Yalnızca 100 TL Harcayarak Kapı ve Pencerelerinizi Baştan Yaratın

Yalnızca 100 TL Harcayarak Kapı ve Pencerelerinizi Baştan Yaratın

Kapı ve pencereler ev dekorasyonunda ilk bakışta göze çarpan unsurlardan biri olarak görülmese de aslında dekorasyonu tamamlayan ve evin havasını bütünüyle değiştirebilen kilit noktalardır. Bu nedenle evinde büyük bir değişiklik yapmak isteyenler mutlaka kapı ve pencereleri de değiştirir. Siz de küçük bir bütçe ayırarak evinizdeki kapıları ve pencereleri baştan aşağı yenileyebilirsiniz.

Kapı ve Pencereleri Yenilemede En Kolay Yöntem: Boyama

pencere boyama

Oda kapılarını ve ahşap doğrama pencereleri pratik bir şekilde boyayarak yenilemek mümkündür. Bu amaçla genellikle yağlı boyalar veya su bazlı akrilik boyalar kullanılır. Siz de evinizde bütçenizi sarsmayacak değişiklikler yapmak istiyorsanız, kapı ve pencereleri boyamayı deneyebilirsiniz. Bu iş için boya seçerken kapılarınızın ve pencerelerin türünü göz önünde bulundurmalısınız. Eğer evinizdeki kapılar Amerikan kapı denen plastik boyalı ahşap materyalden üretilmişse, mutlaka su bazlı boyaları tercih etmelisiniz. Ham ağaçtan ya da sıkıştırılmış talaştan üretilen kapı ve pencerelerinizi ise yağlı boyayla boyayabilirsiniz. Ortalama 50-60 TL’ye evinizdeki tüm kapı ve pencereleri boyamaya yetecek kadar boya satın alabilirsiniz. Boyama sırasında kapı ve pencere pervazlarını, duvarları ve camları korumak için 10 TL’ye bulabileceğiniz maskeleme bantlarını kullanabilirsiniz. Kapı yenileme işi için klasik ahşap tonlarında boyalar kullandıysanız, parlak bitiş sağlamak amacıyla 20 TL’ye satın alabileceğiniz vernikle kapılarınızı cilalayabilirsiniz. Boya seçiminizi mat ve pastel renklerden yana yaptıysanız vintage bir görünüm için boyayı iki kat uygulayarak kurumaya bırakabilirsiniz. Eğer rustik görünümden hoşlanıyorsanız 4-5 TL’ye satın alabileceğiniz eskitme boyalarıyla kapılarınıza otantik bir hava kazandırabilirsiniz.

Pencere Önleri Boş Kalmasın

ev çiçekleri

Günümüzde modern binaların özellikle salon, oturma odası gibi büyük odalarında genellikle Fransız tipi tam boy pencereler kullanılır. Bu pencereler evin daha çok ışık almasını sağlar. Eğer sizin de pencereleriniz genişse, pencere yenileme işi biraz masraflı olabilir. Oysa ekonomik dekorasyon yöntemleriyle mevcut pencerelerinizi bambaşka bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Minik saksı çiçekleri, pencerelerini güzelleştirmek isteyenlerin ilk tercihidir. Menekşe, açelya, orkide gibi çiçekleri daha çok ışık almaları için pencerenizin önüne yerleştirebilirsiniz. Egzotik bitkilerden hoşlanıyorsanız kaktüs, sukkulent veya bonsai gibi bitkileri de tercih edebilirsiniz. 5-20 TL arasında değişen fiyatlarda bu bitkilerin minyatür boylarını satın alabilirsiniz.

Pencere önlerini okuma veya dinlenme köşesi olarak da değerlendirebilirsiniz. Bunun için evinizdeki artık kumaşlardan yapacağınız minderleri veya eski ahşap sandıkları boyayarak maliyetsiz bir şekilde elde edebileceğiniz kahve sehpalarını kullanabilirsiniz.

Dış Kapılarınızı Süslemek İçin Yaratıcılığınızı Konuşturun

kapı süsleri

Genellikle çelikle güçlendirilmiş ahşap doğrama malzemeden üretilen dış kapılar, evlerin dışarıya açılan, misafirleri karşılayan bölümüdür. Ev dekorasyonunda tarzını yansıtmayı sevenler, dış kapıları için de özgün dekoratif düzenlemeler yapar. El becerinize ve hayal gücünüze güveniyorsanız siz de oldukça şık kapı süsleri tasarlayabilirsiniz. Bunun için hobi malzemeleri satan mağazalardan 5 TL’ye çember şeklindeki köpükler satın alabilir, evinizdeki yapay çiçek, düğme, kurdele gibi süsleme malzemelerini tellere geçirip köpük üzerine sabitleyerek farklı kapı süsleri yapabilirsiniz. Benzer şekilde yapay kuş tüyü, ip, halat ve boncuklarla düş kapanı şeklinde süsler de oluşturabilirsiniz. Yalnızca 100 TL harcayarak kapı ve pencerelerinizi yenileyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Öznur Doğan
Takip Et

Öznur Doğan

İnsanlığa sunulmuş en güzel yaşam alanı bence başımızı yukarı kaldırdığımızda gördüğümüz o mavidir.
Öznur Doğan
Takip Et
BENZER YAZILAR