Van'daki Toki Konutları İndirimli Verilecek

Van’da inşa edilen ve maliyeti 110 bin lira olan TOKİ konutlarının vatandaşa 75 bin liraya verileceği, konutların 2 yıl ödemesiz, faizsiz 20 yıl vadeli olacağı bildirildi.

16 Şubat 2012

Milliyetemlak.com > Haber > TOKİ Konutları

Van'daki Toki Konutları İndirimli Verilecek

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ve AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay depremden sonra yapılan çalışmaları yerinde görmek ve son durumu değerlendirmek üzere Van'a gitti.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, düzenlediği basın toplantısında, Van ile Erciş ilçesi ve köylerde depremden sonra yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Van merkeze bağlı taşınması gereken 3 köyle anlaşma sağlanarak TOKİ tarafından çelik yapılı konutların inşasına başlandığını ifade eden Atalay, toplu şekilde yapılacak yeni konutların yanında ahırlar, okul, cami, muhtar evi ve taziye odası gibi sosyal donatıların da yer alacağını söyledi.

Nisan ayının ilk haftasında Topaktaş'ın yeni konutlarının bitirilmesinin hedeflendiğini ifade eden Atalay, örnek olan bu köyü diğer köylülere de göstereceklerini söyledi. Diğer köylerin çoğunun toplu konut yapımından çok, hasar gören veya yıkılan evlerinin yerine yapılmasını istediklerini dile getiren Atalay, şöyle konuştu:

''Bizim gönlümüz konutların toplu olarak bir yerde yapılmasıdır. Daha düzenli ve modern köyler kurmak istiyoruz. Bu konuda daha önce örnekleri de gözden geçirdik. Bugüne kadar depremden sonra yapılan toplu köyler var ve birçoğu boş duruyor. Bunun önüne geçmek için köylülerimizin tercihlerini gözden geçirerek alternatifler geliştirdik. Önceki kararımız tüm konutların TOKİ tarafından yapılmasıydı. Başbakanımızın başkanlığında bir toplantı yaptık. Şimdi o kararımızı alternatifledik. Kendi arazisinde evini yapmak isteyen köylümüz için kredi verilecek. Evini kendisi yapacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'mız köylülerimize farklı ebatlarda 3 ayrı proje sunacak. Bunlardan birini uygulayacak ve bunun denetimini Şehircilik Bakanlığı'mız yapacak. Ödemeler safha safha yapılacak. Büyük bir denetim... Köylümüzün kendi konutunu yapmasını kabul ediyoruz. Bu da önemli bir karardı. Köylülerimiz bundan çok memnun olacaklar.''

''15 BİN 205 KONUT YAPILMASI PLANLANIYOR''

Van ve Erciş'te şimdiye kadar 15 bin 205 konut yapılmasının planladığını dile getiren Atalay, bunlardan 10 bin 325'inin Van, 4 bin 880'inin ise Erciş'te yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi. Bu konutlardan 12 bin 531'inin ihalesinin yapıldığını ifade eden Atalay, diğer kısmın ihalesinin 10 gün içerisinde ihalesi yapılacağını kaydetti.

İnşaatların hızla devam edeceğini, konutların mutlaka ağustos ayı sonuna yetişmesini arzu ettiklerini belirten Atalay, şöyle devam etti: ''Zaten müteahhitler de kış şartlarına rağmen, yeni teknikleri de kullanarak çalışmalarına devam ediyorlar. Kış şartlarına rağmen bazı blokların kaba inşaatları bitmiş. Tabii ki konut sayısı kesin olarak bu değil. İtirazlar sonrası vatandaşlarla talep, taahhüt, borçlanma görüşmeleri devam ediyor. Duruma göre bu sayıda bir miktar artma olabilir. Zaten bu konutlardan yaklaşık 11 bini köylerde diğer kısmı Van ve Erciş merkezinde yapılacak. Van'da özellikle bir miktar TOKİ'nin konutu fazla olsun istiyoruz. Özellikle kirada oturan vatandaşlara aynı şartlarda konutlarda hak sahibi olsunlar istiyoruz. ''

''VAN VE ERCİŞ'TEKİ DEPREM KONUTLARININ BEDELİ 75 BİN LİRA''

En çok merak edilen konulardan birinin konut fiyatları olduğunu belirten Atalay, deprem konutlarının TOKİ'nin normal zamanlarda yapıp sattığı konutlardan daha ucuz olduğunu vurguladı. Deprem konutlarının bir kısmını devletin sübvanse ettiğine dikkati çeken Atalay, konutlara ilişkin şu bilgileri verdi: ''Depremzedeler için yapılacak konutlar 2 yıl ödemesiz, 20 yıl vadeli olacak. Faiz veya vade farkı olmayacak. Sosyal donatıların hepsi içinde olacak. Burada arsa bedeli ve alt yapı bedeli alınmayacak. Bu çerçevede TOKİ'nin Van ve Erciş'te yapacağı deprem konutlarından bir tanesinin yaklaşık maliyeti 110 bin lira. Bunun yüzde 30'unu devlet sübvanse ediyor. Vatandaşımıza 75 bin Türk lirasına bu konutlar verilecek. 100 metrekarelik olan bu konutlar 3 oda bir salondan oluşmaktadır. Bunun değerlendirmesini yaptığımızda 20 yıl sonra reel olarak yaklaşık 28 bin lira ödemiş oluyor. Yıllık enflasyon farkları göz önünde alındığı bu rakam çıkıyor.

Köylerimizde ise farklı bir durum var. 3 köyümüzde çelikten konutlar yapılıyor. Burada maliyetler yaklaşık 100 bin Türk lirası. Yine yüzde 30 sübvanse ediyoruz. Vatandaş konut bedeli olarak 70 bin ve ahırlar için de 15 bin lira ödeme yapacak. Toplam bedel 85 bin lira olacak. Yine aynı şartlarda 2 yıl ödemesiz ve 20 yıl boyunca faizsiz geri ödeme yapılacak.''

''KENDİ EVİNİ YAPMAK İSTEYENE KREDİ VERİLECEK''

Başbakan Yardımcısı Atalay, ''Ama köyler için aldığımız yeni karar gereği kendi evini bahçesinde yapmak isterse onlara 40 bin, ahırı için de 10 bin lira olmak üzere hem evi hem de ahırı için 50 bin Türk lirası, 2 yıl ödemesiz, vade farkı olamadan 20 yıl içinde ödemesini yapabileceği kredi verilecek. Bu krediler safha safha şeklinde verilecek. Sıkı bir denetim altında bu krediye vereceğiz. Orta hasarlı konutların güçlendirilmesi için 15 bin lira kredi ve evi az hasarlı olanlara evinin tadilatını yapsın diye onlara da bin 250 lira hibe veriyoruz'' diye konuştu.

İş yeri yıkılan vatandaşların farklı taleplerinin olduğunu ifade eden Atalay, devlet olarak toplu bir iş yeri yaptırmayacaklarını kaydetti. Geçmişteki olumsuz örnekler sebebiyle bunu yapmayacaklarını belirten Atalay, ''Onun yerine Van ve Erciş'te kredi vermeye karar verdik. İşadamlarımız iş yerini yaptırmak için talepte bulunursa 50 bin lira kredi vereceğiz. Geri ödemesi 10 yıl olan bu krediye yıllık yüzde 4 faiz alacağız. Kendileri bir araya gelip toplu iş yerlerini yapabilirler. Biz o konuda onlara destek olacağız. Orta hasarlı olanlara 10 bin lira kredi verilecek'' dedi.

''VAN DEPREMİ İÇİN 1.2 MİLYAR LİRA HARCANDI''

''Van ve Erciş depremini koordine edenler olarak bir mali sıkıntımız yoktur'' diyen Başbakan Yardımcısı Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Başbakanımıza çok teşekkür ediyorum. Özel bir kararla 2011 yılı bütçesinde fazlalık olan yaklaşık 2 milyar lirayı AFAD'a tahsis etti. Şimdiye kadar kullandığımız kaynak 1,2 milyar Türk lirasıdır. Bundan sonra artacak. Konutlar yapıldıkça bu rakam artacak. Elimizde hiçbir mali sıkıntı yok. Bunu ifade etmek istiyorum. Çalışmalarımız planladığımız gibi gidiyor. Bundan sonra daha çok kalıcı konutlara ve alt yapıya eğileceğiz. Buradaki konutları yapıp teslim edene ve hayat normale girene kadar hep burada olacağız.''

''YARDIM HESAPLARINDA 302 MİLYON LİRA TOPLANDI''

Başbakan Yardımcısı Atalay, bir soru üzerine, Van depremi için Başbakanlık, Kızılay ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açtığı yardım hesaplarında toplan miktarın 302 milyon lira olduğunu bildirdi. Atalay, aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı ile okul veya öğretmen lojmanı yapmak isteyenlerle 46 protokolün yapıldığını söyledi.

Konut yaptırmak isteyenlere yer temin ederek taahhütlerini yerine getirmelerini sağlayacaklarını ifade eden Atalay, medya kuruluşlarının düzenlediği yardım kampanyalarıyla ilgili gelen bir nakdi yardımın olmadığını belirtti.

Vali Münir Karaloğlu da televizyonlarda düzenlenen kampanyalarla ilgili soru üzerine, ''Elimizde televizyonların kampanyalarında taahhüt edilen nakdi miktarın ne kadar toplandığıyla ilgili kesin bir bilgi yok. Bizimle koordineli yürüyen kampanyalar değildi. Televizyon ve kampanyanın yürütülmesinde öncülük eden derneklerle kişisel görüşmelerimizde, bir miktarın toplandığı, bir kısmının ise toplanmadığını bize ilettiler. Ama doğrusu ne kadar toplandığını bilmiyoruz'' dedi.

 

SoruCevap »
 • Soru:

  Emlak Haberleri

  Siz de sorun »
   
  Merhaba,Bahçelievler İstanbul Evleri’nde (E-5 Hizmet Hastanesi’nin arka tarafı, Koza Evleri olarak da biliniyor) ikamet ediyoruz. Apartmanımız yaklaşık 30 yıllık bir bina ve dairemiz 3 1 tek banyolu net 110 m2. Şu anda evimizin satış fiyatı 600.000 – 625.000 civarlarında. Yeni bir eve taşınmak niyeti ile Halkalı bölgesine bakmaya başladık. Halkalı Avrupa Konutları 3 en çok içimize sinen proje oldu ancak evimizi sattığımız fiyata buradan ancak 2 1 daire alabiliyoruz.Küçük de olsa yeni eve geçmeye oldukça niyetlenmiştik ancak apartmanımızda yakın zamanda bir kentsel dönüşüm toplantısı oldu. Sakinler apartmanın yeniden yıkılıp inşaa edilmesine genel olarak taraftar. Bu olur ise her bir dairenin fiyatı 1.000.000 TL’ye ulaşacak deniyor.Ancak kesin karar alınmadı ve sandığım kadarıyla sürecin işlemesi sonuçlanması 5 yıldan önce olmaz.Bu bilgiler ışığında siz nasıl bir davranış önerirsiniz; beklemek mi yoksa zaman kaybetmeden yeni eve taşınmak mı? Çok teşekkürler. Konu: Emlak Haberleri | Soran: Aziz Hurma
 • Soru:

  Editörün Köşesi

  Siz de sorun »
   
  bir arsamız var arsa içinde eski bir kısmı yıkılmış arsamız var tapuda arsa gözüküyor.kentsel dönüşüm için belediyeye dilekçe verdik. arsa gözüküyor gerekçesiyle dilekçe olumsuz geldi. ne yapabilirim.arsamız kentsel dönüşümden faydalanamaz mı saygılar.. Konu: Editörün Köşesi | Soran: mehmet yücel
Tüm sorucevap'lar »
Emlak adına danışmak istediğiniz her konu burada.Yanda gördüğünüz forma sorunuzu yazın, uzmanımız yanıtlasın.
2000 karekter kaldı

İlgili Haberler

Tasarımlar cesur, renkler sakin

2016 yılının tasarım trendleri nasıl olacak?
25 Ocak 2016

İstanbul'da elektrik kesintisi

İstanbul'da Anadolu Yakası'ndaki bazı ilçelere 25 Ağustos'ta elektrik verilemeyecek.
24 Ağustos 2015

Kelebek'te indirim fırsatı

Kelebek tüm mağazalarında yüzde 15'lik bir indirim kampanyası düzenledi
15 Mayıs 2015

Bakan'dan balon iddialarına yanıt

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce sektördeki balon iddialarını açıkladı.
17 Ekim 2014

İMSAD'a Göre Yatırımcıların En Büyük Şüphesi!

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) yayınladığı Türkiye’nin ilk detaylı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda inşaat sektörünün 2010 yılı özet olarak değerlendirilirken, 2011 yılında tüketici talebinin önemine dikkat çekildi.
27 Ocak 2011

Uzmanlar konut fiyatlarını değerlendirdi

Uzmanlar konut fiyatlarını değerlendirdi
21 Haziran 2010

Broderi Narin’den yaza ipeksi dokunuş

Şantuk Koleksiyonu, hem modern, hem klasik dekorasyona uyum sağlıyor
23 Mayıs 2009

Trend Residence yılsonunda teslim

60 ile 140 metrekare arasında 35 konuttan oluşan Trend Residence Çankaya’da fiyatlar 180 bin ile 490 bin lira arasında değişiyor. Projede yüzde 50 peşinle 12 ay sıfır faiz uygulanıyor
8 Nisan 2009

Herkesin bir konutu olacak!

Sizi fazla umutlandırmadan yazımın hemen başında söyleyeyim; bu bir 1 Nisan şakası
1 Nisan 2008

Konutta ses var görüntü yok

İyi ya da kötü bir evin varsa kralsın, yoksa da perişan…
26 Kasım 2007
Haberlerde Ara
İstediğiniz habere ulaşmak artık daha kolay!

Haberin Etiketleri