 bin YTL’ye kadar çıkabilmekte. Yine Servergazi bölgesindeki arsaların fiyatı metrekare bazında bin YTL olurken, 200 metrekarelik lüks daireler ise 180 bin YTL’den alıcı bulabiliyor. Denizli’de önümüzdeki birkaç yıl içinde yıldızı parlayacak bölgeler arasında ise Çakmak Mevkii, Üçler Mevkii, Pınarkent, Organize Sanayi Bölgesi’nin çevresi, Eski Sümerbank Fabrikası’nın alt bölgesi, Eski Çal Yolu ve Eski Hisar Köyü gösteriliyor.


&nbsp


Bu bölgelerdeki imarlı ve imarsız arsaların metrekare satış fiyatları ise şöyle:


Çakmak ve Üçler Mevkii’nde imarlı arsaların metrekaresi 100 ile 150 YTL, Pınarkent&nbspve Organize Sanayi Bölgesi’nde imarlı arsaların metrekaresi 75 ile 150 YTL arası, imarsız olan arsaların satış fiyatı ise 25 ile 50 YTL arasında. Eski Sümerbank Fabrikası’nın bulunduğu bölge, Eski Hisar Köyü ve Eski Çal Yolu üzerindeki imarsız arsalar 25 ile 50 YTL, imarlı olan arsaların metrekare satış fiyatı ise 100 ile 200 YTL arasında.


&nbsp


Denizli Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Atilla Coşkun, Denizli’de son birkaç yıldır fiyat açısından yerinde sayan bölgelerin başında Kirişhane, Topraklık ve Uçancıbaşı Mahallesi’nin geldiğini ifade etti. Coşkun, bu mahallelerdeki arsaların metrekare fiyatının 150 YTL,&nbsp dairelerin 65 bin YTL olduğunu söyledi.


&nbsp


ADANA:


Adana’da Seyhan ilçesinin kuzeybatısı ve Yüreğir ilçesinin de kuzeydoğusu rantın yükselen bölgelerinin başında geliyor. Yüreğir’deki arsaların metrekaresi 20-70 YTL arasında değişiyor. Seyhan’da Kenan Evren Bulvarı, Turgut Özal Bulvarı, Süleyman Demirel Bulvarı iş yeri olarak en yüksek fiyattan işlem görüyor.&nbsp Buradaki işyerlerinin metre bazında satış fiyatı bin 500 ile 2 bin YTL arasında değişiyor.&nbsp


&nbsp


Güzel Yalı, Mahfesığmaz, Yurt, Mavi Bulvar üstü ve&nbsp Kurttepe rantı artan bölgeler olarak göze çarpıyor. Burada yer alan konutların metrekare fiyatları 800 ile bin YTL arasında.


Adana’nın planlı gelişen bölgelerinden Yeni Adana’da ise arsaların metrekaresi 300 YTL’den başlayıp 700 YTL’ye&nbsp hatta bin YTL’ye kadar çıkabiliyor. Yeni Adana’da daire fiyatları ise metrekare bazında 800 ile 1000 YTL arasında. Yüreğir’de ise Organize Sanayi, Kürkçüler, İncirlik, Buruk ve&nbsp Sofulu mahalleri değerlenen bölgeler arasında yer alıyor. Bu bölgedeki arsaların metrekare satış fiyatı 20 ile 70 YTL arasında.


&nbsp


Kuzeybatı yönündeki Kabasakal, Şambayat, Karahan, Çakal Kuyusu ve Kireç Ocağı bölgeleri gayrimenkul açısından Adana’nın yükselen yeni bölgeleri olarak kabul ediliyor. Buralardaki imarlı arsaların metrekaresi&nbsp 40 ile 100 YTL arasında değişiyor. Adana Tüm Emlakçılar Esnaf Odası Başkanı Burhan Coşkun, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Adana’da Salbaş beldesi, Karaisalı ilçesi ve&nbsp Sofulu beldesinin prim yapacak bölgeler olduğunu söylüyor.


&nbsp


KONYA:


Konya’da en değerli gayrimenkuller Selçuklu ilçesinde Barış Caddesi, Nalçacı Caddesi, Afra civarı, Meram ilçesinde Ahmet Özcan Caddesi,Yeni Larende, Meram Yeni Yol ve Yaka Meram ve Karatay ilçesinde yeni adliye binası civarında yer alıyor. Bu bölgelerde daha önce metrekare bazında 15 ile 100 YTL arasında olan imarlı arsaların bugünkü fiyatı 30 YTL’den başlayıp 200 YTL’ye kadar çıkıyor. Bu bölgelerdeki konutların fiyatları 75 ile 300 bin, işyerlerin ise 150 ile 500 bin YTL, arasında değişiyor.&nbsp


&nbsp


İstanbul yolu, Karatay ve yeni adliye sarayı civarı Konya’da son dönemde gayrimenkul açısından çıkışta olan bölgelerin başında geldiğine işaret eden, Konya Emlakçılar Odası Başkanı İsmet Çakır, bu bölgelerdeki gayrimenkullerin geçtiğimiz yıla oranla bu yıl yüzde 20 oranında değer kazandığını ifade ediyor. Karatay bölgesinde yeni yapılan adliye binası civarı, Selçuklu bölgesinde Ankara-İstanbul yolunu birbirine bağlayan büyük çevre yolu civarı ile Meram da kentsel dönüşüm projesinin yapıldığı alanlar, Konya’da önümüzdeki birkaç yıl içinde yıldızı parlayacak muhtemel bölgeler olarak gösteriliyor. Bu bölgelerdeki şu anda arsaların metrekare birim fiyatının Selçuklu’da 20, Karatay’da 35 ve Meram’da 100 YTL civarında olduğu belirtiliyor.


&nbsp


SAKARYA:


Çark Caddesi, Adnan Menderes Caddesi, Palmiye Caddesi, Serdivan Bölgesi, Bosna Caddesi, Erenler Beldesi, Karaman, Camili ve Korucuk bölgesi Adapazarı’nın yükseler bölgeleri olarak göze çarpıyor. Bu bölgelerdeki arsaların fiyatları 150 ile bin YTL arasında değişiyor. Aynı bölgedeki konutların ortalama fiyatları ise 50 bin YTL’den başlayıp 400 bin YTL’ye kadar çıkabiliyor.


İlde, yerinde sayan bölgelerin bulunmadığını kaydeden Sakarya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Selçuk Başak, Sakarya’nın önümüzdeki birkaç yılda prim yapacak bölgelerini ise şu şekilde sıraladı:


“Serdivan, Erenler, Camili, Karaman, Korucuk, Yenigün Mahallesi ve Mithatpaşa Mahallesi önümüzdeki dönemde değerlenecek bölgelerin başında geliyor. Buralardaki imarlı arsaların metrekare birim fiyatı 50 ile 250 YTL arasında değişiyor”


&nbsp&nbsp&nbsp


BURSA:


Türkiye’nin en çok göç alan illerinden birisi olan Bursa, İzmir yönüne doğru genişliyor. Bursa’nın gayrimenkul açısından son dönemde yükselen bölgeleri olarak Nilüfer, İhsaniye&nbsp Ataevler, Ertuğrulkent ve Altınşehir gösteriliyor. Arsaların pek de bulunmadığı bu bölgeler içerisinde Nilüfer’in bazı bölgelerinde tek tük elde kalan arsaların metrekaresi 90 ile 100 YTL arasında bir fiyatla alıcı bulabiliyor. Yine bu bölgelerdeki evlerin fiyatı ise 125 bin YTL’den başlayıp 250 bin YTL’ye kadar çıkabiliyor.


&nbsp


Bursa’da önümüzdeki birkaç yıl içinde değerlenecek muhtemel bölgeler arasında İzmir yolu başı çekiyor. Bu hat üzerindeki imarlı arsaların dönümünün 200 bin YTL’den başlayıp 1 milyon YTL’ye kadar çıktığı bölgedeki emlakçılar tarafından ifade ediliyor. İzmir yolundaki imarsız olan arsaların dönümünün ise 70 ile 150 bin YTL olduğu belirtiliyor. Nilüfer’in içindeki Çalı, Demirci,Yaylacık, Kayaba ve Hasanağa Bölgesi’ndeki (Orman alanı-TOKİ’nin yatırım yaptığı bölge) imarlı arsaların dönümü 100 ile 150 bin YTL, imarsız arazilerin dönümü ise 50 bin ile 100 bin YTL arasında değişiyor.


&nbsp


ANTALYA:


Türkiye’nin turizm başkenti olan Antalya’da gayrimenkul fiyatlarının hızına yetişilemiyor. Antalya’da Eski Lara Caddesi, Kemerağzı Oteller Bölgesi, Konyaaltı Sahil Yolu, Kuzeykent, Yeniköy, Yeşilbahçe ve Fener, gayrimenkul değerleri açısından yükselişini sürdüren bölgelerin başında geliyor. Bu bölgelerdeki imarlı arsaların metrekare fiyatı 50 Euro’dan başlayıp,300 Euro’ya kadar çıkabiliyor.


&nbsp


Bu bölgedeki evlerin metrekare satış fiyatı ise 50 ile 2 bin 500 Euro arasında değişiyor. İmarsız arsaların metrekaresinin 40 Euro’dan başladığı bu bölgelerdeki ticari gayrimenkullerin metrekaresi ise bin 700 ile 2 bin 500 Euro arasında satılıyor. Antalya’da en pahallı arsalar ise Konyaaltı Caddesi üzerinde yer alıyor. Bu cadde üzerindeki arsaların metrekaresi 3 bin Euro’dan başlıyor. Cadde, bu özelliği ile en pahallı gayrimenkullerin yer aldığı İstanbul Büyükdere Caddesi ile adeta yarışıyor. Antalya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Şeref Sağlam, Antalya’nın birkaç yıl içinde yıldızı parlayacak bölgeler hakkında ise şu bilgileri veriyor:


&nbsp


“Yeşilbayır, Kuzeykent, Varsak, Doğuvilayeti, Yeniköy, Ermenek, Çalkaya, Karaçalı ve Aksu önümüzdeki dönemde yıldızı parlayacak muhtemel bölgelerin başında geliyor. Buralardaki imarlı arsaların metrekare satış fiyatları 45 Euro’dan başlayıp, yerine ve konumuna göre 150 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Yine aynı bölgedeki evlerin metrekare satış fiyatları ise 50 ile 550 Euro arasında. Yine aynı yerlerdeki imarsız arsalar ise metrekare bazında 20 Euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor”


&nbsp


KOCAELİ:


Özellikle 17 Ağustos depremi sırasında ayakta kalan Yahyakaptan, Yuvam Akarca, Yuvam Turgut ve deprem sonrasında inşa edilen kalıcı konutlar çok fazlaca talep gördü. Kocaeli’nin şu anda gayrimenkul değerleri açsından çıkışta olan bölgelerin başında Şehir Merkezi, Plaj Yolu, Bağçeşme,Yuvam Akarca ve Yahyakaptan Mahallesi geliyor. Bu dört bölgedeki imarlı arsaların metrekare satış fiyatları 100 YTL’den başlayıp, bin YTL’ye kadar çıkabiliyor.


&nbsp


Bu bölgelerdeki konutların satış rakamları ise şöyle:


Bağçeşme 500 bin YTL, Şehir Merkezi 80 bin ile 300 bin YTL, Plaj Yolu 75 bin ile 350 bin YTL, Yahyakaptan 110 bin ile 160 bin YTL ve Yuvam Akarca ise 75 bin ile 115 bin YTL arasında.


&nbsp


Yine bu bölgelerdeki işyerleri ise 100 bin YTL ile 2 milyon dolar arasında satılıyor. Kocaeli merkez ve ilçelerinde cazibesini yitiren ve düşüşte olan bölgelerin bulunmadığına işaret eden Kocaeli Emlakçılar Derneği Başkanı Nejat Bayhan, önümüzdeki birkaç yıl içinde yıldızı parlayacak muhtemel bölgelerin ise Döngel, Bahçecik ve Karşıyaka olarak gösterdi. Bayhan, buralardaki arsaların metrekare fiyatlarının 50 YTL’den işlem gördüğünü söyledi.


&nbsp


KAYSERİ:


Bir sanayi kenti hüviyetine bürünen Kayseri, gayrimenkul açısından Orta Anadolu Bölgesi’nin en değerli illerinden birisi haline geldi. İlde özellikle ticari arsaların fiyatlarında son birkaç yılda gözle görülür artışlar yaşandı. Kayseri’nin şu anda çıkışta olan bölgeleri olarak Alpaslan Mahallesi, Kılıçaslan Mahallesi, Şeker Mahallesi, Mimar Beldesi ve eski Kayseri’nin merkeze yakın mahalleleri gösteriliyor. Bu bölgelerdeki imarlı arsaların metrekare fiyatlarının 200 Euro’dan başlayıp bin Euro’ya kadar çıktığı görülmekte. Yine aynı yerlerdeki konutların satış fiyatı ise 20 bin ile 200 bin Euro arasında.


&nbsp


Kayseri’de gecekondu önleme bölgesindeki arsalar ise oldukça prim yaptı. Örneğin daha önce 125 YTL olan 210 metrekare büyüklüğündeki arsaların bugünkü fiyatı tam 320 kat artışla 40 bin YTL’ye kadar çıkmış durumda. Kayseri Emlakçılar Odası Başkanı Kazım Karabekir Temel, önümüzdeki beş yıllık dönemde Malatya Yolu, Mimarsinan, Ambarlar Mevii ve çevresi ile Sivas Yolu’nun en çok prim yapacak yerler olduğunu ifade ediyor. Temel, bu bölgelerdeki imarlı arsaların metrekare satış rakamlarının 100 ile 500 Euro arasında olduğunu kaydetti.


&nbsp


ESKİŞEHİR:


Eskişehir’in son dönemde gayrimenkul açısından çıkışta olan bölgeleri Batıkent Mahallesi Bursa Yolu, Zincirlikuyu Mahallesi, Vişnelik Mahallesi-Vişnelik Evleri ve Karabayır Bağları.&nbsp&nbsp


Batıkent Mahallesi ve Bursa Yolu’ndaki imarlı arsaların metrekare fiyatları 150 ile 200 YTL arasında satılıyor. Zincirlikuyu Mahallesi’nde imarlı arsaların metrekare fiyatı 60 ile70 YTL,&nbsp Vişnelik Mahallesi-Vişnelik Evleri’nde imarlı arsaların metrekare fiyatları bin 500 ile 2 bin YTL arasında değişiyor. Karabayır Bağları’nda ise imarlı arsaların metrekare fiyatı 100 YTL’den başlayıp 130 YTL’ye kadar çıkabiliyor.


&nbsp


Bu bölgelerdeki konut fiyatları ise şöyle:&nbsp&nbsp


Batıkent Mahallesi ve Bursa Yolu’nda 80-200 bin, Zincirlikuyu Mahallesi’nde 50 ile 60 bin,&nbsp Vişnelik Mahallesi-Vişnelik Evleri’nde 250 ile 400 bin, Karabayır Bağları’nda ise 130 ile 300 bin YTL arasında satılmakta.


&nbsp


Eskişehir’in Şarhöyük, Zafer, Fevzi Çakmak, Takkalı ve Kumlubel Mahalleleri’nin konut ve arsa fiyatlarında değişiklik olmayan bölgeleri olduğuna işaret eden Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, “Bu bölgelerdeki arsaların metrekare fiyatları iki üç yıl öncede 20 ile 50 YTL arasındaydı, bugün de aynı fiyatta” dedi. Çelik, Eskişehir’de önümüzdeki birkaç yıl içinde yıldızı parlayacak muhtemel bölgelerin ise Bursa Yolu,&nbsp Batıkent, Zincirlkuyu ve Savoza , Eskibağlar Mahalleri ile&nbsp Karabayır Bağları olduğunu söyledi.


&nbsp


&nbspEtiketler:

Milliyet Emlak
Takip Et

Milliyet Emlak

Milliyet Emlak Dergi; sektörel haberlerden dekorasyon haberlerine, galerilerden magazin haberlerine kadar pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz bütünleyici bir platformdur.
Milliyet Emlak
Takip Et
BENZER YAZILAR